Хакерите от Chaos Computer Club, една от най-влиятелните кибер групи в Европа, подадоха жалба срещу германското правителство и канцлера Ангела Меркел, тъй като са съдействали на Агенция за национална сигурност на САЩ да извършва масово онлайн следене.
Германските компютърджии обвиняват Берлин, че официално е съдействал на американските и британските тайни служби да шпионират немски граждани в нарушение на закона. Жалбата не гарантира, че дело ще бъде заведено, но показва нежелание скандалът да бъде подминат.
Всичко тръгна от разкритията на бившия сътрудник на ЦРУ Едуард Сноудън, който осветли тайните програми за масово следене на потребителски данни, кореспонденция и телефонни разговори, минаващи през интернет. Оказа се, че редица световни лидери, представители на политическата класа, бизнеса, както и обикновени граждани в цял свят са попадали под зоркото око на Вашингтон.
Жалбата идва дни след посещението на държавния секретар на САЩ Джон Кери. Той дойде в Берлин, опитвайки да възстанови пострадалото доверие след скандала, заради който Германия и Бразилия започнаха да пишат проект за революция в ООН. Въпреки усилията на немското правителство да подпише споразумение с Вашингтон за ненаблюдение, то не беше споменато при визитата на Джон Кери във федералната република.
Международната Лига за правата на човека и немската хакерска група, която съществува от 32 години, заедно са подали жалбата. Там се споменава за извършване на "незаконни и непозволени тайни шпионски дейности, подпомагане и подтикване към такива дейности, нарушаване правото на поверителност и възпрепятстване на правосъдието с поддържане и сътрудничество при електронното разузнаване на германските граждани от страна на американската Агенция за национална сигурност и британската разузнавателна служба".
През октомври немското списание Der Spiegel публикува доклад, според който телефонът на Ангела Меркел е подслушван от АНС. Според адвокатите на групата, завели жалбата, правителството не е жертва, а сътрудник на чуждия шпионаж.
"Всеки гражданин е засегнат от масовото следене на личните комуникации. Нашите закони трябва да ни предпазват и да накажат виновните за този скандал. Повдигането на разследване е необходимо и задължително, за да бъде спазен законът.", заяви адвокатът на Chaos Computer Club.
Групата е поискала от главния прокурор на Германия да призове Едуард Сноудън като свидетел, както и да му бъде осигурено безопасно пристигане в Германия. Той получи убежище в Русия, а Chaos Computer Club иска гаранции, че няма да бъде екстрадиран в САЩ, където срещу него тече дело.
В интервю за обществената телевизия NDR Сноудън определи отношенията между немското външно разузнаване и американската служба като "интимни". Според него двете служби не просто са обменяли информация, но и споделяли обща инфраструктура.
Говорителят на канцлера Ангела Меркел коментира, че всеки има право да подаде жалба, която да бъде обективно разгледана. Дебатът в Германия през последните месеци е особено съсредоточен върху това как американските и британските служби са нарушили законите на Германия.