Брюксел за шефовете и шефките

България единствена в ЕС със спад на броя на жените на ръководни позиции, съобщиха от Европейската комисия. Броят на жените на ръководни позиции в ЕС е нараснал до 15.8% спрямо 13.7% през януари 2012 г.

25% от най-големите компании в ЕС все още нямат жени на ръководните си позиции.

Увеличение има във всички държави от съюза с изключение България, Полша и Ирландия. България е единствената, която регистрира значителен спад на жените на ръководни позиции - с 4%, а в Полша и Ирландия равнището се е запазило непроменено - съответно 12% и 9%. 

ЕК вече предложи от 14 ноември 2012 г. въвеждане на квота от 40% за жените на ръководни позиции. Всички компании, в които работят над 250 души и с годишни приходи от 50 милиона евро, ще бъдат задължени в годишните си отчети да посочват броя на мъжете и жените в съвета на директорите. 
България се обяви срещу квотите. 

Общото увеличение за ЕС е с 2.2% спрямо октомври 2011 г. и е най-голямата промяна на годишна основа, регистрирана до момента, по данни, представени от зам.-председателя на ЕК Вивиан Рединг на Световния икономически форум в Давос.

Заедно с управляващия директор на МВФ Кристин Лагард, тя участва в дискусията "Жените във вземането на икономически решения".

"Компаниите най-после започнаха да разбират, че ако искат да останат конкурентоспособни в едно застаряващо общество, не могат да си позволят да не зачитат талантите на жените. 60% от завършващите университет са жени", заяви Рединг, която е и еврокомисар по правосъдието и вътрешния ред.

"Примерът, даден от Белгия, Франция и Италия, които приеха закони и започват да показват напредък, ясно показва, че ограничена във времето регламентация може да доведе до промяна. Предложената от нас европейска директива ще гарантира, че съществуващите таланти се използват за подобряване на половия баланс по равномерен начин в ръководните органи на всички компании на нашия вътрешен пазар", допълни тя. 

Най-голям растеж на жените на ръководни позиции има в Италия (4,9%). Неотдавна страната прие закон, изискващ компаниите да назначават 1/3 жени в ръководните си органи до 2015 г.

Франция, която въведе квота през 2011 г., е първата държава на ЕС, която има повече от една жена на ръководна позиция във всички най-големи компании в страната, представени на борсата. Сега те заемат 25% от ръководните постове, което е увеличение с 2.8% само за 10 месеца.

Новините

Най-четените