ГЕРБ изтърва държавата икономически и социално, заяви пред БНТ днес лидерът на Движение 21 в БСП и бивш соцдепутат Татяна Дончева.
Освен това Дончева съобщи, че известните като "братя Галеви" - Ангел Христов и Пламен Галев, не просто са имали еднократна среща с бившия вътрешен министър Румен Петков, а установени отношения с МВР по негово време. Галеви дори имали офицер за връзка с ръководството на министерството.
На въпрос на водещия имало ли е чадър над Галеви, Дончева се разсмя: "Какъв чадър бе, те са си участвали в ръководството на МВР, имали са си офицер за свръзка!"
Бившата соцдепутатка отново повтори версията, изнесена още при избухването на скандала през 2008-а, завършил с оставката на Румен Петков: чрез СРС антимафиотите са засекли, че предстои разговор с високопоставен представител на МВР и служба ДОТИ е била в готовност да записва, но всички са се разбягали, когато министърът е пристигнал с колата си. "Румен Петков прекрасно знае всичко това", каза тя.
Защо няма рестарт...
Дончева попита: "Ако ръководството на МВР в периода 2001-2005 г. е имало факти за участието на Никола Филчев в смъртта на адвокатката Надежда Георгиева и прокурорa Николай Колев, какво е направило, за да се осъществи наказателна отговорност?"
Във всички нормални държави задължителните действия са да се рестартира делото за смъртта на Колев или Георгиева, взема се мярка за неотклонение на бившия главен прокурор и се гледат нещата такива, каквито са, подчерта Дончева. Ние от дълги години нe търсим истината, само витаем в полуистини и в момента сме в омагьосан кръг, посочи още тя.
"В България живеят куп ненормалници, които могат да направят главен прокурор със съмнително психично състояние и същевременно не са в състояние да кажат какъв беше неговият заместник (Николай Колев - бел.р.). Той не беше ли човек с ясна криминална ситуация? И ако това е така, по какъв начин беше стигнал до заместник-главен прокурор", запита риторично лидерът на Движение 21.
"Цялата история около Филчев излезе заради Алексей Петров. Той беше 9 месеца в ареста и какво им пречеше на Цветанов и Борисов да насочат разследването по тази следа. Ако имат факти, какво им пречеше да ги разследват", заяви Дончева.
"Като са извикали Юрген Рот и като са го пратили да говори от Бавария какъв е Никола Филчев, когото баварската държава сериозно го подпомагаше (по времето, когато беше главен прокурор - до 2006 г., бел.р.), какво искаме да кажем на света", запита още тя.
Срещата с Галеви - ясна отвсякъде
По думите на Татяна Дончева на 10 април 2008 г. има доклад на Комисията по вътрешна сигурност, който се намира на сайта на Народното събрание относно производството и разпространението на наркотици. Тази среща с Галеви е изследвана от всички посоки - и отношенията между МВР и Галеви, каза Дончева.
Разработката срещу Галеви е от 2004 г., тоест много преди Румен Петков да стане министър и тя е на ГДБОП, уточни тя. По това време антимафиотите се оглавяваха от ген. Ваньо Танов.
"От срещата на басейна "Спартак" СРС-та няма, има СРС-та на ГДБОП отпреди това, но те са унищожени, защото ГДБОП не е искало веществени доказателства въз основа на тях", заяви Дончева. Вътрешният министър Цветан Цветанов каза преди време, че СРС-ата от срещата на басейна са били унищожени "по надлежния ред".
Няма какво да се оправдава един министър!
Според Дончева унищожението е описано от в доклад, приет от вътрешната комисия по времето на тройната коалиция. "Ръководството на вътрешната комисия тогава е изпълнило дълг към страната, без да се занимава с прикриване на нашите, защото са нашите (Румен Петков, който освободи поста вътрешен министър след скандала - бел.р.). Може да видите как така комисията е направила така, че да бъдат отстранени министрите, които отговарят за това, без да пада правителството, подчерта Дончева.
"Един министър няма какво да оправдава, това са лица, оперативно разработвани от 2004 г. Дайте ги на съд", настоя Дончева.
"Какъв чадър - те имат офицер за връзка като помощник на главния секретар с пълен достъп до всичко, вие ми говорите за чадър. То е казано в доклада", каза Дончева.
По думите й скандалното за българския народ е, че не са важни десетте божи заповеди, а да не се чуе, че тези заповеди се нарушават - това е нашият народен морал. "То затова е такъв и моралът на политиците. Този доклад беше публикуван в медиите и накрая те го сведоха до една среща с Галеви, ама то не е една среща, това са системни отношения с тях", уточни Дончева.
Според нея премиерът Борисов е усвоил от много години една роля. "Тя е: там някъде някакви се карат, аз нямам нищо общо с това. В неговите очи нещата изглеждат така: За мен Галеви, Филчев, Цветанов са хубави хора, ако имат някакви проблеми помежду си, това се дължи на тях, не на мен". Според Дончева няма нещо, което вътрешният министър Цветанов да прави без знанието и съгласието на Бойко Борисов.
В България мошениците изглеждат толкова честни, че почтените хора се принуждават да изглеждат като мошеници, за да се различават от тях, заяви още Дончева.
Американският посланик Джеймс Уорлик си служи на държавата така, както разбира той, продължи тя. "Недейте да му вменяваме да служи и на България, на България ние, българчетата, трябва да си служим, оставете американския посланик. Тия хора, които ни продаваха демокрацията имат доста двойни стандарти и изпълняват поръченията на своите работодатели", каза още Татяна Дончева.