България е на последно място по иновации сред всички страни-членки на Европейския съюз, според данни от Евростат. Едва 27% от българските предприятия в областта на индустрията и услугите са съобщили за извършена иновационна дейност в периода от 2008 г. до 2010 г. Това е два пъти под средното за целия съюз - 54%.
Изследването на европейската статистическа служба се отнася за иновациите в продуктите и методите, както и за иновациите в областта на организацията и маркетинга. Сред компаниите, извършвали иновативна дейност, 27 на сто са си сътрудничили с други компании, университети или държавни научни институти, а другите 73% са използвали само вътрешни ресурси.
Най-много са предприятията с иновации в Германия (79%), Люксембург (68%) и Белгия (61%), а Източна Европа, като цяло е на опашката. Пред нашата страна са Полша и Унгария.
По време на правителственото заседание на 10 януари стана ясно, че от 2014 г. ще има оперативна програма за наука, образование и интелигентен растеж, която ще подпомага и иновациите.
В същия ден беше подписан и договорът за строежа на "София Тех Парк". Проектът е на обща стойност 50 млн. евро, като 42 млн. евро от тях се осигуряват по оперативна програма "Конкурентоспособност", а останалите 7.5 млн. евро са от националния бюджет.
От интервю с шефа на държавното дружество "София Тех Парк" Елица Панайотова през юли м.г. стана ясно, че именно то, а не дирекция към икономическото министерство, ще управлява парите за иновации.