Британски таблоид всява паника от българи и румънци

Зловеща българо-румънска миграционна вълна от 30 милиона работници предвеща британският таблоид "Дейли мейл". Жълтият вестник има навика да плаши жителите на Острова с "наводняване" от източноевропейци, които ще вземат хляба на обикновения поданик на кралицата.

Все пак, 30 милиона е общото население на България и Румъния, поради което може да се предположи, че нито ние, нито румънците искаме да останем в собствените си страни. По-фрапиращо е "предложението" на таблоида да се нарушават договорите за присъединяване на България и Румъния в ЕС, за да може рестрикциите на британския трудов пазар да се запазят още пет години.

Последният такъв шум в системата бе провокиран от идеята на тогавашния министър без портфейл Божидар Димитров да се улесни даването на българско гражданско на диаспорите ни в Молдова и Украйна. "Дейли мейл" тогава пак би тревога, че всички новосъздадени българи ще поемат в една и съща посока - добрия, стар Албион.

Сега таблоидът отново плаши с наплив на българи и румънци от 2014 г., когато би трябвало ограничения на пазара на труда да паднат.

"Тези страни имат нисък стандарт на живот, а Великобритания е предпочитана страна за имиграция. Вече 130 000 от тях живеят на Острова, въпреки ограниченията", отбелязва изданието.

"Тези хора" поемат предимно нискоквалифициран труд като обслужващ персонал в хотели, ресторанти, а също и в продажбите и таксиметровите услуги.

Статията допълва, че много от жените от нашата част на Европа се препитават в т.нар. "нощни клубове" с евфемизма "еротични танцьорки".

"Мисля, че ще има огромен скок в миграцията, защото Италия и Испания не са добро място за търсене на работа. Мисля, че се нуждаем от още 5 годишно продължение на преходните разпоредби", заявява Андрю Грийн, директор на службата за наблюдение на имиграцията в Обединеното Кралство.

"Даунинг Стрийт" формално не е поискал трудовите ограничения да бъдат удължени с още 5 години, както пише таблоидът.

На практика Лондон не може да наруши договорите, подписани с България и Румъния при присъединяването им към ЕС през 2007 година, където е заложен крайният срок на трудовите ограничения (края на 2013 година).

По-скоро въпросът се използва с предизборна цел. Не е изненада, че във времена на криза чужденците са най-лесната и удобна мишена.

Официалните данни показват, че близо 40 000 българи и румънци са пристигнали във Великобритания миналата година, където брутният вътрешен продукт (БВП) на човек от населението е близо пет пъти по-висок.

#4 Recycler 29.10.2012 в 16:26:20

London - the second capital of Pakistan

#5 багреник 29.10.2012 в 18:13:53

Да са живи, здрави и да продължават да се самозалъгват от възпитание, разхождайки се в есекс...

#6 lilavoto 30.10.2012 в 08:04:07

Бях за 3 дни в Лондон, но не по мое желание, а заради прехвърляне на самолети. По отвратително не бях виждал!! Не препоръчвам на никой да ходи там. Освен единият им център, нищо друго не е наред. Останах с впечатлението, че съм в бизнес столицата на Индия, а не на Европа.

Новините

Най-четените