България трябва да обърне внимание върху пазара на труда, образованието и усвояването на европейските фондове. Това са само част от препоръките, които Брюксел отправи към страната ни. Европейската комисия представи днес годишния пакет от препоръки за икономически мерки и реформи на страните-членки.
„Проблем за България са заетостта, която е под средното равнище и продължава да намалява, както и големите различия в безработицата между отделните региони и подгрупи от населението", пише в доклада за страната ни.
Част от препоръките в това отношение са за изравняване на пенсионната възраст за мъже и жени, ограничаване на ранното пенсиониране и злоупотребите с пенсиите за инвалидност, както и осигуряване на възможност за по-дълго оставане на пазара на труда на по-възрастните работещи. Акцент има и върху нуждата от стимулиране на младежката заетост, както на тази при хората без образование и малцинствата.
„Дългосрочната безработица се увеличи по-бързо, отколкото в останалата част от ЕС. Българските граждани са изложени на най-голям риск от бедност или социално изключване в ЕС. Приоритетно следва да се изпълнява Националната стратегия за намаляване на бедността и насърчаване на социалното включване", пише още в доклада.
Образованието и здравеопазването също се нуждаят от реформи, както и осигурителната система, най-вече зарази сивия сектор и укриването на осигурителен доход.
В доклада е отчетено, че България пази бюджетна дисциплина, но се препоръчва създаването на независима институция, която да контролира бюджетната политика и да изготвя анализи и съвети.
Вчера Брюксел ни напомни, че трябва да побързаме с въвеждането на т.нар. „Трети енергиен пакет", който трябва да либерализира енергетиката, отваряйки пътя за нови по-малки играчи. „Поради силната си зависимост от един енергиен път България е изложена на сериозен риск от прекъсване на доставките. Следва да се ускори изпълнението на проектите за междусистемни електро- и газопроводи, за да бъдат подобрени диверсификацията и сигурността на доставките", настоява още ЕК.
Брюксел позволи на шест държави да забавят изпълнението на антикризисната си програма - това са Франция, Испания, Полша, Португалия, Холандия и Словения. Те ще получат допълнително време, за да извършат нужните реформи, които трябва да закърпят бюджетния им дефицит.
Париж ще има още две години, за да сведе дефицита си до 3% от БВП - новият срок е 2015 г. Препоръките бяха обявени от председателя на ЕК Жозе Барозу с пожелание времевото облекчение да се използва умно.