Държавата избра траур вместо наказания

Министърът на труда и социалната политика Хасан Адемов заяви днес, че годишните проверки, които се правят в мините, очевидно са недостатъчни.

Днешният 5 август е обявен за ден на национален траур заради смъртта на четиримата миньори в рудник "Ораново".

Националният флаг над сградите на държавните институции ще бъде свален наполовина.

Тридневен траур беше обявен в община Симитли още миналия петък.

Трагедията се случи в 64-а галерия на рудник "Ораново" на 16 юли. Имало е изтичане кал и вода, както и срутване на едри скални късове. Същия ден бяха намерени телата на двама от миньорите -Христо Младенов и Асен Стойнев.

След 18 дни бяха открити мъртви и другите двама - Иван Лазаров и Николай Михайлов, затрупани в галерията.

Ден преди да ги намерят, почина и 49-годишният шлосер Асен Грънчаров. Той е получил инфаркт по време на спасителната операция на 200 м под земята.

След поредния инцидент в рудник "Ораново", който доведе до смърт на миньори, министърът на икономиката Драгомир Стойнев изтъкна слабия контрол, който администрацията е осъществявала.

Пред парламента той съобщи, че в мината се извършва експлоатационна дейност, въпреки че не е имало одобрен годишен план, а миньорите не са имали право да работят във фаталната 64-а галерия преди 1 август.

За шест години в рудник "Ораново" загубиха живота си осем миньори. При общо 37 проверки от 2007 г. насам са били констатирани общо 199 нарушения, съставени са 17 акта и са наложени глоби за 33 000 лв.

Стойнев заяви, че работата в мината спира докато не бъдат отстранени нарушенията.

Труден и сложен въпрос

"Дали можеше да бъде избегната трагедията в "Ораново" е труден и сложен въпрос. В момента се прави преглед на законодателната уредба, която е свързана с безопасните условия на труд", каза Хасан Адемов пред БНТ.

След трагедията, при която в мината се срути галерия и уби четирима миньори, всички институции се впуснаха да правят проверки. Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ) установи, че концесионерът не е изряден и не са плащани концесионните такси, Главна инспекция по труда - че има над стотина нарушения, а всички вкупом - че в галерията, в която загинаха четиримата, не е трябвало да се добиват въглища, тъй като експлоатацията й още не е била разрешена.

Средната заплата на миньорите там е 400 лева, но и те не се плащат редовно. Социалното министерство отпусна по 10 000 лева на наследниците на загиналите и по 360 лева еднократна помощ.

Концесионер на мината е бившият собственик на фалиралата Добруджанска банка Красимир Паргов, а Хасан Адемов не пожела да "прави оценка на концесионера, тъй като това е работа на съда".

"Годишните проверки, които се правят в мините, очевидно не са достатъчни. Отрасълът е изключително рисков и може би, министърът на икономиката трябва да събере работодателите и работниците, заедно със социалните партньори, да се направи нова стъпка напред, за да може да има превенция на всичко това, което се случва в този отрасъл", каза още Адемов.

Според социалния министър икономиката в България е на ръба на рецесията и няма как да се очакват чудеса, особено в края на годината. Адемов заяви, че ще се търсят възможности за коледни надбавки в края на годината.

Новините

Най-четените