Медицинските сестри от Източна Европа, които работят във Великобритания, а не могат да говорят правилно английски, излагат пациентите на опасност, предупреди професор Робърт Уинстън от Импириъл колидж в Лондон, цитиран от вестник Daily Mail.
Лекарят отбеляза пред Камарата на лордовете, че е особено обезпокоен от медицинските сестри от Румъния и България, които имат ограничени комуникационни способности, дори на родния си език.
Те са били обучавани по съвсем различен начин от британските си колеги и нямат навика да говорят с лекарите и своите пациенти, посочи лорд Уинстън.
Съгласно стриктното европейско законодателство британските власти нямат право да изпитват медицинските сестри, идващи от други страни членки на ЕС, нито за техните езикови способности, нито за професионалните им умения.
Смята се, че такива тестове биха ограничили правото на свободно движение на работната сила в Европейския съюз.
Говорителката на опозиционната Лейбъристка партия за здравеопазването баронеса Торнтън заяви, цитирана от таблоида "Сън", че правото на свободно движение на работната сила не бива да има предимство пред безопасността на пациентите.
По данни на британските медицински власти 22 060 или 10% от лекарите, които имат право да практикуват във Великобритания, са от страни от Европейското икономическо пространство.
Сред тях са 1862 доктори, които са получили професионална квалификация в Румъния, и 722 - в България.
Мило гневниче: Искам преди всичко здраве, най-вече психическо