Нови учебници най-рано след 2 години

Събирането на числата до сто от втори клас ще се изучава вече в първи, а Питагоровата теорема от девети слиза в шести клас. Преподаването на теоремата ще "слезе" с три класа надолу, но след 2 години. Промяната се налага, тъй като в другите европейски страни изучаването й се случва доста по-рано.

От шестокласниците ще се изисква единствено да прилагат формулата наготово, като в задачите няма да имат излишни усложнения. От тях няма да се изисква да я доказват.

А параметричните уравнения, които сега учат седмокласниците, ще отпаднат от задължителните часове и ще се преподават само в профилирана подготовка.

Това беше съобщено от зам.-министъра  на образованието Милена Дамянова в навечерието на новата учебна година.  По думите й учениците ще имат повече упражнения и практически занимания.

Новите знания по математика за първолаците и второкласниците се свеждат до 45%.

Промените обаче ще влязат в сила след приемането на училищния закон, а нови учебници ще има най-рано през учебната 2014/2015 г. и то само за I, V и VIII клас.

Вероятност и дроби

Шестокласниците вече ще учат какво означава "вероятност". Експертите обясниха, че въвеждането на понятието е на много ниско ниво, но децата трябвало да са наясно какви са шансовете например да се падне "ези" или "тура" при падането на монета.

Малки промени има в програмата за V клас - уроците за обикновените дроби вече ще се преподават преди материала за десетичните, а експертите мотивираха промяната с по-лесното възприемане на дробите.

По-често се използва половинка хляб, четвърт сирене, вместо десета от килограма, т.е. 100 грама, стотна и т.н., обясни експертът по математика в министерството Снежинка Матакева. В общия брой часове по математика за прогимназията няма промяна - 4 урока седмично, общо 136 часа годишно.

Наднормено тегло и диоптри

В навечерието на учебната година излезе и проучване на здравното министерство относно здравето на учениците, което показва наднормено тегло и влошено зрение.

Българските ученици са затлъстели и имат проблеми със зрението. Над 12 000 са българчетата с наднормено тегло, а над 8000 не виждат добре.

Не всички от учещите обаче са минали през профилактични прегледи. От 58 704 първокласници са прегледани 82.2 на сто.

Между 22 и 30% от децата са затлъстели, като този проблем е най-сериозен за средните класове. Когато станат в 10-11-и клас, отслабват, защото се стремят да изглеждат добре, обясняват експерти.

Другите проблеми сред учениците са болестите на очите и астмата, докато преди години основният проблем са били гръбначните изкривявания.

 

Новините

Най-четените