Четирима от МВР най-сетне разследвани за тупалките в Кърджали

Районната прокуратура в Кърджали най-сетне е образувала разследване за скандалната акция на МВР от миналото лято. Това каза зам. окръжният прокурор и говорител на обвинието в града Димитрина Делчева пред вестник "Сега".

Делото е срещу четиримата служители, нахълтали посред нощ в дома на сем. Мустафови. То се води по текста от НК, който казва, че за непозволено влизане в чуждо жилище нощем или от въоръжено лице, наказанието е от 1 до 5 години затвор.

Един от служителите на силовото ведомство се разследва и за причиняване на телесна повреда, тъй като при акцията пострада дъщерята на сем. Мустафови - Ширин. Все още няма повдигнати обвинения, тъй като разследването е в много ранен етап, обясни прокурор Делчева.

Адвокат Елисавета Пенчева, която се зае с казуса на Мустафови, обясни, че те са уведомени за образуваното дело и очаква да бъдат извикани, за да дадат показания като свидетели.

Образуването на делото се забави толкова, тъй като първоначално районната прокуратура в Кърджали и апелативната в Пловдив приеха, че служителите на МВР не са превишили правата си и не са нарушили закона.

Майката на Ширин Айсел Мустафова сезира Върховната касационна прокуратура. След 4 месеца размисъл и закани от страна на семейството да се обърне към Страсбург, тя отмени отказа да бъде образувано разследване и нареди допълнителна проверка.

Четирима цивилни полицаи нахлуха в дома на Мустафови в нощта на 23 юли м.г. по време на операция, насочена срещу склоняване към проституция. Първоначално бяха задържани бащата и братът на Ширин Сабахатин и Кадир Мустафови, но след 24 часа разследващите ги освободиха, а обвинения така и не им бяха повдигнати.

Случаят бе потулен от МВР, но доби гласност, след като Айсел Мустафова изпрати отворено писмо до медиите.

Според онлайн изданието Mediapool четиримата вече са обвинени в нахлуване в частен дом през нощта, като един тях ще бъде разследван и за нанасяне на лека телесна повреда. Това, според автора на публикацията Борис Митов, е резултатът от повторната проверка на случая, назначена в края на март от Върховната касационна прокуратура (ВКП) на Районната прокуратура в Кърджали. В рамките на прокурорската преписка е била извършена и нова проверка на инспектората в МВР, но заключенията й засега се пазят в тайна.

От прокуратурата в Кърджали не са пожелали да обявят имената на разследваните полицаи, въпреки че това е практика при повдигане на обвинения - особено когато казусът е от обществен интерес, припомня Митов.

По непотвърдена информация във въпросната акция са участвали Петко Добрински, Красимир Спиров, Емил Семерджиев, Георги Георгиев и Михаил Димитров. При първата проверка на действията им те отрекоха да са превишили правата си и две прокуратури последователно отказаха да образуват дело, пише Mediapool.

В крайна сметка се стигна до решението на ВКП, която откри сериозни пропуски и неясноти в постановленията на колегите си от двете по-долни инстанции и ги отмени.

www.segaorg.com 

Новините

Най-четените