Бургаската църква "Св. Богородица" се надява да си върне остров Св. Анастасия, известен в миналото и като Болшевик, съобщи в. "Труд".
Ако бъде приет предлаганият от БСП и ДПС законопроект - всички храмове и манастири, за които Българската православна църква няма документи за собственост, да бъдат върнати, то бургаската църква автоматично става собственик на туристическия обект.
"Не сме обезщетени за острова, а целият е бил на манастира", казва отец Борис Беров, който служи в църквата, пише кореспондентът на "Труд" в Бургас Мария Кехайова.
В момента на острова се реализира грандиозен проект с идея да бъде превърнат в една от морските атракции. Ще бъдат изградени ресторанти, сцени, "лекарни" за билки, а в стаите на монасите, които ще бъдат реновирани, туристите ще могат да остават да спят на хотелски начала. "Искат на острова да се правят венчавки и кръщенета. Но никой не пита църквата", коментират свещениците.
Как властта се подмазва на вероизповеданията
Преди седмица бяха внесени промени в Закона за вероизповеданията от Михаил Миков от Коалиция за България, Йордан Цонев от ДПС, Павел Шопов от "Атака", Хюсеин Хафъзов от ДПС и Васил Антонов от Коалиция за България.
Те предвиждат всички храмове, манастири и всички имоти, предназначени за богослужебна дейност, да станат собственост на религиозните общности заедно със земята. Това ще важи за всички вероизповедания.
Вероизповеданията няма да плащат и държавната такса за вписването на актовете и документите за имотите.
Опитите да се върнат имотите на Църквата датират още от 39-ото НС, когато управляваше кабинетът на НДСВ-ДПС. Първо опитаха със законопроект от НДСВ, през 2006-а пробваха и от "Атака". Сега вече законопроектът с участието на три партии е факт.
Според учени и експерти в закона обаче трябва да бъде заложено ограничение за възстановяване на вероизповеданията на имоти, които са публична държавна и частна държавна собственост, общинска собственост, на музеи и техни филиали, на архитектурни резервати, както и на обекти, собственост на БАН.
От "Атака" вече се притесниха, че Археологическият музей, както и джамиите - паметници на културата, ще се върнат на мюфтийството. Депутатът от ДПС Йордан Цонев успокои, че между първо и второ четене ще се внесе поправка в проекта, с която паметниците на културата ще останат извън обсега на закона. Заради казуса с музеи и паметници на културата тази седмица ще има заседание на културната комисия в парламента, на което ще бъде изслушан министър Петър Стоянович.