ЕС загърби първата копка на "Южен поток"

Еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер ще пропусне първата копка на газопровода "Южен поток", а и европейските лидери, които са поканени. Събитието е уважено единствено от представители на компаниите, които участват в проекта, а, както изглежда, България е изпратила и цял министър (на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова). Решението за това е било взето снощи в последния момент.

Тържествен старт на проекта даде лично руският президент Владимир Путин в черноморския град Анапа. В церемонията взеха участие и шефовете на компаниите, които са акционери в проекта - на "Газпром" Алексей Милер, генералният директор на италианската Eni Паоло Скарони, главният изпълнителен директор на френската EdF Анри Проглио, Райнер Зеле от германската Wintershall Holding GmbH, поделение на BASF, и шефът на South Stream Transport B.V. Марсел Крамер.

Според руските агенции там са и "членове на правителствата и глави на дипломатически мисии на страните, участващи в "Южен поток" - Италия, Франция, Германия, Австрия, Македония, България, Сърбия, Унгария, Словения, Турция, Гърция, Хърватия. Гърция не участва, но се надява да бъде включена по-късно в проекта. За Босна и Херцеговина и Хърватия ще има отклонения. Турция е поканена на ниво енергиен министър, тъй като над 400 км от тръбата минава през турски икономически води.

Над 400 гости от Русия и чужбина са присъствали на церемонията, съобщават руските медии.

Акционери в "Южен поток" са "Газпром" (50%), италианската Eni (20%), както и немската Wintershall и френската EdF с по 15%.

Анализаторите отбелязват, че "Газпром" вероятно е сложил каруцата преди коня, тъй като няма изгледи Европейската комисия да одобри ключовия за Русия проект.

Радио "Свободна Европа" цитира източници, според които крайният вариант на трасето все още не е представен на Европейската комисия. Това означава, че до нужното одобрение от Брюксел може да стигне поне след година.

Европейският съюз продължава да настоява също така "Газпром" да осигури свободен достъп до тръбата на трети лица, съобразно изискванията на Третия енергиен пакет, който Москва игнорира.

Брюксел повтаря, че няма финално инвестиционно споразумение, което следва да даде яснота за маршрута, финансирането и договорите. Екологичните и социални отражения също трябва да бъдат оценени, което все още не е направено. По предварителни заявки тръбата тръгва от Анапа, минава по дъното на Черно море, излиза в България в района на Провадия и оттам поема, за да стигне до италианския град Тревизо на Средиземно море.

София обяви, че около юли 2013 г. трябва да започне строителството на газопровода на нейна територия. 535.7 км от тръбата на "Южен поток" ще мине през българска територия. Строителството на българския участък ще струва около 3.3 млрд. евро, но София не разполага с нужните финанси.

"Газпром" ще плати разходите, срещу което България се отказва да получава транзитни такси за минимум 15 години от пуска - поне до 2030 г.  Срокът на експлоатация на газопровода е 25 години, а жизненият цикъл - 40 години.

Новините

Най-четените