Въпросът с вакъфските имоти е уреден като проблем между Царство България и Османската империя от 1909 г., с което нещата са приключени. Сгради и имоти, които са били неизползваеми, остават във владение на българската държава. Това заяви министърът на културата Петър Стоянович в ефира на Нова телевизия.
Така той коментира думите на турския вицепремиер Бекир Боздаг, който обяви след визитата си у нас, че архитектурните паметници от османски времена у нас са в окаяно състояние и Анкара ще поиска от София да получи възможност да се погрижи за тях.
Министърът на културата уточни, че България е отворена за това, подобно на ЮНЕСКО, и турската държава да подпомага финансово усилията за поддържането на недвижимото културно наследство, в т.ч. и паметниците на ислямската архитектура.
"Искам да гледам прагматично, прозрачно и ясно. Започнем ли да гледаме историята назад, а не напред рано или късно ще се препънем", подчерта той.
При посещението си Бекир Боздаг се срещна с президента Росен Плевнелиев, но на официалната вечеря не бяха допуснати представители на медиите. Министър Стоянович отбеляза, че посещението на турския вицепремиер е било от частен характер и че никой не е получил яснота в България какво е говорено на срещата с държавния глава.
Лувърът - най-рано след година
Стоянович коментира и напредъка по изграждането на националния музеен комплекс, станал известен като "Българския Лувър". По думите на министъра есента на 2014 г. е "първият пожелателен срок, който е възможен".
Той уточни и причините: "Първо южното крило на Лувъра не е завършено, от друга страна няма експозиционен план, няма яснота как и къде той ще бъде обзаведен. Фундаментален проблем е влагата в помещенията".
Петър Стоянович за пореден път изрази мнение, че проектът е повече грандомански, отколкото грандиозен, но щом веднъж е започнат, ще бъде завършен, защото в него са инвестирани много средства и време.