Израелски самолети са обстрелвали цели в Сирия от ливанското въздушно прострнаство, съобщи Би Би Си, като се позова на високопоставени американски източници. Смята се, че обект на нападение е бил склад с оръжие, което е щяло да бъде предадено на групировката „Хизбулла".
Тел Авив не призна официално за извършването на въздушния удар, но неназовани военни представители коментираха, че цел е била пратка модерни ракети. От началото на годината ВВС на еврейската държава на няколко пъти е поразявала цели на сирийска територия, в това число и конвой с модерни зенитно-ракетни комплекси.
Ливанската армия излезе с официално съобщение, в което се посочва, че в нощта на 2 срещу 3 май израелски самолети са били във въздушното пространство на страната. Президентът Мишел Сюлейман заклейми полетите и посочи, че те нарушават международното право. Въпреки това в официалните изказвания от Бейрут не се казва нищо за обстрел по цели в съседна Сирия.
Говорителят на израелското посолство във Вашингтон коментира: „можем да кажем единствено, че Израел е твърдо решен да предотврати прехвърлянето на химическо или друго опасно оръжие от сирийския режим към терористите и особено към „Хизбулла" в Ливан". Сирийският посланик в ООН на свой ред каза, че няма информация за каквито и да е израелски атаки над страната му.
По-рано през тази седмица министърът на отбраната на еврейската държава Моше Ялон призна, че през януари т.г. военновъздушните сили на страната са атакували цел на територията на Сирия. По думите му въоръжаването на терористи с химическо оръжие е „червена линия" за Израел и ще действа във всеки случай, в който тя бъде прекрачена.
Америка още е пас
По време на посещението си в Коста Рика американският президент Барак Обама подчерта, че са възможни всички варианти за действие в Сирия „защото обстоятелствата се променят". Същевременно, той каза, че засега не вижда сценарий, при който сухопътна операция в опустошената от гражданска война държава ще доведе до нещо добро. Обама допълни, че е водил разговори по темата с близкоизточните лидери и те споделят позицията му.
Президентът за пореден път посочи, че употребата на химическо оръжие „променя правилата на играта" в Сирия, но допълни, че към момента Вашингтон не знае „кога, къде и как" се е случвало това.
САЩ са под засилващ се международен натиск да заемат по-твърда позиция по сирийския въпрос. Преди дни военният министър Чък Хейгъл за първи път намекна, че Вашингтон може да започне да снабдява с оръжие опонентите на режима на Башар ал-Асад. Това вече се прави от американските съюзници в региона Катар и Саудитска Арабия.
Изолация
Членството в Арабската лига на сирийската опозиция е прекратено до тогава, докато в страната на бъде сформирано преходно правителство. Решението бе огласено под формата на вербална нота, разпространена от постоянното представителство на Арабската лига в ООН.
На срещата на Арабската лига през март в Доха на сирийските опозиционери бе признат статута на "временно правителство". Сега този статут бе отнет под натиска на официалните власти в Сирия, според които опозиционерите целят налагането на шериата в страната.
Руски вариант
Москва е готова за преговори с всяка групировка от сирийската опозиция в това число Сирийската свободна армия, заяви руският министър на външните работи Сергей Лавров. По-рано командващият Сирийската свободна армия Салим Идрис изрази готовност да се срещне по всяко време с руски официални представители.
Лавров разкритикува плановете на САЩ да помага с оръжие на опозицията в Сирия: „Въоръжаването на сирийската опозиция ще означава, че се залага на военния сценарий, а не на политическото разрешение. Онези, които говорят за военно решение на проблема, трябва да разберат, че реализирането на техните геополитически цели ще бъде платено с нови и нови сирийски жертви".
Русия е един от малкото международни поддръжници на официалния сирийски режим. Москва има голяма военна база на територията на страната.