Фирмите, които стоят зад "Глобал пауър консорциум" - кандидата за АЕЦ "Белене", ще станат известни едва след като се подпише меморандум за разбирателство с НЕК. Това заяви председателят на "Булатом" и консултант за "Белене" досега Богомил Манчев по bTV.
По думите на Манчев това са "западноевропейски и американски компании" - той се явява техен подизпълнител. Междувременно в публикация във в. "Труд", след запитване, американското посолство дава - макар и в дипломатичен тон - предупреждение българската страна да не се доверява на "чичото от Америка".
Настояването за меморандума Манчев обясни така - това ще е "обвързващ документ, който казва аз слагам 2 лева, ти ще ми дадеш еди кое си и той казва: ето моите участници". Той отново каза, че става въпрос за големи публични компании, които не могат да бъдат извадени на показ, защото може да бъде създаден проблем за акциите им.
Според него е достатъчна гаранция сумата, която правителството ще поиска - 200 милиона евро. Манчев познавал инвеститорите "отдавна - от миналата година", и имал с тях съвместна дейност по други проекти извън България.
Запитан какво ще се случи, ако започнат масови протести и правителството се откаже от проекта отново, Богомил Манчев отвърна, че ще трябва да се плати неустойка. "Нали ние слагаме нещо и те трябва да сложат. Ние няма да искаме 200 милиона от правителството, защото е глупаво, но задължително ще искаме да се заплатят разходите на екипите, които са работили, които са потрошили тези средства", заяви той.
Ако се осъществи проектът през 2018-а година ще има първи блок на АЕЦ "Белене", а през 2019-а - втори, каза Манчев.
По думите му по проекта около 2.5 млрд. евро ще отидат към български фирми подизпълнители, хранително-вкусова промишленост, строители, инфраструктура, която трябва да бъде изградена. Освен това на площадката ще работят 11 000 души, а общо 50 000и ще бъдат ангажирани чрез периферните производства, заяви Манчев.
"Няма да има договор за изкупуване от държавата, което е правилно. Участваме на свободен пазар", обясни той.
Иван Костов и геополитически реалности
Пак по bTV лидерът на ДСБ Иван Костов отбеляза променящите се геополитически реалности за "Газпром" като свиване на европейския пазар на газ в средносрочен план заради намаляващата зависимост на европейските страни от руско синьо гориво предвид новите газопроводи и разкрития на нови залежи - например между Кипър и Израел.
Костов сравни цените, на които се продава природният газ в САЩ - не повече от 100 долара за 1000 куб. м с тенденция да падне до 70 на над $550 - цената, на която "Газпром" продава на България.
Всичко това не може да не оказва натиск върху страната ни предвид това, което случва, стана ясно от думите на Костов.