Министерството на отбраната е предоставило на Държавната агенция за бежанците списък с 26 войскови района, като 4 от тях, с 35 сгради, вече се подготвят за използване, обяви министърът на отбраната Ангел Найденов вчера в предаването "Панорама" по БНТ.
МО е предоставило още легла, завивки, лекарства, ваксини, медицински екипи. "Имаме готовност да се включим и с военнослужещи, но в рамките на ограничените правомощия, които има армията по въпроса с бежанците", каза Найденов.
По думите му, рисковете, свързани с бежанците, могат да бъдат анализирани в четири посоки:
- потенциалният риск бежанската вълна да се превърне в хуманитарната криза;
- здравните рискове;
- рисковете, свързани със социалното напрежение в местата, в които се настаняват бежанците, от гледна точка на интеграция и криминогенна обстановка;
- не на последно място и рисковете, свързани с достъпа до българска територия на лица, свързани с терористични групировки.
Да се засили здравният контрол над пристигащите в България бежанци, тъй като може да внесат тежки инфекциозни болести, призова вчера проф. Камен Плочев, началник на клиника по инфекциозни болести във Военномедицинската академия.
Той посочи, че не е изключено да дойдат хора, болни от малария, туберкулоза,морбили. Особено опасно е, че може да бъде "внесен" детски паралич.
Заплахата от поява на инфекциозни болести с бежанската вълна може да се раздели в три групи. Става въпрос за дихателни инфекции, такива на стомашно-чревния тракт и причинени от ухапвания от насекоми, пренесени чрез багажа на хората.
Всичко това не сатанизира по никакъв начин бежанците, тъй като всички тези зарази могат да "пристигнат" и чрез пътуващи българи, каза Плочев.