Гръцкият премиер Георгиос Папандреу спечели вота на доверие в парламента, събирайки 153 срещу 145 от общо 300 гласа. Така страната избегна предсрочните избори, за които настояваше опозицията и които щяха да торпилират европейския финансов спасителен план и да влошат допълнително икономическата криза в еврозоната, предадоха световните агенции.
На практика вотът приключи с малка победа на Папандреу, защото мнозинството на ПАСОК се увеличи на 153-ма депутати. Бившият министър на труда Лука Кацели бе приета отново в парламентарната група, след като подкрепи кабинета. Миналия месец тя бе изключена, след като гласува против поредните антикризисни мерки.
Резултатът от вота на доверие не бе гарантиран, тъй като преди това някои депутати на ПАСОК бяха заплашили да гласуват против кабинета. Вотът на доверие бе поискан от Папандреу след като в понеделник той обяви намерение да се организира референдум по европейския спасителен финансов план, но в четвъртък се отказа от намерението си след като планът за референдум предизвика паника на финансовите пазари и породи остри критики от европейските лидери. Вчера правителството официално съобщи, че референдум по европейското кредитно споразумение няма да има.
В четвъртък и петима гръцки министри, сред които този на финансите Евангелос Венизелос, се обявиха против референдума, а редица видни дейци на управляващата партия ПАСОК поискаха да се сформира правителство на националното единство. На извънредно правителствено заседание Георгиос Папандреу отказа да подаде оставка.
Все пак управлението на Папндреу като премиер изглежда наближава края си, отбелязва Ройтерс. Часове по-рано той е сключил сделка да се оттегли и да остави финансовия си министър Евангелос Венизелос да сглоби коалиционно правителство.
Целта на новия кабинет ще бъде да получи парламентарно одобрение за най-новия помощен пакет за страната, твърдят източници, близки до събитията, съобщи "Ройтерс".
Сформирането на такава коалиция ще избегне сценария с предсрочни избори, който би тласнал Гърция още по-близо до банкрута. Освен това Атина ще получи време за одобряване на пакета и получаване на замразения в сряда вечерта транш от международните финансови институции.
В речта си пред парламента късно в петък Папандреу заяви, че е готов да обсъжда кой ще ръководи новото правителство. Премиерът заяви, че днес ще посети президента на Гърция и ще го информира за решението си да започне преговори за правителство на междупартийно сътрудничество.
Готов съм да разговарям с партиите за сформиране на коалиционно правителство и искам от вас вот на доверие в името на Гърция, за да има тя способно правителство и да продължим незабавно към преговори за многопартиен кабинет, каза той по време на дебата за поискания от него вот на доверие.
"Искам да обърнем нова страница, но предсрочните избори ще са катастрофа, заради тях ще дерайлира международната помощ за страната и поредният транш. Затова призовавам за създаване на коалиционно правителство, а моята позиция на премиер е последното, което ме вълнува", каза Папандреу в началото.
"Не ме вълнува дори да не бъда преизбран. Време е за ново усилие... Никога не съм смятал политиката за професия."
Източниците на "Ройтерс" посочват, че Венизелос е спечелил лидерите на няколко малки партии за подкрепа на коалицията, която ще управлява няколко месеца, след което ще свика предсрочни избори.
Малко след това той лично заяви в парламента, че евентуалното бъдещо правителство ще работи до края на февруари.
В разпространената ексклузивно новина преди дебатите "Ройтерс" посочи, че условието за реализирането на сделката било Папандреу лично да обяви пред парламента в нощта срещу събота, че ще се оттегли. Това трябвало да стане преди вота на доверие.
"Има известни притеснения, че Папандреу може да размисли в последната минута и затова всички очи са насочени към изказването му", допълва един от източниците. В изказването си в ранните часове на съботния ден премиерът не каза директно, че ще се оттегли, но думите му прозвучаха именно като края на мандата му, коментира "Ройтерс".
Новото правителство най-вероятно изключва основната опозиционна сила "Нова демокрация". Нейният лидер Андонис Самарас каза вечерта в парламента, че Папандреу е отхвърлил тяхното предложение за правителство на националното единство с нов премиер и така единственият изход от политическата криза остават предсрочните избори.
В четвъртък Самарас беше поискал да се състави преходно правителство от технократи без участието на политици, чиято единствена цел да е произвеждането на предсрочни избори и ратификация на кредитното споразумение с ЕС.
Лидерът на малката десноцентристка партия Демократичен съюз Дора Бакояни изрази готовност да преговаря за участие в коалиционно правителство. „Ако бъде отправена такава покана, ще участвам в преговори за съставяне на подобно коалиционно правителство", заяви Бакояни, чиято партия има петима депутати. Готовност за участие в коалиционно правителство заяви и ултраационалистическия Народен православен сбор (ЛАОС), който има 15 депутати.
И все пак - продължавам да питам: кое е по-лошото - гръцката криза или българската стабилност? Аргументи?!