До две седмици може би ще имаме стандарт за хляба. Това е изключително важно, защото досега никой не говореше за стандарти, а всички европейски страни имат стандарти. Това каза пред БНР днес Йордан Войнов, директор на Българската агенция по безопасност на храните.
Агенцията стана на 10 дни и по думите на Войнов за това време е била свършена "изключително много работа".
Вървят проверки за доматите, краставиците и за хлебопроизводството. Имаме разкрити нелегални цехове, които са произвеждат хляб незаконно. Те са закрити. Последният закрит цех е в Пловдив.
Имаме заловени и към 370 незаконни агнета, заяви Войнов. Той съобщи, че проверките на хляба вече са почти на финалната права.
Още в началото на януари земеделският министър Мирослав Найденов обяви, че създаването на стандарти за хляба ще е сред първите задачи на новата агенция по храните. В резултат от браншовата камара на хлебопроизводителите тутакси откликнаха със свои предложения за БДС на три вида хляб - бял, "Добруджа" и типов.
Според тях е редно да се забрани слагането на избелители, оцветители и консерванти, но се допуска използването на подобрители "при технологична необходимост". Трайността на неопакования хляб е до 36 часа, а на опакования - 72 часа.
Рецептите ще са почти еднакви - брашно, сол, маяи вода. Разликата е в типа основна суровина. За първия вид ще се ползва само първокласно бяло брашно, в "Добруджа" - с по-високо съдържание на пепел, а в типовия - типово брашно. Отвътре самуните трябва да бъдат с равномерен цвят и без бучки, а горната и долната коричка да са с дебелина съответно 1,5 и 2 мм.
След третия час от изпичането на хляба при натиск с ръка той трябва да възстановява първоначалната си форма.
Проектите са на много ранен етап, тепърва ще се обсъждат от работни групи, обясниха по повод предложенията от земеделското министерство. Затова и точните съставки още не били окончателни.