Финансов колапс заплашва независима Шотландия

Дойче Банк предупреди, че Шотландия ще изпадне в огромна криза, сравнима с Голямата депресия от миналия век, ако на 18 септември референдумът за отцепването й от Обединеното кралство успее и това стане факт.

Независимостта на Шотландия ще означа риск от катастрофа, твърдят от най-голямата инвестиционна банка в Европа, тъй като финансовите й институции няма да използват паунда, което означа износ на капитали към Великобритания, загуба на ликвидност и оскъпяване на кредитите. В такъв случая бъдещото национално правителство ще трябва да намали разходите, за да се справи с финансов колапс.

В доклад на Дойче Банк, публикуван в британските медии днес и подписан от директора й Давид Фолкертс-Ландау,, е посочено, че независимостта на Шотландия ще бъде най-голямата грешка в световната икономика от 30-те години на миналия век насам. Там е записано, че народите да имат право на самоопределение, понякога подобни фундаментални решение оказват влияние върху икономиката, при това в пъти повече от негативните прогнози.

Междувременно социологическите проучвания показват, че шотландските националисти вече надделяват, макар и слабо над мненията, че Шотландия следва да остане в пределите на Обединеното кралство.

Ако допитването на 18 септември е успешно, лидерите на Шотландия ще обявят независимост от Великобритания на 24 март 2016 г. В края на миналата година първият министър на Шотландия Алекс Салдъмд представи т.нар. Бял документ за независимост.

Целта е Шотландия да събира сама данъци, да разполага със собствени въоръжени сили за отбрана и да остане част от структурите на Европейския съюз и НАТО. Макар там да бе записано паундът да продължи да бъде разменна валута, Лондон не е съгласен.

#1 jordani 14.09.2014 в 20:03:42

Всъщност Уайхол не е съгласен проформа - колкото да ги стресне при предстоящото гласуване. Ако, обаче Единбург избере независимостта, то Лондон ще каже - хайде от нас да мине, ползвайте го паунда. Те имат полза от това - а шотландците не - защото се отказват от синьоража и контрола върху курса. М/у другото то си има pound scots - обаче не се опитвайте да го сменяте извън Великобритания.

#2 kolyo 15.09.2014 в 01:54:26

То и във Великобритания (извън Шотландия) не е много сигурно, че ще ги приемат щото видиш ли я няма кралицата на банкнотите

Новините

Най-четените