63 на сто от българите смятат, че жизненият им стандарт през последната година се е влошил. Това показват данни от проучване на Националния център за изследване на общественото мнение (НЦИОМ). Едва пет на сто от анкетираните посочват подобрение на стандарт си на живот и те са най-често от привържениците на ГЕРБ и "Атака". Всеки пети българин смята, че основният неуспех на управляващите е "спадът в жизнения стандарт".
Най-големият страх на българите е свързан с оставането без работа. Ниските доходи и нередовното изплащане на заплати притесняват близо 30 на сто от анкетираните, а нарастващите цени на храни, лекарства, горива и електроенергия - 17%.
45 процента по-скоро са оптимисти и очакват по-добър жизнен стандарт през следващите няколко години. Песимистите са два пъти по-малко, според данните на НЦИОМ.
За 17% безработицата е основен проблем, а за 14 на сто - здравеопазването. Според 12% има слаб контрол върху цени и стоки и не се предприемат мерки за овладяване на ръста на цените. Други 12% казват, че има още какво да се желае в сферата на престъпността и корупцията. Сред неуспехите се посочва пенсионната реформа, липсата на мерки за стимулиране на дребния и средния бизнес, както и слаба социална политика на кабинета.
И падащ надолу, Борисов е пак най-харесван
С 3 на сто е паднал рейтингът на премиера Бойко Борисов за последните три месеца. Въпреки това той остава най-харесваният партиен лидер у нас, ползвайки се със симпатията на 56% от българите.
С 4% е спаднало одобрението на работата на президента Георги Първанов. Кабинетът губи 4% от одобрението си за трите месеца от декември до март, а в сравнение с март 2010-а - губи 10 на сто.
През март парламентът отчита спад от 2% одобрение в сравнение с декември. Според шефа на НЦИОМ Лидия Йорданова спадът се дължи на оценките за начина, по който се водят политическите дебати, както и на поведението на отделни депутати.
Най-силно критикувани са министрите Симеон Дянков и Тотю Младенов. 63% от българите не одобряват работата на финансовия министър, а 51% - на социалния.
Най-одобряван е строителният министър Росен Плевнелиев с много близък до премиера рейтинг - 55.9 на сто. Земеделският министър Мирослав Найденов пък печели 51.5% одобрение. Външният министър Николай Младенов е с рейтинг 47.2 на сто.
Чак след Младенов е доскорошният втори след Борисов, че и първи за известно време - вътрешният министър Цветан Цветанов, който през март е харесван от 43.9% от избирателите.
През март НЦИОМ регистрира ръст на негативните оценки за всички председатели на парламентарни групи. Сергей Станишев и Волен Сидеров са най-одобряваните лидери - социалистът има подкрепа на 23% от българите, а националистът - на 22%.
Една трета биха подкрепили нова партия
31 на сто от българите биха гласували за нова партия, ако такава бъде създадена. Най-нисък дял сред хората, които биха дали подкрепата си за нова политическа сила, са избирателите на ГЕРБ, на Синята коалиция и на "Атака".
58 на сто твърдят, че в момента няма партия, която да управлява по-добре от ГЕРБ. Едва 10% от избирателите смятат, че най-голямата опозиционна партия БСП е алтернатива за управляващите.
На открит въпрос за най-големите успехи на властта в момента, 33% посочват борбата с престъпността и корупцията, 20 на сто - строителството на магистрали и пътища, 7% - подобряването на усвояването на еврофондовете.
Според 6 на сто има промяна в политическия стил, прозрачност в работата и желание за реформа. Затягането на фискалната дисциплина е отбелязано от 5 процента, а въвеждането на стандарти за храните - едва 2 на сто. 29 на сто смятат, че кабинетът няма никакви успехи, като така мислят предимно привържениците на БСП и ДПС.