Цената на бъдещия VII реактор в АЕЦ „Козлодуй" е под 10 на сто от БВП на България или около 8 млрд. лв. Това твърди американската компания "Уестингхаус" в отговор на служебния енергиен министър Васил Щонов, който определи проекта като рисков и тежащ на държавата, защото струва 15 на сто от БВП - или около 12 млрд. лв.
Така компанията и служебното правителство се разминават с около 5 млрд. лв. за седмия блок на централата край Дунав. Преди няколко дни пък директорът на АЕЦ "Козлодуй" Иван Генов прогнозира цена от 5 милиарда и 300 милиона долара, чиято левова равностойност почти съвпада с очакванията на "Уестингхаус".
„Стойността на генериращата мощност ще бъде по-ниска от всички останали налични алтернативи за производство на електроенергия", пише Майк Кръст, вицепрезидент "Стратегическо развитие и външни пазари за Европа, Близкия изток и Африка" на "Уестингхаус Електрик къмпани ЛЛС."
Договорът с "Уестингхаус" беше подписан в последните дни на кабинета „Орешарски", като енергийният министър в оставка Драгомир Стойнев обясни тогава, че споразумението не предвижда финансов ангажимент и следва да бъде утвърдено или отхвърлено от правителството през октомври.
Ето защо служебното правителство реши да направи анализ за изгодността на американския реактор, чиято прогнозна цена е около 10 милиарда лева, както се разбра при подписването от кабинета „Орешарски" в оставка.
България е една от петте страни в ЕС (заедно с Чешката република, Финландия, Унгария и Словакия), които зависят изцяло от руското ядрено гориво.