БНБ да учреди надзорен комитет над КТБ с участието на "независими авторитетни банкери, финансисти и юристи, представители на всички заинтересовани в оздравяването на банковата група лица". За това настояват в обща позиция до държавните институции председателите на двата синдиката - КНСБ и "Подкрепа" и четирите най-големи бизнес-организации - КРИБ, БСК, БТПП и АИКБ.
Това е втората обща декларация в рамките на един месец след ултиматума към политическите партии да се обединят около управленските приоритети до края на мандата.
"Време е да дадат възможност на професионалистите, на самите потърпевши и заинтересовани инвеститори да решат проблема по единствения начин, който ни е останал - по метода на неволята", пише в писмото на работодателите и синдикатите, които упрекват институциите, че не са спазили гаранциите за отваряне на КТБ и "Креди Агрикол", дадени на политическите консултации при президента. Те предлагат "експертна подкрепа за разрешаване на проблемите в КТБ".
Надзорният комитет трябва да "състави и представи на заинтересованите страни честен и обективен информационен меморандум и да предложи финансово обосновано и цялостно решение за оздравяване и реструктуриране на банковата група". Целта на комитета трябва да бъде отчитане и балансиране на интересите на всички засегнати депозанти.
"Ние настояваме за пазарно решение на финансовите проблеми на банковата група КТБ, което не трябва да бъде за сметка на българския данъкоплатец и държавния бюджет. В същото време предупреждаваме, че няма да приемем банковата група да бъде безнаказано разкъсана и разграбена, а вложените в нея пари на нашите членове и всички останали клиенти да бъдат присвоени, загубени или разхитени", заявяват синдикатите и работодателите.
Организациите предупреждават, че предложението за създаване на Надзорния комитет не освобождава от отговорност компетентните лица и институции.
Писмото е подписано от Пламен Димитров (КНСБ), Константин Тренчев (КТ "Подкрепа"), Васил Велев (АИКБ), Сашо Дончев (БСК), Цветан Симеонов (БТПП) и Огнян Донев (КРИБ).