Президентът Росен Плевнелиев, който е на посещение в САЩ, предложи на корпорации като Google, Hulett Packard и Cisco да участват в разработването на проекта "София тех парк", предаде БНР.
Към идеята са проявили интерес професори от Станфорд и мениджъри от НАСА. Това стана ясно по време на посещението на държавния глава в Сан Хосе и разговорите му с представители на водещи компании в Силициевата долина.
Президентът представи идеята за "София тех парк" на среща в НАСА. В следващите месеци "София тех парк" ще се превърне в реална платформа, посочи държавният глава.
Той обясни, че проектът ще бъде финансиран изцяло от европейските фондове по Оперативна програма "Конкурентоспособност", като са заложени 100 млн. лв. "Парите са налични, но това не е достатъчно. Ако нямаш ясна концепция, нямаш и партньори", посочи президентът.
Избраният терен е на 4-ти километър и към момента е собственост на Министерството на отбраната. По времето на тройната коалиция имаше идея там да бъде изместена цялата администрация и даже световни студиа на архитекти представиха концепциите си за терена.
Според президента след реализирането на проекта за технологичен парк България може да се превърне в регионален лидер в информационните технологии.
"Има много талантливи българи навсякъде по света и аз искам да имат шанс да се върнат в България. Трябва да вземем решение за концепцията на този парк", каза Плевнелиев. По думите му в България хората все още не вярват в проекта и затова е необходимо да се говори и да им се дават примери с действащи технологични паркове.
"Започнах да рисувам лично аз мастър плана на София тех парк", каза още Плевнелиев. „Предложих на Гугъл, Сиско и НР да бъдат партньори на българското правителство и на българската държава при разработването на концепцията и изпълнението на проекта София тех парк", каза президентът. По думите му технологичният парк ще бъде платформа за предприемачество и иновации в областта на информационните и комуникационните технологии.
Моделът и на София тек парк ще предложи общината, СУ, Техническият университет, БАН, много неправителствени организации, работодателски организации да работят заедно.
Президентът прогнозира, че първата копка на технологичния парк ще бъде със сигурност във втората половина на 2013 г. "Надявам се и на първа копка на първите три сгради - музея "Джон Атанасов", технологичния център и офисната сграда. В края на 2015 г. паркът трябва да работи с офиси, технологичен център, музей, трябва да сме свършили първият етап от него", допълни държавният глава.
До края на годината София тех парк ще има парцел, ще има концепция, ще има стратегичеки партньори, ще има ясно финансиране, ще бъде опериращ към края на годината от гледна точка на някои от неговите механизми.
В "Гугъл" Poceн Плевнелиев разговаря с Мери Хеминкол, директор на отдел "Глобална предприемаческа инициатива". Както и на вчерашните срещи на президента, основното внимание е насочено към възможностите за навлизане в България на нови технологии и нови инвеститори в тази сфера.