Държавните заплати с двойно по-голям ръст от частните

Заплатите в държавния сектор растат по-бързо от частните, а освен това средните възнаграждения там са по-големи, показват данни на националната статистика.

По предварителни данни за последното тримесечие на 2013 г. броят на наетите лица намалява, а брутната заплата се увеличава.

Секторите с най-висок ръст на заплатите са държавно доминираните. Така например, спрямо третото тримесечие на 2013 г. увеличаването на заплатите в периода октомври-декември 2013 г. (изчистени от бонуси) в обществения сектор е 7.5%, а в частния - 3.5% или над два пъти по-малко.

За едно тримесечие броят на наетите се е свил с 2.5% (спрямо предходните три месеца), което означава, че между октомври и декември 2013 г. работещите на трудов договор са намалели с малко над 57 хиляди души.

Основната причина за това може да се търси в сезонната заетост в туризма и земеделието и това се потвърждава от данните на НСИ - най-много са намалели заетите в икономическите дейности "Хотелиерство и ресторантьорство" (-20%) и "Селско, горско и рибно стопанство" (-9.4%).

Въпреки традиционното освобождаване на тези работници, сравнението със същото тримесечие на 2012 г. показва, че намалението на наетите е с 0.6%. Разликата идва основно от свиването на заетостта в преработващата промишленост, където са заети близо 22%.

Пазарът на труда все още среща сериозни трудности и структурната безработица е факт, но сигналите са по-скоро положителни предвид сериозното забавяне на темповете на намаляване на заетите през изминалата година (преди година спадът е с 2.2%).

Заедно с намаляването на броя на наетите, НСИ отчита увеличаване на заплатите. През четвъртото тримесечие на 2013 г. средната месечна работна заплата се увеличава спрямо третото тримесечие с 4.7% до 828 лева.

Най-много са се увеличили заплатите в икономическите дейности $Образование" (14.7%), "Култура, спорт и развлечение" (8.7%) и „Хуманно здравеопазване и социална работа" (6.8%).

Новините

Най-четените