Външните министри на ЕС приеха нови санкции срещу висшите военни кръгове в Сирия, като вкараха в черния списък служители, свързани със сигурността, предаде агенция "Франс прес".
Новите наказателни мерки - 11-ите поред, са насочени към 22 души и осем компании, които са свързани най-вече със сигурността в страната, заяви дипломат, пожелал анонимност. Наред с това ЕС обяви и налагането на петролно ембарго срещу Иран от 1 юли, за да попречи на финансирането на ядрената програма на Техеран. Става въпрос за забрана на вноса на ирански петрол и прекратяване на съществуващите договори.
"Отново призоваваме насилието да спре, за да могат наблюдателите (на Арабската лига) да свършат работата си незабелязано", заяви върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Катрин Аштън.
"Дълбоко сме обезпокоени за ситуацията в Сирия", допълни тя. "Трябва да има мирен преход в тази страна", настоя Аштън.
До момента в черния списък на ЕС с визови забрани и замразяване на авоари има 120 души и компании. В сила е оръжейно ембарго, както и е забранен вносът на сирийски суров петрол.
Очаквано: Дамаск отхвърли предложението на Арабската лига за мирно предаване на властта
Сирия отхвърли предложение на външните министри на страните от Арабската лига президентът Башар ал Асад да предаде властта на заместник, който да състави правителство на на националното единство, предаде BBC. Според властите планът е "част от заговор срещу Сирия, нарушение на националния ѝ суверенитет и нагла намеса във вътрешните й дела".
В изявлението на официален източник, цитиран от сирийската агенция САНА, не се споменава решението да се удължи с месец мандатът на наблюдателите на Арабската лига в Сирия, която отнесе критики, защото не успя да спре кръвопролитията. Мисията е в Сирия от декември м.г., а началото на протестите в страната е от март.
Външният министър на Катар шейх Хамад бин Джасим ал Тани прочете съгласуваното с останалите му колеги от Арабската лига предложение. То предвиждаше президентът да предаде властта на някой от заместниците си, който до 2 седмици да започне адекватен диалог с опозицията и до 2 месеца да състави правителство на националното единство, което да подготви предсрочни парламентарни и президентски избори. Лигата призова и двете страни в конфликта да прекратят кръвопролитията.
Сирийският източник, цитиран от САНА, критикува Арабската лига, че вместо да пресече потоците от пари и оръжия към "терористичните групи" в страната, прави "подстрекателски изявления". Източникът възнегодува, че лигата пренебрегва реформите, обещани от Асад, които включват референдум за нова конституция и които по думите му липсват в "много от арабските държави, които водят враждебната кампания срещу Сирия".
Насилието в Сирия продължава. Опозиционни активисти съобщават, че в неделя в предградието на Дамаск Дума са се водили сражения между правителствени войски и дезертьори. По непотвърдени данни на сирийската опозиция, в т.нар. свободна армия има около 40 000 души, напуснали военните.
Опозицията в страната призова за намеса на международната общност под формата на "сини каски" от ООН, но миротворци на организацията няма как да влязат в страната без решение на Съвета по сигурността на ООН. Русия и Китай обаче категорично се противопоставят на подобен план.
Единствената държава, заявила по-ясна и категорична позиция срещу насилието, до момента е Турция. На нейна територия има много бежанци от Сирия, както и видни опозиционери.
Президентът на Сирия Башар ал Асад управлява страната вече дванайста година. Той получи властта на практика по наследство, въпреки че Сирия не е кралство, а република. След смъртта на баща си - Хафес Асад, през 2000 г., буквално за часове парламентът в Сирия промени изискуемата по Конституция възраст за президент - от 40 на 34 години. Това позволи на сина му Башар да заеме поста.