Главният прокурор Сотир Цацаров коментира обвиненията към него, че е "човек на Пеевски", като предположи, че хората, които твърдят това, имат собствена причина да го правят.
В пространно интервю в предаването на БТВ "120 минути" той беше попитан какво мисли за обвиненията към него за връзките му с депутат, идващи от Румен Петков и Радан Кънев. Той разгледа двата случая отделно, като обясни, че би се притеснил, ако чуе похвала от устата на бившия вътрешен министър и предположи, че е нормално да се очаква подобно говорене от лидера на ДСБ в предизборна ситуация.
Главният прокурор припомни, че Румен Петков го е нарекъл "джобно ножче" на Пеевски и е поискал арестуването му или оставката му и коментира, че Петков може би си припомня собствната си оставка. В коментара си за Радан Кънев той беше по-сдържан, казвайки, че е разбирал лексиката му по време на предизборния период, но след изброите поведението му би трябвало да стане по-обмислено.
На директен въпрос дали въпреки посоката, от която идват обвиненията към него, те имат основание, той отговори, че "напоследък всички изказвания водят към името "Кой" и това веднага води към Пеевски, Пеевски, Пеевски". Той напомни, че по време на предизборната кампания за поста главен прокурор, е бил смятан за човек на Цветан Цветанов, в последствие за човек на Бойко Борисов, след което е бил определян като човек на Делян Пеевски и на Ахмед Доган. Сотир Цацаров посочи, че след време ще се говори, че е нечий друг човек.
КТБ е била под похлупак
Главният прокурор отрече и да е атакувал КТБ по поръчка. Той посочи като пример статиите в "един седмичник" и сигналите на "Протестна мрежа", които никой не е определял като удар по банката или поръчка на Пеевски, оправдавайки действията на прокуратурата. "Не сме действали елегантно, но действахме ефективно. Прокуратурата действа така - тя не моли, тя изисква", посочи той.
Сотир Цацаров посъветва от ефира на телевизята и Иван Искров, управителя на БНБ, да оповести публично доклада за КТБ, който трябва да стане факт следващата седмица. "За да не оставим отново убеждението, че едните са действали в интерес на някого, нека бъде представен публично", аргументира се той.
Той коментира, че е имало похлупак над КТБ, където, по неговите думи, е имало финансов проблем от криминално естествено.
"Под похлупака ще се окаже дупка, както искайте го разбирайте. Много хора са се хранили от тази дупка. Ще дойде един момент, в който много хора ще бъдат призовани като свидетели, тогава ще стане ясно кои са те", коментира прокурора, добавяйки, че финансовият интерес няма партиен цвят.
Срещу Бареков има констатации на данъчните органи,
оповести Цацаров, добавяйки, че не може да оповести какви са, защото още не са влезли в сила. Той отказа да разкрие повече, защото това ще наруши служебните му задължения и добави, че по сигнала на "Протестна мрежа" срещу Цветан Василев, Николай Бареков и Делян Пеевски прокуратурата си е свършила работата. Цацаров припомни, че при Пеевски са открити единствено задължения на фирми на свързани с него лица на стойност над 200 хил. лв.
Сотир Цацаров посочи, че с Делян Пеевски са се запознали в Народното събрание в качеството му на депутат.
Прокуратурата и съдебната власт не трябва да се разделят
"Всеки опит прокуратурата да бъде извадена от съдебната власт ще срещне моята съпротива", коментира още Цацаров. Той призна, че реално главният прокурор е безконтролен, включително и пред парламента, но се оплака, че по закон той внася доклад пред парламента за работата на прокуратурата, който за последните 3 години Народното събрание не е намерило време да изслуша.
На въпрос дали е имало опит за вмешателство над прокуратурата от страна на политици, Цацаров отговори с "Естествено".
Той се обяви и за съкращаване на мандата на прокурора от 7 на 5 години, защото това давало възможност заемащият поста да се примири или да реши, че "над мен е Господ".
Според него има опит да се започне битка - прокурори и съдии заедно срещу политици, която скоро може да даде и първите си плодове.
Взрива в Горни Лом
fallback
Главният прокурор коментира и взрива в завода "Миджур", посочайваки, че през 2008 г. е сключен договор за утилизация на четири вида противопехотни мини - общо над милион и 600 хил. мини от Гърция.
Според негови данни, по договор е трябвало да бъдат утилизирани около 8 000 мини на ден, а заводът е имал капацитет от максимум 3 150 мини на ден.
Той посочи, че преди взрива, в Пето РПУ в София, е имало искане да бъдат депозирани от складове на собственика на завода мини, към което и бил прикрепен списък от 59 камиона или общо 800 хил. бройки.
По документ те са били в област Монтана, но, след инцидента, проверка е установила, че ги няма там.
Цацаров посочи, че тези данни трябва да се превърнат в обвинения към отговорните лица от фирмата и от държавните институции за контрол.