Държавата помага на 71 000 младежи за работа

Парламентът одобри пакет от мерки срещу младежката безработица, които би трябвало да помогнат на 71 000 души да започнат работа до 2016 г.

Държавата ще насърчава работодатели да наемат служители под 29-годишна възраст, като за целта само до края на годината ще са нужни около 570 000 лева.

Тези сметки представи соцдепутатът Корнелия Нинова, уточнявайки, че сумата ще е такава, ако 5000 младежи си намерят препитание.

Държавата ще плаща част от осигурителните вноски за сметка на работодателя, ако бъде нает служител, който за първи път излиза на трудовия пазар. Размерът на субсидията ще расте - от 30% за първите шест месеца до 50% от 7-я до 12-я месец, а до 18-я месец субсидията ще бъде 75%. В замяна работодателят трябва да удължава трудовия договор.

Целта е да се стимулира заетостта сред млади хора с или без образование. Ако те нямат нужната квалификация, ще им бъде осигурен „наставник", на когото също ще се плаща, за да им помага да влязат в професията.

Условието за младежите със средно и висше образование е да са регистрирани в Бюрото по труда за последните 12 месеца.

За тези с основно образование или без каквато и да е диплома не е нужна регистрация. Те ще могат да чиракуват, като също държавата ще плаща осигуровките им.

Предвижда се тези облекчения да действат до 2016 г. Необходимите финансови средства за 2014-а ще са около 4 милиона лева. За 2015 г. ще са нужни 3.5 млн. лв, а за 2016-а ще трябват още 4 милиона лева.

Според Нинова тези пари могат да бъда осигурени чрез "преразпределение на неусвоените средства по отделни програми, а не чрез актуализация на бюджета.

#1 pepe 26.07.2013 в 22:21:09

При оставащ постоянен брой на работните места, това означава просто, че ако програмата въобще работи, тези хора под 29 години без образование ще бъдат наети на мястото или на хора с по-добро образование, или на хора с повече опит в професията - и едните и другите вероятно по-квалифицирани и по-добре вършещи съответната работа, някой може би изхранващи семейства... Това трябва да го разглеждаме като нещо положително ли???

Новините

Най-четените