Стъпка по стъпка към целодневно училище

През новата учебна година и второкласниците ще имат целодневно обучение. Предвижда се поетапно това да се въведе до 7-ми клас, каза в интервю за "Хоризонт" просветният министър Сергей Игнатов. В концепцията за училищното образование е залегнало да има задължителна двугодишна предучилищна подготовка и да отпаднат оценките от първи до трети клас. Концепцията ще бъде представена днес.

"Оценката от външното оценяване - първи, четвърти, седми и десети клас и държавните зрелостни изпити служат за кандидатстване в по-горен етап. След десети клас децата имат възможност вече по собствен избор на профилирано обучение. Или продължават докрай в училището, в което учат, или си избират профилирано обучение в друго училище - професионално или някакво друго", обясни просветният министър.

В малките населени места, където досега училищата бяха само до осми клас, по желание на общината ще може да има училище до десети клас. Това е една от мерките против отпадането на ученици от училище.

Сергей Игнатов каза още, че обучението след 10-ти клас ще може да се прекъсва за две-три години и след това да се продължи втория гимназиален етап.

Основно образование ще се завършва след седми, а не след осми клас. Средното образование ще включва два етапа - от 8-и до 10-и клас, а вторият етап ще бъде от 11-и до 12-и клас.

След приключването на първия гимназиален етап - след 10-и клас, учениците, които няма да продължат веднага образованието си, след време ще могат да завършат средно образование в редовна, задочна или в дистанционна форма на обучение.

След десети клас ще има национално външно оценяване на учениците и те ще получават сертификат за първа гимназиална степен.

Ще предложим шофьорска книжка да се взема след получено удостоверение или сертификат за първа гимназиална степен - след завършен десети клас, каза заместник-министър Милена Дамянова.

Концепцията предвижда, според етапа и степента на образование училищата да бъдат - начални (от първи до четвърти клас), основни (от първи до седми клас), средни общообразователни училища (от първи до десети клас), гимназии (от осми до дванайсти клас) и средни училища (от първи до дванайсти клас).

Според своето съдържание училищата ще се делят на общообразователни, профилирани, професионални, спортни, по изкуствата и по културата, ще има и духовни училища.

Предвижда се да съществуват и специални училища, а сегашните педагогически интернати ще станат центрове за личностно развитие и творчество.

Нашият екип не е маниакален и тези, които очакват да обявим революция в училищното и предучилищното образование, ще останат разочаровани, коментира предвидените промени Сергей Игнатов.

Той добави, че в сферата на образованието революции и революционни скокове не трябва да се правят и отбеляза, че сегашният екип на МОМН е използвал при написването на промените "най-доброто от своите предшественици".

Най-вероятно подготвените промени ще влязат в сила от учебната 2012/2013 г., след приемането им от Народното събрание.

Новините

Най-четените