Цецка Цачева чете реч за паметта на Пламен

Парламентът почете с едноминутно мълчание паметта на този, който се запали в знак на протест срещу системата - 36-годишния варненец Пламен Горанов, чието погребение е във Варна днес. Поклонението е в църквата "Света Петка" във Варна.

По горчива ирония на съдбата в деня на национален траур за Пламен, лицемерно обявен от правителството в оставка вчера, се очаква кметът на Варна Кирил Йорданов да подаде оставка. Пламен се запали в 7.30 часа на 20 февруари с плакат до себе си, първоначално услужливо укрит от служител на кметството: "Оставка на Киро и общинския съвет до 17 часа на 20 февруари!"

"Трудно е да дадем еднозначна оценка на този трагичен акт - проява на гражданска доблест, отчаяние...", каза при откриването на заседанието председателят на Народното събрание Цецка Цачева.

"При всички положения смъртта на Пламен Горанов е знак, че обществото не желае да приема безропотно каквато и да е форма на социално изкривяване", каза тя. И призова колегите си "като политици и най-вече като граждани да се замислим и да бъдем още по-отворени към посланията на обществото.

Парламентът под обсада от 11 ч

Постоянни протестни действия започват в столицата в 11 часа с обсада на Народното събрание. Хората от останалите градове също са призовани да блокират ключови места в тях, заяви един от организаторите на протеста Ангел Славчев.

Според разпространената в интернет декларация, хората искат ремонт на Изборния кодекс, мораториум върху всички разпоредителни действия на правителствата и на всички процедури по приватизационни сделки, обществени поръчки и издаване на концесии до отмяната му от ново Народно събрание и мораториум върху делата на монополите срещу гражданите.

Пред БНР Славчев отчете, че исканията им за промяна на Конституцията не изискват свикване на Велико народно събрание.

Време е в новия парламент да влязат обикновени граждани, които имат морал и достойнство, да се изправят и да защитават правата на нацията. По сегашните закони това е възможно само чрез инициативни комитети, с голяма партийна гаранция  - 10 000 лева и 5000 подписа и то само по райони, а не за страната. Това е непосилно за един обикновен човек. Лично аз няма да отида в гражданската квота на никоя партия. Нямаме място и като участници в обществените съвети.

Аз бях член на партия "Българската левица" допреди 2 години. Оттогава не съм активен в нея и излязох на улицата, разказа Славчев за миналото си.

Във връзка с информацията, съобщена в "Преди всички" от Спас Колев, че от "Свободни, можещи, силни" официално ще издигнат кандидатурата на икономиста Димитър Иванов, бивш съветник на президента Георги Първанов, за служебен премиер, Славчев заяви: Спас Колев е член на БСП и беше участник на конгреса на БСП.

Новините

Най-четените