Председателят на украинския парламент Владимир Рибак подаде оставка заради влошено здраве, а президентът Виктор Янукович е неоткриваем. Бившият боксьор и лидер на опозиционната партия „УДАР" Виталий Кличко съобщи, че Янукович е избягал извън столицата - и призова той незабавно да подаде оставка.
ВВС се позова на информация от депутати, че Янукович е заминал за втория по големина град в страната - Харков. Анализатори говорят за вакуум във властта, тъй като не се знае къде са повечето министри, а опозицията установи пълен контрол над опразнената сграда на президентството, след като полицията се оттегли.
По-късно се появи слух, че Янукович е подал оставка. Представители на опозицията проверяват пътниците с излитащи самолети, търсейки държавния глава. В река Днепър близо до негова резиденция е намерена „черна счетоводна книга", където е записано допълнително заплащане на служители от специалните служби, подкупи при търгове, разходи за специални квартири и за пасища за щрауси.
Междувременно парламентът набързо гласува за връщане на старата конституция от 2004 г., в която държавният глава има значително по-малко правомощия. Това стана и с гласовете на депутатите от партията на Виктор Янукович - „Партия на регионите", като по-късно от нея се отцепиха 17 депутати.
Уволнен е и вътрешният министър Виталий Захарченко, когото опозицията обвинява за кръвопролитията и насилието срещу протестиращите през последните седмици. Извънредно положение няма да бъде налагано.
Въпреки светкавичните промени, недоволните не напускат „Майдана". Там продължават да стоят стотици протестиращи, тъй като не вярват на обещанията на Янукович и осигуряването на честни предсрочни избори, а охраната на завзетите от тях сгради и улици продължава да е затегната.
По-късно за нов шеф на парламента бе избран Александър Турчинов, който е близък до осъдената Юлия Тимошенко. Той е председател на парламентарната група на основаната от нея партия и най-голяма опозиционна сила - "Баткивщина", оглавявана от Арсений Яценюк.
Юлия Тимошенко - на свобода
Парламентът на Украйна павира пътя бившият премиер Юлия Тимошенко да бъде освободена от затвора - „амнистията" стана факт за броени часове след постигнатото споразумение за мирен изход от кървавите сблъсъци в Киев между властта, опозицията, ЕС и Русия.
В сделката няма нищо написано за Тимошенко, но депутатите във Върховната Рада приеха две решения с голямо мнозинство (310 гласа „за" от 383 присъстващи в залата), които пряко я засягат - поправки в Наказателния и Наказателно-процесуалния кодекс и постановление за изпълнение на международните ангажименти на Украйна.
Свободата на Тимошенко бе заложена в преговорите между Брюксел и Киев, които президентът Янукович замрази през ноември миналата година и сключи сделка с Москва - ход, който стана причина за вълната от антиправителствени протести в страната.
Евгения - дъщерята на Юлия Тимошенко, определи решението на парламента като „първа стъпка" към свободата, а нейният адвокат Сергей Власенко напомни, че за за излезе от затвора, бившият премиер трябва да получи разрешението на съда. След това обаче депутатите приеха специално постановление, за да бъде тя пусната от затвора.
„Мисля, че вече официално ще обявят, че Янукович е подал оставка, а Юлия Тимошенко е на свобода", заяви депутатът от партия „Батькивщина" Вячеслав Кириленко.
Юлия Тимошенко беше осъдена през октомври 2011 г. на 7 години зад решетките, защото като премиер е подписала неизгодно газово споразумение с Русия, което ощетява Украйна с около 250 000 долара. Редица западни лидери определиха присъдата като политическа поръчка - и я приписаха на големия й враг - Виктор Янукович.
Преди дни украинската „Желязна лейди", както я наричат нейните симпатизанти и съпартийци от опозиционната партия „Отечество", призова Янукович да бъде съден от Международния трибунал в Хага за военни престъпления заради кръвопролитията на „Майдана" - и да се сложи край „веднъж и завинаги" на неговата диктатура.