България, перспектива - отрицателна

Standard&Poor's (S&P) потвърди кредитния рейтинг на България в дългосрочна чуждестранна и местна валута съответно на 'BBB/А-2' и ревизира перспективата от стабилна на отрицателна, съобщиха от Министерството на финансите.

В доклада на агенцията за кредитен рейтинг се посочва, че в условията на ограничен икономически растеж бюджетният дефицит се очаква да достигне 2% от БВП през 2013 г. - заради повишаването на социалните плащания и пенсиите и разплащане на задълженията към бизнеса.

От агенцията отбелязват още, че нивото на нетния правителствен дълг се очаква да остане ниско в средносрочен план, в размер на 15% от БВП през 2016 г. Агенцията потвърждава способността на правителството да изпълни целите си за дефицит през периода 2014-2016 г.

Анализаторите от Standard&Poor's посочват като основен фактор за промяната на перспективата от стабилна на отрицателна "слабите перспективи пред растежа, в резултат от слабото вътрешно търсене, както и нестабилната политическа обстановка, които биха могли да препятстват осъществяването на необходимите структурни реформи".

До момента прогнозите за растеж за България за тази и догодина на ЕК и МВФ се разминават с оптимизма на правителството, което подготви бюджет 2014 при прогнозиран растеж от 1.8%. Европейската комисия предвижда обаче ръст от 1.5 на сто, а МВФ - 1.6%.

В доклада се обръща внимание, че за понижаването на оценката за очакваното развитие на българската икономика значително влияят данните за реалния растеж на БВП в периода 2010-2012 г. (средно 1%), което според методологията на S&P оказва възпиращо влияние върху перспективите за развитие на страната.

Вътрешното търсене се определя от анализаторите като слабо, поради ниския растеж на кредитите, ограничената инвестиционна активност и високата безработица в страната, в частност високия дял на дълготрайно безработните.

При представянето на бюджет 2014 министърът на финансите Петър Чобанов изрази следния оптимизъм: "Очакваме да се ускори вътрешното търсене, но ръстът на инвестициите и потреблението ще бъде умерен - около 2%. Има позитивни външни сигнали за развитието на европейската и световната икономика. Това ни позволява да прогнозираме ръст на износа със 7.2%. Поради нарастващото вътрешно търсене вносът ще се увеличи със 7.1%."

В днешното прессъобщение МФ казва, че споделя оценката за влошената бизнес-среда и потиснатия растеж през периода 2010-2012, но не може да се съгласи с предположенията на експертите от S&P's за перспективите пред растежа.

Основание за това е отбелязаният през третото тримесечие реален растеж на БВП от 1.5% на годишна база (сезонно неизгладени данни). "Основен принос за положителното развитие има нетният износ, но се наблюдава и увеличение при крайното потребление с 1.2%, с основно влияние от страна на правителственото потребление. По-високото потребление и износ оказват влияние и върху по-бързото нарастване на вноса на стоки и услуги с 8.6% на годишна база", се казва там.

Новините

Най-четените