Европа се чуди какво да прави с данъчния рай

Външният министър на Люксембург Жан Аселборн призова Европейския съюз да се справи с "истинските данъчни убежища" като британските Нормандски острови.

Изказването му дойде, след като преди дни Австрия беше притисната от европейските си партньори да промени политиката на банкова тайна.

Европейският комисар за данъчно облагане и митнически съюз, одит и борба с измамите Алгирдас Шемeта призова Виена да излезе от изолацията и да се откаже от банковата тайна.

Австрия е последната страна от ЕС, която отказва автоматичното предаване на информация за банкови сметки на граждани на общността. Шемeта се надява, че Австрия ще последва примера на Люксембург, който миналата седмица отстъпи и сложи край на спора с Брюксел.

По-рано австрийският министър на финансите Мария Фектер заяви, че страната й ще се бори за банковата тайна и че не е данъчен рай. Пред журналисти обаче тя посочи, че е отворена за разговори и преговори.

От януари 2015 г. Европа планира да въведе автоматичен обмен на информация за пет категории приходи и капитали. Това обаче ще стане, при условие че всички страни-членки са съгласни.

Във връзка с британските Нормандски острови Аселборн се оплака, че би искал да има повече прозрачност в дискусиите с Лондон по този въпрос.

"Нито Австрия, нито Люксембург са данъчен рай", заяви министърът, преди да добави, че се надява двете страни да координират отговорите си на призивите за вдигане на банковата тайна.

На 10 април премиерът на Люксембург Жан-Клод Юнкер се съгласи с частично премахване на тази политика, като каза, че от януари 2015 г. ще започне автоматичен обмен на информация за чужденците, които имат банкови сметки в страната.

В интервю за "Шпигел", на въпрос дали инициативата на Франция, Германия, Италия, Испания и Великобритания за засилена борба с укриването на данъци, ще бъде от полза, Шемета отговори, че тя ще бъде позитивна, ако те настояват за по-амбициозен обмен на информация, който да позволи на всички страни от ЕС да събират дължимите данъци.

Попитан какви са шансовете за успешно преследване на укриването на данъци в убежища като Британските Виржински острови и Кайманите, еврокомисарят каза, че миналата година е предложил нова координирана позиция на ЕС срещу местата, известни като "данъчен рай". Тя включва общо определение, координирано записване в "черни списъци" и санкции.

Ако бъде приложен от държавите членки, този подход може да служи като истинска спирачка за данъчните убежища, коментира Шемета. "Също така предложих наказателни санкции за укриващите данъци. За много страни в ЕС това отива твърде далеч. Надявам се, че ще има растяща воля за действие", допълни той.

Новините

Най-четените