Вот на недоверие №2

ГЕРБ внесе подписи за нов вот на недоверие срещу правителството на Пламен Орешарски - този път заради провал в регионалната политика.

Миналата седмица лидерът на партията Бойко Борисов обяви, че ще тормози управляващите поне с още два вота на недоверие до края на годината - заради спрени пътни проекти и заради провала в здравеопазването.

Наскоро Борисов описа строителния министър Десислава Терзиева като „дамата с цикламеното костюмче, която открива селски пътища".

ГЕРБ твърдят, че Европейската комисия е спряла два големи инфраструктурни проекта - за тунела под Шипка и за Западната тангента на София, което било по вина на настоящите управляващи.
"Нито една от подсекторните политики на Министерството на регионалното развитие няма добра реализация", твърди депутатът и бивш министър Лиляна Павлова.

Общо 8 са пунктовете, с които ГЕРБ аргументира желанието си да свали кабинета - от липсата на цялостна стратегия до проблемите във ВиК-сектора.

Цецка Цачева очаква в 7-дневен срок да има "смислена дискусия" по вота на недоверие, но намекна, че кворумът отново трябва да бъде осигурен от управляващите.

ГЕРБ провали дебатите по първия вот на недоверие заради липсващото Министерство на инвестиционното планиране, след като отказа да се регистрира в пленарната зала.

Така се наложи да се изчака връщането на "Атака" от злополучното пътуване в Брюксел, където никой в Европейския парламент не пожела да се срещне с тях и последва скандал в местен ресторант.

"Управляващите трябва да са в зала, надявам се този път фикусът да не е в Космоса", коментира Лиляна Павлова, визирайки лидерът на "Атака" В.С. по най-новия речник на Борисов.

Властта не се изненада от вота на недоверие, а лидерът на БСП Сергей Станишев определи мотивите на ГЕРБ като „много нелепи": „Особено пък ГЕРБ да внасят вот за регионална политика, след като за 4 години регионалните диспропорции в стандарта на живот на българите, в инфраструктурното развитие се задълбочиха".

ДПС ще се отнесат сериозно и към втория вот на недоверие, но се съмняват, че с още няколко такива опита този парламентарен инструмент съвсем ще загуби смисъл.

„ГЕРБ са на път да превърнат вота на недоверие в парламентарно ежедневие. Със сигурност мога да прогнозирам, че след още един-два вота те категорично ще успеят да ликвидират този най-важен опозиционен инструмент", коментира партийният водач Лютви Местан.

Павел Шопов от „Атака" пък настоя, че има по-важни проблеми в държавата, като например бежанският поток от Сирия. Партията на В.С. още не е решила дали ще се регистрира за следващия вот на недоверие.

Новините

Най-четените