ООН търси химическо оръжие из Сирия

Инспектори от ООН ще отпътуват за Сирия "възможно най-скоро", за да разследват информациите за употреба на химическо оръжие в гражданската война в страната. Това стана възможно, след като президентът Башар ал-Асад им разреши ограничен достъп, съобщава Ройтерс.

Това стана, след като преди седмица началникът на екипа инспектори Аке Селстрьом и шефът на Комисията по въпросите на разоръжаването Ангела Кейн бяха в Дамаск по покана на сирийското правителство. Междувременно лидерите на сирийската опозиция са дали и своето съгласие за влизането на инспектори в контролираните от бунтовниците територии.

"Екипът ще отпътува към Сирия възможно най-скоро, за да проведе щателно разследване на три от известните случаи, в това число и този в Кхан ал-Асал", съобщиха от пресофиса на Генералния секретар на ООН Бан Ки-мун.

Поддържаният с доставки на оръжие от Русия режим на Асад обвинява опозиционните сили, че през март са използвали нервнопаралитичен газ в разположения близо до Алепо град Кхан ал-Асал. Опозицията, от своя страна, на няколко пъти съобщаваше за атаки със зарин и вероятно инспекторите ще проверят и нейни сигнали.

Още преди 4 месеца Селстрьом беше натоварена с разследването на случилото се в Кхан ал-Асал, но опасения за безопасността на международния екип до този момент го спираха да замине. Основно изискване на ООН е експертите да имат безпрепятствен достъп. Досега Дамаск допускаше разследване единствено на нападението, в което правителствените сили са били потърпевши.

Любопитното в случая е, че преди седмица бунтовниците завзеха точно Кхан ал-Асал. Държавните медии ги обвиниха, че са избили голямо количество цивилни в хода на офанзивата си.

Към момента ООН има 13 доклада за употреба на химическо оръжие - основно от Великобритания, Франция и САЩ. И двете страни в конфликта отричат да използват отровен газ срещу врага, като целта на инспекцията сега е да установи дали въобще е имало употреба в рамките на войната, а не кой е отговорен за нея.

Отвъд червената линия

Преди месец САЩ стигнаха до заключението, че силите на Асад са използвали химическо оръжие. Още през 2012 г. американският президент Барак Обама заяви, че употребата на отровен газ или биологическо оръжие би означавало "прекрачване на червената линия". Затова и Конгресът гласува "за" въоръжаването на сирийската опозиция.

Сирия е една от седемте държави, които не са част от конвенцията за забрана на химическото оръжие от 1997 г. Според западните държави, Дамаск има големи запаси от иприт, зарин и VX.

По-рано през този месец, руският посланик в ООН Витали Чуркин нарече "малка пропагандна буря в чаша вода" химическите обвинения срещу Асад.

Новините

Най-четените