Президентът на Сърбия: Независимо Косово? Никога

Сръбският президент Борис Тадич отново заяви, че никога няма да признае независимо Косово.

Тадич направи изявлението след църковната служба в манастира Високи Дечани, Западно Косово. На въпроса кога ще признае Косово, сръбският държавен глава отговори: "Знаете какъв е моя отговор. Никога. Това е много кратък и много ясен отговор."

Признаването на Косово и установяването на отношения с най-младата държава на Балканите е сред изискванията на ЕС за започване на преговори със Сърбия за приемане в общността. В края на декември президентът на Сърбия заяви, че Белград не се отказва нито от Косово, нито от ЕС.

Както при пристигането си снощи в построения през XIV манастир, Тадич отново отправи послание за мир по случай Рождество Христово. Сръбската, както и руската православни църкви, празнуват Коледа днес по стар стил. "Само послание за мир може да се отправи на Коледа и затова се обръщам към всички в Косово, към сърбите и албанците и към представителите на международната общност."

Бившата съпруга на Борис Тадич, която е монахиня в манастира "Велики Дечани" в Косово, отказала да се срещне с него. Сестра Ирина направи всичко възможно за да избегна каквато и да е случайна среща с Борис Тадич, съобщиха от патриаршията в Печ, западната част на Косово. 
Ирина е първата съпруга на Тадич. След развода тя стана монахиня и от няколко години се намира в манастира "Велики Дечани", недалеч от град Печ, в Косово.

В петък близо до манастира 200 албанци протестираха срещу идването на сръбския президент. Според местните медии те замеряли с камъни колата му. Местната полиция обаче не потвърди инцидента.

Няма да реагирам на агресивното поведение. Днес е Коледа и единственото послание, което може да се отправи, е послание за мир дори и към онези, което се държат агресивно, посочи Тадич.

Миналата есен сръбският външен министър Вук Йеремич заяви, че страната му е готова да работи по изпълнението на всички критерии, поставяни от ЕС на новите кандидатки за членство.

"Не сме способни да направим повече от това", предупреди обаче Йеремич. По този начин той за пореден път даде сигнал на Брюксел, че Белград не желае да избира между ЕС и Косово.

Председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой обаче заяви, че Сърбия трябва да изпълни необходимите критерии, включително да установи добри отношения с Косово, за да бъде призната за кандидат за членство в ЕС.

Социологическо проучване сред 1600 души, проведено в края на м.г., показа, че близо 60% от сърбите не биха подкрепили присъединяването на страната си към Европейския съюз, ако то би означавало признаване на независимостта на Косово.

Хърватите одобряват членството

Петдесет и осем на сто от хърватите ще гласуват "за" в насрочения за 22 януари референдум за присъединяване на страната им към Европейския съюз, съобщи днес Франс прес, като се позова на резултати от проучване на общественото мнение в страната.

Срещу присъединяването, планирано за юли 2013 г., са се обявили 23% от анкетираните общо 1300 души.

Хърватия ще стане втората, след Словения, бивша югорепублика, член на ЕС. Договорът за това беше подписан в Брюксел на 9 декември м.г. Тогава премиерът Зоран Миланович подчерта, че референдумът ще трябва да се подготви по "образцов начин".

Новините

Най-четените