Собственикът на фирмата "Ти Ви Би" ООД Тодор Иванов Бояджиев, която преди две години е прехвърлила на вътрешния министър Цветан Цветанов два от шестте му апартамента на занижени цени, се оказа съдружник с управителите на фирма "СЛЕ груп", съобщава сайтът "Биволъ".
По признанията на самия Цветанов, направени в разгара на скандала с многобройните му апартаменти, Тодор Бояджиев му е дългогодишен приятел и кумец.
Навръх Нова година стана ясно, че "СЛЕ груп" е придобила 29 декара дюни в Несебър за 4 млн. лева. Сделката е изповядана на 28.11. 2012 г. Ден по-рано същият терен е продаден от Министерството на земеделието и храните на пловдивчанина Димитър Петров за 581 000 лева.
До разкритието се стигна след като природозащитникът Тома Белев алармира, че булдозери заравняват дюните, които са в защитена зона по "Натура 2000" и започва строителство на ваканционно селище.
Общата фирма на Тодор Бояджиев с управителите на "СЛЕ груп" се казва "БИЙЧ ХОЛИДЕЙ" ООД с ЕИК 202221654. Учредена е преди три месеца, на 04.09.2012, в Несебър, с капитал от 100 лв., показват данните от Търговския регистър. Тодор Бояджиев има 50% от капитала, а Лъчезар Богданов и Станимир Стоянов по 25%.
"СЛЕ груп" и "Бийч холидей" делят един и същ офис в Несебър на ул. "Отец Паисий" N° 27 А, ет. 1. Строителната фирма "ЛС груп", която до вчера заравняваше дюните, е регистрирана на N°25, където е адресът на единия от управителите на "СЛЕ груп". Това ясно показва, че всъщност става въпрос за един и същ икономически субект зад различните юридически лица.
Лъчезар Богданов и Станимир Стоянов не са собственици, а са само управители в "СЛЕ груп", която по информация на "Медиапул" се свързва с несебърския бизнесмен Чавдар Александров. Самият Александров обаче е изпратил опровержение за това на "Медиапул".
Официален собственик на "СЛЕ Груп" е холандска фирма, представлявана в България от същия адвокат, който представлява и близкия до властта Чавдар Александров.
За един подпис
"Подписвам, защото ми се носи за подпис. Не е оказван натиск върху мен, за да подпиша договора за дюните край Несебър", обясни заместник-министърът на земеделието и храните Светлана Боянова, предаде Dariknews.bg.
Именно тя е сложила подписа си върху станалия скандален през последните дни казус с имота край морето. Боянова обясни, че се е подписала, защото министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов е бил в командировка в Брюксел.
Според Тома Белев държавата е загубила най-малко 3.5 млн. лева от неизгодната сделка за продажбата на 29 дка пясъчни дюни край Несебър, спазарени на цена под данъчна оценка от земеделското министерство. Само за ден теренът е продаден на цена близо шест пъти по-висока от първоначалната. Според Мирослав Найденов продажната цена била над данъчната оценка.
Боянова уточни, че няма как да проверява всеки един документ, който подписва. Нямам някакво специално отношение към тези преписка, тя е част от всички преписки, които подписвам, каза тя.
По думите й върху нея не е оказван натиск да подпише. "Аз съм замествала министъра. На мен ми се носят за подпис. Когато идва при мен някаква документация, окомплектована и така нататък, аз ги преглеждам. Ако ми направи нещо впечатление, правя го и така нататък. Аз подписвам, защото на мен ми се носи за подпис като министър. Ако ми направи на мен лично нещо впечатление... Горският ресор не е при мен, аз не изследвам всички преписки, както се досещате, и подписвам не само горски, подписвам всички други, освен в моя си ресор", каза Боянова.
Към момента от ДНСК е разпоредила спиране на всякакви строителни дейности в обекта край Несебър. Утре се очаква междуведомствената комисия, която се занимава със случая с участието на представители на земеделското министерство и министерството на регионалното развитие, да се срещне с екоорганизации, за да се взема решение има ли нарушения на българското законодателство.
Боянова отчете и напредъка на България по усвояването на европейски средства по Програмата за развитие на селските райони. На този етап е сигурно, че страната ни ще загуби 51 милиона евро по програмата. Загубата идва заради слабия интерес на земеделските производители по т. нар. "зелени мерки" и агроекологични плащания. С около толкова ще бъде намален и бюджетът на програмата за следващия програмен период.
Според публикация на в. "Сега" обаче загубените пари ще са поне четири пъти повече - около 200 млн. евро.