Една трета от Щатите срещу задължителна застраховка здраве

Броени часове след като президентът на САЩ Барак Обама подписа здравната реформа, 14 американски щата, над една трета от всичките 50, заведоха дела срещу основния принцип в нея - задължителната здравна застраховка. Досега американците правят вноски за здраве на доброволен принцип.

Според новия здравен закон, ако не се застраховат за здраве, американците ги заплашва глоба. 

"Никога в нашата история граждани не са били принуждавани от федералното правителство да купуват стока или услуга", казва министърът на правосъдието на щата Вирджиния Кен Кучинели.

Както предрекоха анализатори, очаква се и други щати, главно управлявани от губернатори-републиканци, да се включат в битката срещу мащабните промени в американското здравеопазване. Тя става част от предизборната им кампания, тъй като тази година в САЩ ще се подменя една трета от Сената, има избори за губернатори и долна камара на Конгреса.

Целта на реформата, която ще трае поне десетилетие, е да включи в здравната система близо 32 млн. американци. Реформата струва близо 900 млрд. долара. В края й 95% от американските граждани на възраст под 65 трябва да имат здравни застраховки.

Без да дочака приемането на закона, губернаторът на щата Айдахо подписа реди седмица закон, който неутрализира всяко наложено от федералните власти задължение на гражданите на щата да имат здравно осигуряване.

"Съдебните действия имат за цел да предупредят федералното правителство, че Флорида няма да позволи да бъде пренебрегнати или презрени конституционните права на нейните граждани, нито суверенитета на щата", обясни протеста пред Конституционния съд министърът на правосъдието на югоизточния щат Бил Макколъм - републиканец, който ще се кандидатира на изборите през ноември за губернатор на Флорида.

Заедно с Вирджиния и Флорида, искането за обявяване на реформата за противоконституционна е покрепено от Алабама, Небраска, Северна Дакота, Южна Дакота, Пенсилвания, Южна Каролина,  Тексас, Юта, Вашингтон и др.

Според професора по право от университета "Джордж Вашингтон" Джонатан Сийгъл жалбата ще стигне до Върховния съд, тъй като няма ясен отговор дали федералното правителство има или няма правото да задължава гражданите да купуват нещо. "Мисля, че законът за здравна реформа не противоречи на Конституцията, но не съм сигурен на 100 процента", смята той.

Новините

Най-четените