Споразуменията между Украйна и Русия не решават проблемите на протестиращите, обяви Вашингтон в официална позиция, а Конгресът на САЩ ще разгледа проект за резолюция за налагане на санкции върху Киев заради насилственото потушаване на мирните протести там.
Въпреки нестихващото недоволство, Украйна подписа снощи „историческа сделка" с Русия, която ще й осигури по-евтин газ, а Москва ще изкупи нейни държавни облигации за 15 млрд. долара. Премиерът Микола Азаров коментира, че така Украйна ще се спаси от банкрут и финансите й ще бъдат защитени.
А Владимир Путин заключи, че на практика Киев е получил от Русия това, което Европейският съюз не му е дал. Нещо повече - сделката била само първа стъпка към уреждане на дългосрочните отношения на двете държави в газовия сектор.
Опозицията не повярва на усмивките на Москва и поиска да разбере какво е предложило в замяна украинското правителство. Остава искането за оставка на президента Янукович и предсрочни избори. Говорителят на Белия дом Джей Карни призова управляващите и опозицията да започнат преговори.
Опозиционният лидер Виталий Кличко обяви, че властта е предала националните интереси и независимостта на Украйна, за да угоди на Москва. Световният шампион в супертежка категория е готов да се откаже от спорта и титлата, за да отдаде изцяло на политиката.
Литва, която е ротационен председател на ЕС, коментира, че по-рано Киев е обещал да не подписва нищо с Русия, ако това застрашава преговорите по Споразумението за асоцииране с ЕС. В същия дух се изказа и европейският комисар по разширяването Щефан Фюле.
Доста по-остра бе реакцията на новия германски външен министър Франк-Валтер Щайнмайер, който определи действията на Русия и на украинските сили за сигурност като скандални.
Канцлерът Ангела Меркел настоя Украйна да не загърбва ЕС заради Русия. „В момента ситуацията е „или-или". Трябва да сложим край на това", заяви тя.
Руският външен министър Сергей Лавров пък коментира, че опитите на Запада да изнудва Украйна продължават. Той твърди, че сделката е изгодна за двете страни.