Прокуратурата и МВР влязоха в офисите на компанията за търговия с криптовалути Nexo, а депутатите в парламента гласуваха за решение, че страната ни трябва да преговаря с Брюксел за затварянето на въглищните централи.
Това са част от водещите новини на 12 януари 2023 г.
"Важното от деня" е рубриката на Webcafe.bg , в която накратко ви представяме основните събития от деня, за да можете по-лесно да се чувствате информирани за случващото се в страната и по света:
- Над 90 милиарда долара са преминали през Nexo за последните пет години
Прокуратурата и МВР влязоха в офисите на столичната фирма Nexo, която се занимава с криптовалути. През нея са преминали над 94 млрд. долара, като е установено, че един от клиентите ѝ е човек, за когото се знае, че е финансирал терористични актове.
По думите на говорителя на главния прокурор Сийка Милева в акцията участват 300 души, включително 35 следователи, служители на ДАНС, Жандармерията и СДВР. От брифинга стана ясно, че се разследва организирана престъпна група за пране на пари, данъчни престъпления, престъпления, свързани с предоставяне на банкова дейност без необходимия лиценз, както и компютърни измами.
Още за разследването вижте тук:
- Започваме преговори с ЕС за затваряне на въглищните електроцентрали
Парламентарно представените партии приеха единодушно решение, че страната ни трябва да преговаря с Брюксел за затварянето на въглищните централи.
Документът задължава Министерски съвет в срок до 31 март 2023 г. да предприеме всички необходими действия за отправяне на предложение към Европейската комисия за изменение на Плана за възстановяване и устойчивост, който предвижда затваряне на централите до 2026 г.
Можете да прочетете повече за решението на парламента тук:
- Human Rights Watch: България е упражнявала насилие при отблъскването на мигранти
Държави членки от ЕС, сред които е и България, са използвали незаконни методи в борбата с трафика на мигранти, пише организацията в своя годишен доклад за състоянието на човешките права по света. Други държави, получили същата оценка, са Хърватия, Кипър, Гърция, Полша и Испания.
От доклада също така става ясно, че бързорастящата през годината инфлация, особено по отношение на цените на храните и енергията, както и дългосрочните икономически последици от пандемията от COVID-19, са оказали отрицателно влияние върху правата на хората, живеещи с ниски доходи или в бедност.
Докладът констатира, че нивата на бедност в Румъния и България надхвърлят 30%.
- "Калашников" с рекордно производство за последните две десетилетия
През миналата година оръжейното производство на руския концерн се е увеличило с 40 процента спрямо 2021 г., достигайки най-високите нива от 20 години насам. Изпълнени са 45 държавни поръчки в областта на отбраната и 24 договора в рамките на военно-техническото сътрудничество.
Това представляват "най-мащабните договори в историята на компанията", се казва в официално прессъобщение.
- Гърция осъди българка на 12 години затвор за телефонни измами
Жената е извършвала дейност като "касиер" на престъпната група и е събирала парите от измамените хора. За целта са използвани мобилни телефони с румънска регистрация.
Разследването е доказало 17 измами в Солун, а общата отнета сума надхвърля 300 000 евро.
- "Продължаваме промяната" няма да участва в коалиция "Вежди Рашидов"
Съпредседателят на ПП Кирил Петков обяви, че партията му няма да влиза в коалиционни отношения за формиране на правителство с ГЕРБ, БСП, ДПС и "Български възход". Според него единственият възможен модел за кабинет в този парламент е бил да се подкрепи декларацията на ПП за национални приоритети, след това партиите да гласуват спрямо вижданията си, докато управлява кабинет на малцинството.
Все пак, ако третият мандат отиде в БСП, неговата формация ще се яви на разговори със социалистите, въпреки съществените им различия по отношение на войната в Украйна и Изборния кодекс.
Повече за изказването на Петков можете да намерите тук:
[[article:152150,]]