Защо родените след 1983 са едно нещастно поколение

Родени ли сте след 1983-а година? Честито, значи сте милениал! А сега един кратък наръчник, написан с любов и грижа, относно всичко, което не е наред с вас.

Интервю за телевизионно предаване по MTV Австралия oт края на октомври 2016-а с известния мотивационен лектор и автор Саймън Синек се превърна в истински хит в мрежата през последите няколко дни, благодарение на неговите прозрения за поколението Y или така наречените милениали.

Във видеото той говори за всичко - от социалните медии до погрешното възпитание, за да обобщи къде се коренят проблемите на младите днес.

„Очевидно е трудно да се работи с милениали, често ги обвиняват, че са твърде нарцистични, разглезени, разсеяни и мързеливи. До такава степен те объркват своите работодатели, че същите ги питат: „Какво искате?", а милениалите отговарят: „Искаме в работата си да има голяма цел, смисъл." Чудно!

„Искаме да оставим отпечатък" - каквото и да значи това. „Искаме безплатна храна и да работим, седнали на барбарони."

Ето, че все пак някой успява да артикулира какво би го мотивирало, осигурява му се безплатна храна, както и барбарони, но поради някаква причина той пак е недоволен. Това е защото нещо в пъзела ни убягва."

Саймън Синек подчертава 4 основни причини за нещастието на поколението Y: слабо възпитание, социални медии, нетърпение и среда.

Относно възпитанието, той казва, че твърде много млади хора са отгледани с внушението, че са специални и могат да постигнат всичко, което си поискат.

„Някои от тях получават високи оценки в училище, не защото са ги заслужили, а защото родителите им биха спорили с учителите, а на учителите не им се занимава с мрънкащи родители.

През цялото си образование те получават различни награди и призове, само защото са участвали в нещо. А това от своя страна обезценява наградата и поощрението за онези, които действително са се потрудили, както и кара тези, които не са, да се срамуват, защото знаят, че реално не са го заслужили. И от това на практика се чувстват още по-зле."

Той добавя: „Когато се сблъскат с реалния живот, мигновено разбират, че не са специални, а майките им вече не могат да ги избутат напред някак си.

Саймън Синек

Не получават никаква утешителна или поощрителна награда, затова, че са закъснели за работа и разбират, че не можеш да имаш нещо, само защото го искаш.

В един момент цялата им представа за самите себе си се сгромолясва. И на практика имаме едно поколение с много по-ниска самооценка от предишните.

Синек сравнява зависимостта ни от технологиите с алкохолизма, отбелязвайки, че удоволствието от лайковете и чата е всъщност повишаване на нивата на допамин в организма - същото вещество, което ни кара да се чувстваме добре при употреба на алкохол, наркотици, бързи закуски и хазартни игри.

Той обяснява как благодарение на платформи като Facebook и Instagram, младите хора са свикнали да „филтрират" живота си и да представят само своята най-хубава и дoбра страна пред света, което не съответства на реалния живот, който живеят.

Ето защото, когато действително трябва да се оправят с истинския живот, те са страшно фрустрирани и разочаровани от това, че не могат да сложат един хубав филтър на кариерата си, така, както правят с поредното си селфи в Instagram.

Той посочва също, че технологиите са „отгледали" едно поколение, което се нуждае от моментално удовлетворяване на всяко едно желание и каприз.

Ето защо може да са на една позиция от осем месеца и да се чудят защо вече не са оставили отпечатък в кариерата.

„Твърде много деца не знаят как да формират дълбоки, смислени отношения с другите... Те се забавляват с приятелите си, но и знаят, че същите ще ги отхвърлят, ако нещо по-добро изскочи на пътя им.

Истинските, здрави връзки липсват, защото хората от това поколение никога не са успели да развият необходимия набор от умения, за да изградят такива и по-лошо - не знаят как да се справят със стреса.

Той казва, че това засяга дори секса: „Искате да забиете ново гадже? Дори не е нужно да се учите как да заговорите обекта на своя интерес, как да подходите към него, за да спечелите вниманието му.

Не ви се налага да влизате в неудобната ситуация да се обяснявате и вълнувате от това дали ще се изразите правилно...

Просто влизате в Tinder, теглите един палец надясно и ето: нова забивка! Можете да имате всичко, което поискате на мига, всичко освен удовлетворение от работата и дълбочина във взаимоотношенията.

За тези двете още не са измислени приложения. Те са въпрос на един по-бавен, на моменти неприятен и объркан процес" - казва Синек.

Така че, какво е голямото решение на този въпрос? Синек призовава младите хора да ограничат употребата на смартфони и да погледнат малко по-дългосрочно и трезво на живота си.

Не си дръжте телефона в ръка по време на среща, вдигайки и навеждайки поглед непрекъснато.

Зареждайте го в хола, не до главата си, където спите през нощта. Ангажирайте се с хората, които се намират физически около вас, не си чатете с приятели, докато сте заобиколени от други. Алтернативата на това е доста мрачна.

„В най-добрия случай имаме едно поколение, което расте и живее живота си, без някога да разбере какво значи радост. Те никога няма да открият истинско удовлетворение в работата или в личен план."

Но в крайна сметка Синек отбелязва, че вината не е в милениалите.

„Те обвиняват себе си, но проблемът не е в тях. Той е в тоталната липса на лидери и авторитети в днешния свят, която ги кара да се чувстват по този начин" - категоричен е той.

#1 Chimay 09.01.2017 в 15:35:38

Защото са злета. Рядко бездарни и ограничени, нито възпитани, нито образовани. Никога за нищо не са виновни, нищо че не могат на две магарета сламата да разделят. Лесно податаливи на всякакви манипулаци, никаква култура на спора, пълна липса на способности за абстрактно мислене или морален импретив (Това пък какво е ? ). В същност, родителите им са за бой, горките измамени камилчета не са виновни че ги изтърваха още през първите седем.

#4 Уточнител 09.01.2017 в 18:48:34

Много верно!

#6 Citizen X 09.01.2017 в 18:59:59

На едно такова пост-милениалче майка му ми викаше - аз цял живот постна пица ше ям, ама моето камилче ше има винаги най-убавия чилифон...

#8 Spider 09.01.2017 в 20:09:43

Докато не се заработи с милениали, не ти става ясно колко смотано поколение е това. Особено на запад. Вечно вторачени в айфона, вечно недоволни, все с претенции. И като им зададеш въпроса - а ТИ как можеш да допринесеш към компанията, и забиват като BSOD на Win XP. Ама не, аз не искам да работя през уикенда, ама дъщеря ми ще идва, ама брат ми се напи и се карат с майка и затова не мога да дойда на работа. Презадоволени лигльовци.

#9 sepin4 09.01.2017 в 20:33:03

@Dear Ivan, звучиш като някой социалистически слоган. Ей сега ако ми кажеш, какво значимо си дал на обществото, евала ти правим. Радио комуникация, цветна телевизия, Турандот или пък Манту теста...? Малко са индивидите, които имат качествата и мотивацията да "дават" нещо на обществата и имам силното усещане, че ти не си измежду тях. Масата се търкалят по склона, който им е избран, заедно с останалите и се самозалъгват, че правят нещо смислено със своят живот, защото друго не могат и не искат да направят. Обикновенно илюзията на самозалъгването се постига с достатъчно повтаряне на една лъжа. Та повтори си мантрата още веднъж, да си спокоен, че е вярна. Пък знае ли някой, може да вземе и някой друг да клъвне на нея.

#13 паяка 09.01.2017 в 21:30:40

Не е признак на научен подход да генерализираш наблюденията си, но лично моите, за част от точно тази генерация са, че са свободомислещи работохолици с високо самочувствие , защото са оувъредюкейтед. Не всички, разбира се, но тези , които си мисля, че познавам, са такива. Съвсем противоположни на описаните в статията.

#20 JB 09.01.2017 в 23:40:51

Браво, Мануела!

#24 sim4o 10.01.2017 в 00:23:55

Manuela Gerenova | 09.01.2017 21:32 ..защо не сме чули хора като ... Стийв Джобс ... ... да мрънкотят колко "са зле младите"? ------------------- Ми щото не сте чули! Иначе - постоянно е мрънкотел .. Отвори - прочети нещо за него ..

#25 Дракон с кисело зеле 10.01.2017 в 00:28:36

Иване, брат ми е професионален художник с добро име. Търсен в чужбина и така нататък. Аз последната година и половина си вадих хляба като филмов преводач - и през ръцете ми са минали десетки филми от всякакви жанрове, включително съвсем арт неща и Оскарови претенденти и носители. В този смисъл, като човек с културна работа, който е имал възможност да види как работи един от хората, които така лекомислено оплюваш, нека ти кажа, че коментарите ти тук са пълни глупости. Мануела добре те разглоби, обаче да го прочетеш и от друг, нали, за всеки случай. Иначе, на милениалите нищо им няма. Съвсем добре сме си. Още по-добре щяхме да сме, ако определени хора от по-дъртите поколения не се опитваха да ни обясняват как да живеем. Или ако не се опитваха, така, както нямат нито знанията, нито уменията ни, да ни обясняват колко сме зле, защото сме млади. От една страна: "Раждайте бе, к`во сте се вторачили в тия телефони?" От друга - на едното работно място преди време ме накараха да подпиша декларация, че не съм бременна жена и нямам намерение да забременявам скоро, а за майки с деца или жени в детеродна възраст намирането на работа е, как да го кажа... Доста трудно. От една страна: "Злета са, не пускат смартфоните, за нищо не стават!" От друга: "Висшистите да не ми ходят в чужбина, преди да са работили за българския бизнес! Тия, способните, няма ей така, я!" От една страна: "Вие, младите, сте едни мързели." От друга - и тук говоря от личен опит, за жалост: "Преведи ми тоя текст, редактирай ми оня, а междувременно прегледай новия дизайн и ходи опъвай кабели, че на техника му трябва помощ." От един човек това. Впрочем, думата "колежка" може и да я има в българския, обаче в една от телевизиите, където работех, беше забранена. От работодател от по-дъртото поколение. Заради това стигахме до извращения като "нашата колега Някоя Някаква".

#26 deowin 10.01.2017 в 00:57:50

Разбирам, че е най-лесно да пренебрегнете нещата, които Синек говори, защото сте родени след 83та и се чувствате лично засегнати, но наистина няма нужда. Милениалите, за които говори той, обитават западните държави, и, да, са многобройни и доста добре описани. Техните проблеми не са вашите проблеми, защото приликите между българи, родени след 83та, и американци, родени след 83та, не са особено големи. Конкретно, целият този манталитет на привилегированост, е много по-малко представен при младите българи. Има го, но не в същия размер. Така че споко. Не, че младите българи си нямат техни си проблеми, но Синек не говори за тях.

#29 deowin 10.01.2017 в 01:22:53

>Отказал съм се да давам акъл Ерго защо си спрял да пишеш обемисти коментари всеки 5 минути? >значи е пълен глупак Взимам думите ти извън контекст, защото единствено така имат някакъв смисъл. Да, ти си пълен глупак. Самотен, стар, комплексиран глупак, който няма по-добра работа от това до късно вечер да пише анонимни обемисти глупости в интернет, да спори и упреква тези, с които няма общо нищо друго освен биологичния вид.

#32 SamVaims 10.01.2017 в 07:57:54

Гледам, че сте си спретнали интересен спор, Мануела се справя повече от добре, но не ви ли писна да дъвчете тази дъвка отново, и отново...и отново. Младото поколение било нещастно и пропаднало, за основен виновник са сочени технологиите. Ще поставя цитат на един от любимите ми писатели Дъглъс Адамс, който изцяло покрива мнението ми по този въпрос. "Открих следните правила относно нашите реакции на техническия напредък: 1. Всяко нещо, което е съществувало в момента на раждането ви, е нормално и обичайно, и е просто част от света. 2. Всяко нещо изобретено между петнайсет и трийсет и пет годишната ви възраст е ново и вълнуващо, и революционно, и вие можете да направите кариера в тази област. 3. Всяко нещо изобретено след трийсет и пет годишната ви възраст е в разрез с естествения ход на нещата. "

#34 mima 10.01.2017 в 09:20:51

Младите хора са просто различни, нито по-добри, нито по-лоши. И между тях има всякакви - трудолюбиви, мързеливи, мрънкачи и т.н. Последните се забелязват по-лесно, защото вдигат шум около себе си, а първите кротко си бачкат.

#35 dedogo6 10.01.2017 в 11:56:19

Dear Ivan-е, като не те интересува как живеят, що влизаш тук да спамиш и да ги поучаваш как да живеят по-младите?М? Щом те вълнува как живееш ти и приятелите ти, живей си там, и не се обаждай.Младите ще решат какво да правят с живота си, и как и по какъв начин ще го реализират. И да ти кажа, познавам "млади" инженери, които и тук, в България, и в чужбина ръководят заводи и производства, които твоя скъп комунизъм не е и сънувал, нито изграждал.Не става дума за мастродонти от рода на "Кремиковци" и всякакви такива миризливи производства от "големото добрутро", а за високотехнологични неща, каквито ти не си и сънувал, макар да ползваш част от тях като предмети на ежедневието. Познавам и такива, които всеки месец си сменят работата, защото нямало "реализация" в предишната им.Познавам и такива, които не работят.Това не ги прави лоши хора, нито такива, които не дават "нужното" качество и нямат "култура" на труда. Познавам и хора на твоите години, които по цял ден жулят кафета и бири, и псуват държавата, че нямало работа.Ама че са завършили техникум по метене с метли, не отчитат, и ги мързи да научат друго - ами техен си проблем, както е валидно и за младите, които не работят, това също е техен проблем, не твой.

#39 dedogo6 10.01.2017 в 12:25:15

Те нещата ще се променят, но не по начина, който според теб е "правилния".Просто защото обществото сега - това не е обществото тогава.За щастие или нещастие...

Новините

Най-четените