Днес българите живеят по-добре?

Няма да ям храна, която и кучето ми не яде, заяви преди две години земеделският министър Мирослав Найденов. И каза „не" на кренвиршите от соя и хляба от фураж. Последваха проверки и промени в нормативите. И така вече втора година българинът се надява, че яде кюфтета и кебапчета по стандарт „Стара планина".

Но дали наистина българският стандарт върви нагоре? Да, категорични са икономистите - въпреки кризата. Следователно твърдението, че по времето на соца българинът се е хранел по-добре, се оказва чисто и просто мит. И наистина: данните сочат, че за 40 години кашкавалът и пъстървата са успели да изгонят шилешкото и попарата от българската трапеза.

По "онова време"

Ако попитате средния българин за качеството на сиренето, което яде, твърде вероятно е да чуете оплаквания от типа на „сега сиренето е от палмово масло, преди беше от истинско мляко". Но експертите са категорични: въпреки кризата менюто на българина е по-богато и по-здравословно, отколкото по времето на соца.

Руслан Стефанов от Центъра за изследване на демокрацията уточнява, че кризата е довела до рязко свиване на доходите, покрай което потреблението средно на човек е спаднало под 10 лева. Но ако сравним силните соцгодини с периода на сегашната криза, ще установим, че въпреки затягането на колана българинът живее по-добре, твърди икономистът Николай Вълканов от Института за пазарна икономика (ИПИ).

Експертът цитира данни от изследване на ИПИ, което прави паралел между стандарта на живот през 1972 година, която се смята за „връхна точка” на социализма, и 2010-та - годината, в която икономическият бум от началото на новия век приключва и доходите на населението вече страдат от отраженията на кризата.

От компота към пъстървата

1925-та е най-ранната година, за която изследователите от Института за пазарна икономика откриват статистика за бюджетите на българските домакинства. Данните показват, че през 1925 година градското население е заделяло 43,4% от парите си за храна. През 2010 година разходите за храна на домакинствата в градовете съставляват 36,4% от общите им разходи. Преди 85 години менюто на българина се е състояло основно от хляб и мляко. Днес пъстървата, пилешкото и кашкавалът са в топ 3.

Факт е, че социализмът успява да осигури доста по-добър стандарт на живот спрямо този в Царство България, уточнява Николай Вълканов от ИПИ. Факт е обаче също така, че и през последните 20 години стандартът е продължил да върви нагоре. Покупателната способност на българина днес е между 20% и 45% по-висока спрямо 1972 година.

Днес българинът посяга към хляба много по-рядко, отколкото по времето на соца, а консумацията на месо се е увеличила с над 30%. Рязко е намаляла консумацията на консервирано месо, мас, сланина, овче, шилешко, козе месо, конфитюри, сладка и компоти. За сметка на това българинът яде много повече риба (тук увеличението е с 60%), пилешко (75%), зеленчуци (18%), сирене (25%) и кашкавал (56%).

Накратко: дори кризата изпреварва соца

С други думи: сравнението между силните соцгодини и днешния период на криза показва съвсем еднозначно, че дори кризата изпреварва соца, обобщава Десислава Николова от ИПИ. Българинът се храни по-богато и по-здравословно и харчи по-малко пари за храна, сочат данните. Тази тенденция се забелязва и при разходите за други стоки от първа необходимост - като облекло и обувки например. В същото време се увеличава делът на разходите за стоки и услуги, които са симптоматични за по-висок стандарт на живот - здравеопазване, телекомуникационни услуги, хотелски нощувки и пр.

Разбира се, уточнява Десислава Николова, делът на разходите за комунални услуги също расте, което не е следствие от повишените доходи, а по-скоро от липсата на конкуренция в тези сектори. Така че, стандартът на живот в България върви категорично нагоре, особено след 1999 година. Друг е въпросът на каква цена.

Дойче Веле

#4 Rohanbg 30.08.2012 в 13:31:10

Пълни глупости, по всички показатели, например индекс на човешко развитие, грамотност, раждаемост и.т.н сега сме много по зле от времето социализма. Интересно ми е защо се сравняват данните от 1072, а не от например 1980, 85 или 89 например? За храната и дума не може да става по отношение на цени и качество, сега има качествени и здравословни храни, които могат да си позволят около 3 % от българите. По добре да ядеш качественият хляб, кашкавал и кисело мляко от онова време, от колкото боядисаният с кафе, произведен от най-некачествената пшеница днес, или наблъсканите с хормони, антибиотици и какви ли не гадости пилешко и риба. Или киселото мляко с брашно днес, безвкусните холандски домати, турски краставици и македонски ябълки. И защо ли на моменти краставиците са по-скъпи от пилешкото? Жалка герберска пропаганда, нямам думи просто!

#5 паяка 30.08.2012 в 13:38:14

Пълни глупости. Само опаковките са по-шарени. Съдържанието е неизвестно, т.е. дълбоко законспирирано. 1.Един приятел живеещ в Португалия близо до завод за фанта, разправяше, че не е видждал в него да влиза камион с портокали нито веднъж. 2. Друг приятел, който има вземане - даване с кока кола боталинг дрън дрън, каза, че на съдовете с концентратите, които разреждат и ботилират има нарисуван символ на отрова - череп и кости. 3. Трети приятел, който има предприятие около София, в близост до него има складове за пакетирани на прах храни. От там зареждат: пакети на прах кренвирши; пакети на прах вино; пакети на прах сирене...

#6 shakespeare 30.08.2012 в 14:02:58

Обичам положителни статии. И съм съгласен. Здравословно е да се яде разнообразна храна. Това че днес повечето хора си купуват чипсове и други глупости си е техен проблем. А в соца като има само 3 вида храни колкото да са здравословни няма да ти задоволят всички нужди на организма. Да не говорим за плодове които само по коледа можеха да се купят и то по две три, защото нямаше пари. А това че днес само 3% от хората могат да си позволят здравословни храни изобщо не е така, освен ако не наричате здравословни ЕКО глупостите които ги продават и струват 100 лева хапката. Предпочитам да има разнообразие и сам да си избирам, отколкото някой да е избрал вместо мен.

#12 marsn 30.08.2012 в 16:49:26

"Накратко: дори кризата изпреварва соца. С други думи: сравнението между силните соцгодини и днешния период на криза показва съвсем еднозначно, че дори кризата изпреварва соца, обобщава Десислава Николова от ИПИ. Българинът се храни по-богато и по-здравословно и харчи по-малко пари за храна, сочат данните." ПО-ГОЛЕМИ ЛЪЖИ И МАНИПУЛАЦИИ ОТ ТЕЗИ ДАЛИ СА ВЪЗМОЖНИ?! КАТО ЧЕ ЛИ НИЕ СМЕ ДОШЛИ ОТ ДРУГА ПЛАНЕТА И НЕ ЗНАЕМ КАКВИ БЯХА УСЛОВИЯТА НА ЖИВОТ В СОЦИАЛИСТИЧЕСКА НАРОДНА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, ТА СЕГА СЕ НАЛАГА РАЗНИ СКЪПО ПЛАТЕНИ СПЕЦИАЛИСТИ НА КАПИТАЛИСТИЧЕСКАТА ВЛАСТ ДА НИ УБЕЖДАВАТ КОЛКО ДОБРЕ ЖИВЕЕМ ДНЕС ... И ТО В СРАВНЕНИЕ СЪС СОЦА! КРЕТЕНИ! НЕ МОГА ДА ИЗМИСЛЯ ПО-СИЛНА И ОБИДНА ДУМА ...

#14 leibstandarte 30.08.2012 в 17:02:02

Проблемът е в главите на хората, а не на трапезата им. По времето на соца, просто нямаше никакво продуктово ртазнообразие, достъпно за обикновения човек. Малката покупателна способност на населението стигаше за малкото продукция в магазините и тъй като искушения нямаше, всичко беше ОК, и даже по коледа народът с кеф се ресеше за луксозни стоки, като бананите и мандарините, за които имаше задален някой лев. Сега ситуацията е коренно различна. Огромно продуктово разнообразие и гигантска магазинна мрежа. Реклами на всякакъв вид медия и носител. Изкушението дебне от всякаде и очите са лакоми. И разбира се, не всеки може да си позволи всичко което му се харесва и е на ръка разстояние. И тук идва огнетяването. Като прибавим и ниска потребителска култура и воала. Не е като да няма здравословни стоки. Но гледам народа масово пие кола и рупа вафли и чипсове, които е очевадно че не са му нито полезни, нито нужни. Защото съгласете се, вместо една голяма кола, по- добре си изцедете портокалов сок, пък през останалото време си пийте вода или чай и хем ще ви е на същите пари, хем ще ви е по- полезно. Дали ще ви е и по- вкусно, това вече е въпрос на вкус. А той се възпитава. Същото е със всички стоки, не само хранителните. Проблемът е, че предлагането и маркетинга стимулират голяма лакумия у хората и тя няма насищане. Маркови дрехи, екзотични козметики, още по- големи телевизори... Е няма как да стане всичко да е по- по- най за всеки.

#15 leibstandarte 30.08.2012 в 17:04:16

Ама и аз съм неграмотен... срам. Лакомия, прощавайте.

#19 Оня Дето Го Трият 30.08.2012 в 18:39:56

Ми почни и сега да ходиш пеша вместо с кола (200 лв), спри си ГСМ-а -тогава нямаше ГСМ-и (50 лв), спри си кабелната и интернета - тогава нямаше (30 лв), яж хляб и мляко от най-обикновените като едно време и....... и ще спестиш малко и за червено месо дето се уж не ядем такова Деееаа и ретроградите

#21 Оня Дето Го Трият 30.08.2012 в 19:05:07

Ми значи пак живота се е подобрил - ставаме вечни!

#22 boris 30.08.2012 в 19:32:53

Българинът, днес, живее по-добре единствено от утре!

#28 shakespeare 31.08.2012 в 09:20:33

Всеки реве ей. Няма някой да направи нещо за да живее по-добре, а чака всичко на готово и се оплаква. Но това е защото никой не иска да взима решения за себе си а се надява някой друг да взима решения вместо него.

#29 Шебек Хасан 31.08.2012 в 09:33:09

Тези "експерти", дето викат, че българина си бил "вдигнал" стандарта и ядял "по-добра и по-качествена" храна от едно време, да идат да се хвърлят от някой мост. За "стандарта" на живот няма да коментирам, щото всеки вижда до какво положение сме докарани. Що се отнася до храната то още от началото на "демокрацията" и особено от края на 90-те, когато мангал Костов отмени официално БДС за хранителните продукти, до ден днешен ядем само боклуци. Както каза колегата по-долу, само вижте статистиката за раковите заболявания през последните години и ще ви се изясни картинката с какво ни тъпчат родните, а и една част от чуждите, производители. По комунизма може да е било всичко, обаче храната беше напълно естествена и със супер качество. До преди няколко месеца си купувах от скъпите и прехвалени колбаси по стандарт "Стара планина". По-голямата част от тях се равняват на вкус, но не и по качество, на най-обикновените колбаси от преди 89 година. Вече салами и въобще колбаси не купувам. Да си ги ядат тези, които ги произвеждат. Ама едва ли и те го правят, защото много добре знаят какви го*на ни продават. Въобще статията е поредния жалък опит за манипулация, който не минава, защото хората много добре знаят и помнят кое е хубавото и кое е боклук.

#33 Оня Дето Го Трият 31.08.2012 в 10:44:06

Живеем по-добре днес и точка! Естествено че лузърите ще мрънкат, но е ясно кое ги боли - че навремето всички щяхме да сме еднакво зле като тях, а сега някой са по-нагоре и си угаждат повече! Не говоря за мутри и т.н., говоря за нормалния българин средна класа, който е безочие да се твърди, че живее по зле от преди.. Иначе рецептата я дадохме по-долу: Почни и сега да ходиш пеша вместо с кола (200 лв), спри си ГСМ-а -тогава нямаше ГСМ-и (50 лв), спри си кабелната и интернета - тогава нямаше (30 лв), яж хляб и мляко от най-обикновените като едно време и.......и ще си живееш както едно време

#34 паяка 31.08.2012 в 11:08:26

"Българинът се храни по-богато и по-здравословно и харчи по-малко пари за храна, сочат данните" Е това въобще не е вярно. И статията не коментира качеството на живот въобще, а храната.

#35 паяка 31.08.2012 в 11:13:10

"менюто на българина е по-богато и по-здравословно". Лекар, специалист по спортна медицина, т.е. лекар на спортен тим категорично твърди, че контузиите на спортистите в момента са много по-тежки и по-чести най-вече заради лошото качество на храната.

#36 abductor 31.08.2012 в 11:38:01

Дойче Веле, Център за Изследване на Демокрацията, Институт по Пазарна Икономика - какво друго може да се очаква Също според очакванията, Оня е единственият, който е съгласен с тия "данни", и ни предлага да си хвърлим колите и телефоните, само дето не ни прати в Северна Корея да ядем здравословна храна, което отново ме навежда на подозренията, че е платена писателка на някои от гореизброените организации или платен трол на Уебкафето. Оня, доводи като "Сега е по-добре и точка!" не съдържат особена аргументация, а повтарянето на едно и също като латерна не прави от глупостите факти

Новините

Най-четените