Турското чудо

Турция е като жабата от известната басня - за да стане колкото вола, тя така се надула, че накрая се пръснала. Ако Турция не промени спешно икономическия си модел, с бума на икономиката й е свършено, вещаят експерти.

Турската икономика се развива забележително: 7,5 на сто ръст през 2011-та и прогнози за нови 4 процента през 2012-та; увеличаващи се внос и износ; спадащи задължения (42% от БВП на страната); растящи чужди инвестиции - още едно доказателство, че всичко се развива повече от добре за 15-та по сила икономика в световен мащаб. А в рамките на Европа само Швеция и Чешката република имат по-ниско дългово бреме от Турция.

Заради всички тези икономически успехи рейтинговата агенция "Мудис" вдигна бонитета на Турция до ниво "Ва1". Ако до неотдавна страната беше зависима от външно финансиране (МВФ), то днес тя е сред кредиторите на фонда.

Опасни зависимости

Анализаторите са единодушни, че управляващата Партия на справедливостта и развитието води успешна икономическа политика. Същевременно обаче те предупреждават, че турската икономика не е застрахована от проблеми, свързани с някои външни фактори. Тъй като икономиката на Турция е много зависима от развитието на европейските икономики, сегашната финансова криза в еврозоната представлява заплаха за турския растеж. 42 процента от турския износ е за страните от ЕС. В същото време Европа продължава да е основният източник на преки чужди инвестиции в Турция (76%). От Европа идват и три четвърти от приходите в турския туризъм.

Вярно е, че в момента турската икономика се развива много успешно, но експертите се съмняват, че този стремглав ръст е устойчив. От 2002 година насам, откакто на власт е партията на премиера Ердоган, турският БВП е нараснал от 243 милиарда евро на 550 милиарда през 2010 година, а износът се е увеличил повече от два пъти - от 41 на 85 милиарда евро. В същото време бюджетният дефицит (10 на сто от БВП) е един от най-високите в света и представлява сериозен риск за икономическия ръст.

Подводните камъни и жабата

Увеличаващата се бюджетна дупка е признак за това, че Турция консумира повече, отколкото пести. "Дефицитът се дължи основно на частния сектор и поради това не представлява риск за икономиката на страната", твърди икономическият наблюдател на в. "Сабах" Сюлейман Ясър. Според него проблемът с дефицита трябва да бъде решен не чрез повече икономии, а чрез обезценяване на националната валута, което от своя страна ще повиши конкурентоспособността на турската икономика. Според друг водещ турски икономист - бившият зам.-министър на финансите Махфи Егълмез, турската икономика е развила твърде силна зависимост от вноса. "Това трябва да се промени", предупреждава Егълмез.

Със сегашния си икономически модел Турция няма да е в състояние да запази високия си ръст за още 10 години, прогнозират и много други анализатори. Постепенно страната трябва да премине към друг модел на развитие: по-малко бюджетен дефицит, повече вътрешно производство. Данните от първото тримесечие на 2012 г. са обнадеждаващи - дефицитът е спаднал от 17 милиарда на под 13 милиарда евро, а спрямо същия период на миналата година турският износ се е увеличил от 26,5 на 30 милиарда евро. Ако обаче сравняваме доходите на глава от населението, Турция остава далеч зад средните стойности в страните от ЕС, казва турският икономист Мустафа Сонмез. И припомня, че в това отношение Турция прилича на жабата от баснята на Лафонтен, която докато се надувала, за да стане колкото вола, се пръснала.

Дойче Веле

#1 Scooby Doo 28.06.2012 в 11:39:43

Или Дойче веле пишат само антибългарски и протурски статии, или webcafe-то само такива публикува.

#3 pier 28.06.2012 в 12:01:48

можете ли да посочите кое точно е антибългарското и протурското в статията?

#4 Оня Дето Го Трият 28.06.2012 в 12:14:36

Някои хора само чуят Турция и им иде да излезат в Балкана 7,5% ръст на икономиката за 2011 май не е за пренебрегване Как ли тия "прости анадолски ислямисти" са го постигнали, а ние умните пичове тука едвам си плащаме парното? Коментар 1 да отговори!

#5 Bobby_gBG 28.06.2012 в 12:54:15

Хммм... Нещо странно ми се чини статията. Всъщност принципно изглежда вярна, но цифрите нещо ми се разминават... Как точно с 10% дефицит от БВП се постига само 42% дълг спрямо БВП, при положение че само за 4 години ще го постигне... А и едва ли през 2002 година е нямала никакъв дълг... Но да, за разнообразие съм съгласен със статия на дойче веле (колкото чрез това изключение да се докаже правилото че статиите им са боклуци). И Аржентина, и много други държави изглеждаха перфектно, преди да се спука балона като жабата до вола...

#6 Bobby_gBG 28.06.2012 в 12:57:14

Как ли тия "прости анадолски ислямисти" са го постигнали, а ние умните пичове тука едвам си плащаме парното? Коментар 1 да отговори ------------------------------ Да ти напомня - може би защото за разлика от нас не са били под робство през последните 700 години. Докато ние "градихме комунизма", те си градиха капитализма. А приликата между нашите и техните политици е че и двата вида са много по-загрижени затурските интереси отколкото за българските. И ако не ни бяха агресивно настроен съсед който се намесва доста нагло във вътрешните ни работи нямаше да имам проблем с тях. Но го правят.

#7 Оня Дето Го Трият 28.06.2012 в 13:03:49

Боби Дали ръста на икономиката през 2011 има нещо общо робството през 1311? Но си държа на въпроса защо се присмиваме на "анадолските резеняци", като сме май по-зле от тях....честно, не го разбирам

#8 Meteora 28.06.2012 в 13:09:11

Да добавим само, че средната възраст на населението е 29 години...

#9 Fedar 28.06.2012 в 13:50:34

Meteora | 28.06.201213:09 Да добавим само, че средната възраст на населението е 29 години... --------------------------- A в Уганда и Буркина Фасо е 23.

#11 pepe 28.06.2012 в 14:31:56

9 Fedar | 28.06.201213:50 Meteora | 28.06.201213:09 Да добавим само, че средната възраст на населението е 29 години... --------------------------- A в Уганда и Буркина Фасо е 23. Смее се В Афганистан - 17, а в Япония - 44 Не са и политиците виновни, нито пък "бизнесмените". Ние сме си ги избрали и пак ние си ги търпим.

#12 pepe 28.06.2012 в 14:39:15

Ах Теодорке... Те и робите така - бачкат и не мрънкат. И по време на строежа на развитото социалистическо общество хората бачкаха /колкото им наредят/ и не мрънкаха /освен пред хора на които смятаха, че могат да се доверят/. Освен това ние също си имаме наша собствена валута - казва се лев, ако случайно не си чувала. Я си погледни в джоба - ти какво имаш - евро или левчета? А борда сами си го въведохме, щото нещо не ни понесе свободата на собствената валута. Това спомняш ли си го или си била твърде малка?

#14 greenstreet 28.06.2012 в 14:56:17

Смятай, щом и 11-годишните са така негативно настроени, докъде сме я докарали.

#15 Оня Дето Го Трият 28.06.2012 в 15:04:06

Смятай верно докъде сме го докарали - една крехка девойка да обясни простичко неща, които форумните спецове тук след толкова подобни статии още не проумяват Абе друго си е като има 500 г. робство та да си оправдаваш всичко с него....

#16 Bobby_gBG 28.06.2012 в 15:11:24

Освен това ние също си имаме наша собствена валута - казва се лев, ако случайно не си чувала. ----------------------------- Собствена само на теория, на практика е евро тъй като няма мърдане спрямо него. Да имаш наистина собствена валута означава да можеш да оперираш с нея, а не да е привързана към някоя друга. Оня няма как да очакваш от народ дето 20 поколения подред е бил роб, да се оправи сам, да научи демокрацията, да се научи на самоинициативност, и това в рамките на 22 години.

#17 Оня Дето Го Трият 28.06.2012 в 15:21:04

Боби В случая с комшиите темата е за друго. Не може постоянно да казваме на бялото черно. Само щото ги мразим на историческа и расистка основа (мургави ислямисти дето ни държали под робство) да отричаме, че се движат в далеч по-правилна посока, отколкото ние. Месят се в нашите вътрешни дела? А ние какво правим с Македония (крайно нескопосано) ? Ако някой реши да засилим българската държава като се намесим в Румъния и Русенска област да стига до Букурещ, ти охотно би го подкрепил например.....всичко е въпрос откъде ги гледаш нещата

#18 pepe 28.06.2012 в 15:25:44

Теодорке Те всички валути са хартийки, нищо друго, и стойността на тия хартийки се определя от това какво хората са готови да разменят за тях. А най-скъпо продаваната стока са мечтите/не че вярвам, че ти казвам нещо ново, просто за всеки случай / - Американската например е била продавана доста скъпо а и до сега минава. С много малки страни се случва съшото, като с България - затова се натискахме да влезем в Европейския съюз - зада станем част от нещо по-голямо, зада сме силни със силата на многото и, просто за разнообразие един път, да не сме на страната на губещите. Това ставане на част от нещо по-голямо си има цена - малко е като да се ожениш/омъжиш - губиш част от свободата си, но печелиш повече. Икономиката ни я съсипа главно корупцията /и това че сме малки и алчни а бяхме гладни, отдавна ненаяли се/, но и това, че го допуснахме, че не знаехме какво ни очаква и как да се справим - и до сега не знаем. Образователната система отдавна съм я преминал, ти я познаваш по-добре. Но да ти кажа и ние възрастните не знаем много по-добре от вас младите какво да правим - сигурно си го забелязала . Не е от мързел а е от незнание - кое е правилно и кое не е, къде да насочиш усилията си. И малко твърде много разочарования може би. Аз не гледам много в канчетата на другите и не мрънкам много - мрънкаш ти /sorry /, но това не ми е помогнало кой знае колко . И това да не гледаш в канчето на другия въобще не помага - напротив, то е част от проблема. Това да не гледаш в канчето на другия е което се опитват да ти втълпят - зада си неинформирана, да не знаеш и да търпиш и да си сама - значи слаба. Западните общества са изградили успеха си на принципа на прозрачност, ясни правила за всички, да има колкото се може по-малко скрито-покрито.

Новините

Най-четените