Устойчивостта на българската криза

Отдавна Бойко (Борисов) и (Симеон) Дянков търсят обяснение на световната криза и невероятната устойчивост на българската икономика в тежките времена.

Националният вожд има две изключително оригинални тези, обясняващи ниския ни жизнен стандарт - управлението на тройната коалиция, която не само грабеше народа, но не направи и нито един магистрален километър, както и безгрижието на гърците, довели се на ръба на бедността от прекалено протестиране с блокаж на границите и безнаказано трошене на чинии при танцуване на замбекико.

Световноизвестният ни финансов министър, познат и със светкавичните промени на становищата си, открива причината за пословичната ни стабилност в личния си чар на чиновник от Световната банка и последователната си ненавист към учените от БАН.

Истината, обаче, е другаде. Без да имаме претенции за оригиналност, ще се опитаме да споделим един абсолютно нов и функционален икономически модел, обясняващ лесно нашата оптимистично безнадеждна ситуация. Всички, които някога са учили физика и химия знаят, че една система е стабилна, когато притежава минимална енергия.

Едно топче се търкулва по склона и се настанява удобно в дупка, изкопана нарочно или съществуваща като природна даденост. Топчето се укротява, енергията му е минимална и много трудно може само да се измъкне от ямата или дупката. Точно такова е и положението с нашата икономика, с нашия жизнен стандарт, с политическия ни живот, с нашето абсурдно битие.

Да не забравяме, че колкото е по-дълбока ямата, толкова по-стабилно е положението на бедното топче! То може да остане в дупката неограничено дълго време и все ще си бъде стабилно, истинско топче - образец на стабилност.

Нали усещате аналогията? България вече е стабилна до крайност - няма накъде повече да пада производството (ако изобщо го има), няма накъде повече да се срива и жизненият ни стандарт (той трайно и стабилно е най-нисък в Европа), пенсиите са удобно ниски и предвидливо затапени с таван, за да има и за социално слабите...

Както и да разглеждаме българската система, все ще заключим, че макростабилността й е невероятно устойчива. Нищо не може повече да се случи у нас и затова и Бойко, и Дянков са самоуверени и щастливи. Неслучайно маститият ни финансист заяви с присъщата му компетентност, че няма да даде и лев за общия европейски фонд за стабилност - откъде да вземе, горкият!

Напълно естествено е премиерът да предлага модела ни за стабилност на цяла Европа (май че и на целия свят). Не знам дали няма да му е от полза и идеята за търкулналото се в дупката топче, за да смае Меркел и Саркози с икономическа логика и класическа термодинамика.

Българският икономически модел на тикнатото в ямата топче е класическият пример за неподражаема стабилност и повод за гордост на управляващия елит. Пазарите могат да се вълнуват, гърците могат да протестират, американците могат да се самоизмъчват с бюджетния си дефицит - можем да помогнем единствено с теорията за нисък жизнен стандарт, пожизнена бедност и макростабилност.

#1 Гризли 21.12.2011 в 11:49:46

Страхотна публикация, браво!

#2 vanko1 21.12.2011 в 12:25:18

ясен, стегнат текст, брао

#3 dodo 21.12.2011 в 13:05:55

Браво! Чудесен пример. И работи. Този модел е познат с името "неоколониализъм". И работи безотказно в Африка от втората световна война насам. Един американец го обясни като "клептокрация" - "клептос" - крада. Разликата м/у демократа и клептократа е в целите. Демократът се старае парите събрани за общи нужди да и се връщат при хората от които са взети, а клептократът да ги сложи в джоба си. Закони, наредби, дирижирани търгове и всичка с една единствена цел - узаконяване на присвоеването. И така едният търкаля топчето нагоре, а другият го набива по-дълбоко в дупката. Проблемът е как ние, потърпевшите да преодолеем притеглянето. Дали ще можем да измислим начин да се изтеглим сами за косите си от ямата? И то по законен начин? И всички заедно, а не по единично!

#4 pgh 21.12.2011 в 13:48:07

Драги ми авторе, в условията на криза - неподвижното топче е разкош. Недай си боже да се търкулне надолу, че тогава ще стане страшно.

#5 YOLE 21.12.2011 в 15:32:11

Добре , че не успяха да откраднат и дупката .

#6 trellian 21.12.2011 в 15:51:22

Това просто е прекалено много власт на счетоводителя. От един счетоводител не може да се чака нещо креативно, като стимулиране на произвоство, насърчаване на семеен бизнес, инвестиции във високи технологи, в образование и прочие глезотии. Счетоводителят само гледа да си върже сметките, тоест да ореже всички възможни и невъзможни разходи, друго не го интересува.

#7 deowin 21.12.2011 в 17:54:14

Аналогията с втория закон на термодинамиката звучи изсмукана от пръстите и натаманена (това е технически термин ). За затворена система е на далавера да има по-ниска енергия, затова и равновесието се постига в локалния минимум. За икономиката не е добре да е на дъното на яма. Аналогията издиша и дразни.

#10 deowin 21.12.2011 в 20:02:28

Ма да бе, Pavur, тия парици са загубени, пропилени! Плачи, народе! Изобщо хрумва ли ви на всичките конспирациолюбящи, другитесамивиновни душици, че някой, някъде може би си върши безкористно работата? Например, може би не е толкова зле да намерим пари да дадем назаем (нали не си толкова наивен, че да мислиш тия пари за безвъзмездна помощ?) на закъсалите банки, за да могат те да продължат да работят, а не да ги оставим да фалират, което би било зле за безработицата и икономиката като цяло. Може би тия пари не отиват в огромни бонуси на едроноси еврейски банкери. Може би докато ти си цъкаш из форумите някой друг си върши работата за благото на целия европейски, а не еврейски, народ? Може би.. Ама не бе, ти си тоя дето бачка. Ония там са лакоми, мързеливи свине.

#11 Krivcho 22.12.2011 в 01:34:44

Добра и вярна статия,но по-достоверно ще е ако топчето се замени с Тиква.

#13 Ariorm 22.12.2011 в 13:49:39

Забавно е, когато някой използва аналогия която си използвал преди време по същия начин: http://deraktiviste.blogspot.com/2010/12/blog-post_13.html Още по-забавно е, че съм го писал преди една година.

#14 deowin 22.12.2011 в 16:40:08

>кога една ЧАСТНА институция(банка)фалира е редно да се национализира или закрие Pavur, айде да си спестим съветите към развитите капиталистически държави в света, щото не е като наш'та да е цъфнала и вързала, че да имаме какъвто и да било ценз да се изказваме компетентно за това кое е редно и кое не. Те са го правили много по-дълго от нас, при тях (за разлика от нас) това работи. По-добре ми се чини да гледаме от тях, вместо популистки да ги сочим с пръст за всяко нещо, което ни се вижда като провинение, щото по е вероятно да не разбираме ние, отколкото те.

#15 Бояна 22.12.2011 в 19:33:53

Пазарите и чуждите инвеститори оцениха Б.Б. и неговото правителство по-малко от сто дни след встъпването му в длъжност. От средата на септември 2009 година капиталовият пазар у нас и БФБ имат само една посока на долу, чуждите инвестиции също.А иначе празните приказки на Б.Б. за хората които работят с пари абсолютно нищо не значат и за това действително те са отписали България , евентуално до новото правителство!

#16 deowin 22.12.2011 в 20:00:41

>От средата на септември 2009 година капиталовият пазар у нас и БФБ имат само една посока на долу, чуждите инвестиции също Бояна, не че одобрявам ББ, но ти па не се ли сети, че той не е единствения фактор, който влияе на българската икономика? А в края на 2008 нямаше ли някакво дребно събитийце, световна финансова кризичка или нещо такова? Помня ли, ама може да има нещо общо..

Новините

Най-четените