Забравете за данъчните отстъпки или благополучието на средната класа. Най-добрият шанс на десните политически партии бързо да спечелят гласоподаватели е като те бързо забогатеят - поне това показва ново изследване.
Спечелилите от хазартни игри и лотария често променят убежденията си и започват да подкрепят десни политически партии, превръщайки се в противници на егалитаризма. Това разкрива ново проучване на статистически данни от Великобритания, проведено от проф. Ендрю Осуалд от Университета в Уоруик и проф. Натавуд Паудтави от Лондонската школа по икономика и Мелбърнския институт по приложна икономика и социални изследвания.
Изследването, публикувано под заглавие "Правят ли парите хората десни по убеждения и неегалитарни: дълготрайно изследване на печелившите от лотарията", показва, че колкото по-голяма е печалбата, толкова повече хората клонят към дясната идеология. Съответно - същите тези късметлии по-малко се вълнуват от проблемите на сънародниците си с ниски доходи.
Използвана е информация за десетки хиляди хора и за печалби от лотарията на стойност до 250 000 евро. Авторите твърдят, че това е първото такова изследване на политическите нагласи на лесно забогателите хора
И в миналото анализи са свързвали високите доходи с десните убеждения, но е било трудно да се прецени дали има ефект на причина и следствие между двете - ето защо разглеждането на внезапното забогатяване от хазартни игри е особено ценно в този случай.
Да си дойдем на парите
Като цяло 45 на сто от хората, спечелили над 600 евро от лотарията, заявяват, че подкрепят десни партии, в сравнение с 38 на сто от неспечелилите за времето на изследванията. Около 18 на сто от печелившите са променили политическите си пристрастия и са станали консерватори незабавно след печалбата.
Дори и сред тези, които са спечелили малки суми (до около 600 евро), учените са регистрирали ясна тенденция за промяна на подкрепата - от леви или лейбъристи, те бързо са се превръщали в десни консерватори. Сред поддръжниците на консерваторите, забогатели от лотарията, подкрепата им за дясната идеология се е засилила след печалбата, а печелившите с всякакви политически убеждения са били по-склонни отпреди да заявяват, че "обикновените хора вече са достатъчно богати".
Авторите вярват, че тяхното изследване ще има сериозно отражение върху разбирането как работи демокрацията
Проф. Осуалд започнал да изпитва съмнения във възгледа, че моралността е обективен фактор при такъв вид избор. "В избирателната секция личните финансови интереси имат много видимо отражение, въпреки аргументите на хората, че те имат интелектуални причини за гласуването за ниски данъци."
"Признаваме, че не сме напълно сигурни какво става в главите на хората", допълва проф. Паудтави, но уточнява, че "бързото придобиване на пари кара гласоподавателите да се преориентират към подкрепа на консервативни и десни концепции и убеждения."
Известен проблем с изследването идва от това, че е невъзможно да се вземе предвид разликата в характера между участващите в лотарията и тези, които не го правят. Възможно е първите да се интересуват така или иначе повече от себе си - и съответно да са по-склонни да преминат към десни убеждения, когато имат повече пари, които да бъдат облагани с данъци.
Учените признават, че не могат напълно да изключат този фактор, но изтъкват, че около половината от жителите на Великобритания участват редовно в лотарията, така че със сигурност техният глас има сериозно влияние по време на избори.
Хората са същества с доста гъвкава етика
В анализа си учените коментират, че съществува възможност нагласите на хората към политиката и преразпределението на благата да са мотивирани от дълбоко етична позиция. „Нашето изследване обаче осигурява надеждни емпирични доказателства, че изборът при гласуване се извършва на база личен интерес", твърдят те.
Използвайки представителна за Великобритания извадка от печелившите в лотарията - стандартизирано панелно проучване на британските домакинства (BHPS) - изследователите са успели да проследят дългосрочни промени в политическата лоялност на спечелилите по-големи суми в сравнение с тези, забогатели с по-малко.
Ефектът е ясно измерим в статистически мащаб. Спечелването на няколко хиляди евро от лотарията има ефект на десни убеждения, сравним с този у около половината завършили добро средно образование с отлични оценки. Политическият ефект от печалбата е по-ясно изразен при мъжете, отколкото при жените, констатират учените.
За жалост изследването не анализира малцината, спечелили милиони. "Чудесно ще е да можем да проследим и промяната във възгледите на тези, които печелят огромни суми", казва проф. Осуалд, "стига някоя компания, организираща хазартни или лотарийни игри да е склонна да сподели такава информация с нашия изследователски екип".
Въпреки претенциите на учените, че това е първото такова изследване, в САЩ преди време бе проведено сходно проучване, което регистрира високи нива на неодобрение сред печелившите от лотарията към определени типове данъчно облагане.
Отделно, пак американско изследване, проведено през 2012 г. от учени от университета в Бъркли, установява, че колкото по-богати стават хората, толкова по-малко съчувстват на околните.
Учените са установили, че тези с луксозните коли е по-вероятно да засичат другите шофьори, вместо да ги изчакват на кръстовище, а богатите се вълнуват по-малко от хората с по-ниски доходи от съдбата на раково болните хора.