Месец Рамадан - или Рамазан, и двете наименования се използват, е свещеният месец за мюсюлманите. Това е месецът, от който започва ислямското летоброене и история, това е месецът, през който е низпослан Свещеният Коран. Това е и месецът, който се явява опорна точка за един от стълбовете на Исляма - постите или както се наричат още говеенето.
Какво още не знаем...
1. Не само яденето е забранено
Освен че не могат да се хранят, на мюсюлманите им е забранено и да пият. Не се позволява нито капчица вода откакто се съмне до падането на нощта. Други неща, които не са жизненоважни -като цигарите и секса, също не се позволяват на вярващите.
Въпреки големите ограничения, които поставя традицията, тя е много популярна, защото стане ли късна вечер, семейства и приятели излизат на улицата и започват истинската забава, изпълнена със споделяне на обща трапеза и много смях.
2. Фурмите са храната, с която се слага край на постите
Първото нещо, което един мюсюлманин изяжда, за да обяви края на постите, е порция фурми, последвана от джалаб, традиционна сладка напитка, чието съдържание също включва фурми.
Този плод е много популярен във всички страни, които празнуват Рамадан, особен в Египет, където има цели ферми, специализирани в отглеждането му. Най-добрите фурми на пазара получават специални имена от продавачите си, за да могат по-лесно да намерят купувачи.
3. Хората кръщават децата си Рамадан
В абсолютно всяка религия можем да открием тенденцията на бебета да се дават имена, които отразяват религиозните виждания на родителите. Истинските католици например биха кръстили детето си на името на някой светец.
В света на мюсюлманите не е особено по-различно - името Рамадан се избира често за бебета момчета. В последните 15 години броят на хора с това име значително се е увеличил и се очаква това да продължи и вбъдеще.
4. При определени обстоятелства традицията може да не бъде спазена
Вярно е, че Рамадан изисква от вярващите да не ядат и пият в светлата част от денонощието. Но има случаи, когато традицията може да бъде игнорирана, без да бъдат нарушени законите на Корана.
Свещената книга казва, че възрастните хора, децата и бременните жени могат да пропуснат постите. За тези, които имат здравословни проблеми, това също е позволено, но при първа възможност ще трябва да наваксат.
5. Суните и шиитите приключват с постите по различни времена
След като цял ден са постили, сунитите приключват празника веднага щом слънцето залезе, въпреки че небето е все още светло. Шиитите изчакват до по-късно, вярвайки, че техните пости не трябва да бъдат нарушени от слънчева светлина, колкото и малка да е тя. Затова докато и последната светлинка на деня не изчезне, обичаят не може да започне.
6. Дата е различна всяка година
Рамадан е празник, който следва лунния календар и затова датата за началото му варира. Традицията повелява той да започне с първата "нова луна" в деветия месец от годината. Лунният - за разлика от Грегорианския календар, всяка година изостава с малко.
Затова и празникът започва все по-рано и по-рано. В края на свещения месец, мюсюлманите празнуват "нощта на силата". Според тях това е нощта, когато Аллах показал Корана на неговия пророк Мохамед. Тази вечер обикновено се празнува в 27-ия ден от месеца.
7. Рамадан помага на телевизията
Като един дългоочакван празник за мюсюлманския свят, Рамадан няма как да не се появи и по телевизията. Арабски и турски продуценти всяка година правят нещо като минисериали - за всеки отделен ден от празника.
Оказва се, че доста хора проявяват интерес към кратките серии, излъчвани всяка вечер. Но напоследък се забелязва сериозен спад сред аудиторията, която следи предаването, твърди арабската преса.
8. Постите съществуват отпреди появата на Исляма
Постенето е традиция, появила се много преди Исляма. Според Библията хората са се ограничавали от храна и вода преди раждането на Мохамед, през 570 г. преди новата ера.
А самият Исус, постил 40 дни, докато бил в пустинята, според Новия завет, затова и днес можем а наблюдаваме пости при много християни.
9. Рамадан не може да бъде определен като диета
Въпреки че целодневно не е разрешено храненето и пиенето, по време на свещения месец са отчитани огромни покачвания в килограмите на някои мюсюлмани. Вместо да губят тегло, празнуващите качват, и за това има логична причина.
През деня физическата дейност, която те извършват, е сведена до минимум, а вечерта започва голямото ядене. Така тялото, вместо да изгаря мазнините, ги задържа в себе си и килограмите се покачват. Затова се препоръчва да ядат плодове и зеленчуци и да пият много вода.
10. Това е месецът на благотворителността
Даренията, получени в благотворителните организации, значително се множат по време на този месец, тъй като много хора решават да направят всички дарения, планирани за годината, именно по това време.
Друга традиция е преди първия ден от месеца да се раздават на нуждаещите се кошници с ориз, захар, олио, чай, и други съставки, необходими за готвене.