Зелен коридор за "Витоша ски" в парламента

Едни промени в закон са на път да поставят рекорд по най-бързо приемане в българския парламент. На 8 декември "Витоша ски" си ги поискаха, на 21 декември министерството на земеделието вече ги беше подготвило и пуснало за съгласуване, на 28 декември правителството ги одобри, на 29 декември ги внесе в деловодството на парламента.

Въпреки че Законът за административните актове постановява минимум 14-дневен срок за консултация със заинтересованите страни, министерството на Мирослав Найденов ги извади и "съгласува" така бързо - за три дни, тъй като бяха коледните празници, сякаш предварително ги беше написало и само чакаше подсвирване с уста.

Народното събрание започва работа тази седмица, така че има шанс до дни да бъдат вкарани за първо четене в пленарна зала - стига да преминат скоростно през земеделската комисия, оглавявана от Десислава Танева (ГЕРБ). Вероятно така и ще стане.

Поправките дават зелен коридор на "Витоша ски", "Юлен" и още куп собственици да секат както си искат, за да правят каквото си искат - ски писти и прочие разширения на зимните курорти, без да се съобразяват на практика с нищо, освен с размера на инвестициите си.

Най-големият щастливец, разбира се, е "Витоша ски", тъй като по 10-годишния план за управление на природен парк "Витоша", който е в сила до 2014 г., е забранена промяната на предназначението на земи в защитената територия. Според закона, приет миналата пролет, до 2014 г. компанията няма как да получи право на строеж за лифт или ски писта върху държавната земя в парка.

Наред с това пести от такси, няма да участва в търгове за придобиване на право на строеж и за право на ползване на горски територии за стопанисване на съществуващи ски писти и др. Изобщо ще спести здраво да плати, каквото трябва, на държавата.

Децата на София и всички като мен, свикнали да карат ски на Витоша зимата, станаха заложници на ултиматума: Или промени, или няма зимен сезон. В обикновения живот на това му се вика рекет, управляващите го нарекоха "корекция", а бизнесът го нарича... бизнес план.

Нищо не пречеше на на "Витоша ски" да пусне поне транспортните лифтове - Драгалевски и Симеоново, за да се качат лесно и удобно стотиците хора, които все пак отидоха до Витоша през почивните дни, и така да предотвратят хаоса, който настъпи. Но не го направиха.

Парламентът е на път да загърби всичко това. Всъщност - да се направи, че не го вижда. Никой от т.нар. опозиция не реагира, протестира или коментира действията на управляващите, продиктувани от една компания, на която Бойко Борисов като кмет даде Витоша. Лифтовете в Природен парк "Витоша", които бяха собственост на Столична община, бяха продадени на "Витоша ски" АД през 2007 г. за няколко милиона лева. Но не и вещните права върху площите, както отбелязаха еколозите.

Е, сега ще си ги получат. Безпроблемно.

И БСП, и ДПС не са безразлични към един от акционерите в Първа инвестиционна, шеф на Българската ски федерация, известен с интерсите си в ски курортите - Цеко Минев. Нито пък към всички останали, които развиват бизнес там. Така че, следвайки принципа: "Колкото повече, толкова повече", ще гласуват за промените. А опозиционната си позиция ще използват за по-популистки цели, където биха могли да бъдат и по-кресливи. Тук някакси не върви.

Та нали "Юлен", Христо Ковачки и сие набраха скорост - и километри ски писти, именно по време на двата кабинета преди ГЕРБ.

А ако управляващите си бяха свършили по-добре работата, можеше и да ни убедят колко необходими са промените в прясноприетия им Закон за горите за развитието на ски туризма като един от стратегическите отрасли в България. Все пак там имаше само СПА, биохрани, IT технологии, ток от възобновяеми енергийни източници...

Очевидно не смятат, че заслужаваме чак такъв прах в очите. Нито да ни обясняват как при, на практика, безконтролното строителство в планината, ще се справяме по-късно с ерозията на почвите и загубата на вода. Ако ски туризмът ще се ползва с държавна протекция, нека се представят прогнозни разчети - ако всички, заявили инвестиционни намерения, по планините ни, ги изпълнят, на какъв туристически поток можем да разчитаме.

Защото записванията на борсата в Лондон за тази зима опънаха нервите на куп туристически босове у нас - спадът беше с близо една трета, защото се оказа, че на Алпите офертите са като на нашите курорти.

Но в Бойкономиката е така - кризата е динамична, решенията се вземат ад хок. А на последното решение парламентът вкупом ще козирува. И това ако не е тройна коалиция...

#2 Enigma 10.01.2012 в 15:27:38

Няма нищо чудно, господа, що се чудите че толко бързо работят по празници теа бастуни, ми ного просто щото им плащат е те тва е. А на еколозите има ли кой да плаща...ми май няма, щото теа дето им плащат са едни и същи с теа дето плащат на партиите да им вършат работа. България има един ресурс и той се нарича - ПРИРОДА, много скоро няма да го има, а тези които го направиха няма да са в България ще отидат на някой прекрасен девствен остров и там ще си прекарат старините - справедливо е нали, а наште деца ще имат лайняно сметище за наследство. Има обаче едно успокоение и то е че в главите си хора с подобен манталитет имат само ЛАЙНА и където и да отидат и какво и да направят пак в главите си ще имат само лайна, а знаем че кой каквото си мисли в това се превръща...

Новините

Най-четените