Независима Шотландия? Що за глупост, би възкликнал всеки уважаващ себе си британец само преди няколко години.
Както често се случва в живота обаче, онова което изглежда като глупост за едни - е шанс за други. А кой ще празнува "глупостта" и кой ще тъгува, ако тя се случи, ще стане ясно в рамките на броени часове, когато станат ясни резултатите от втория за тази година референдум за независимост в рамките на Европа след този в Киев.
Ще се появи ли нова държава на Стария континент, която ще носи името Шотландия?
И дали наистина е толкова неразумно желанието за независимост от Великобритания, за което гласуват с "Да" и "Не" около 4 милиона души отвъд северната граница на Острова (по новата система за гласуване, право на глас имат само онези, които пребивават постоянно в Шотландия)?
Управляващата Консервативна партия в Лондон начело с премиера Дейвид Камерън не крие ужаса си от вероятността страната, която от 1707 година е неотлъчно част от Британската Империя да се отдели и да "отслаби" (по думите на премиера) Обединеното кралство.
Кадифено меката суперсила
Още през февруари Камерън изнесе емоционална реч, в която подчерта собствените си шотландски корени и каза следното: "Имаме много по-голямо значение като Обединено кралство - политически, военно, дипломатически и културно. И влиянието ни се дължи на много повече неща от военната мощ. Дължи се на музиката ни, филмите, телевизията, модата. Обединеното кралство е световната кадифено мека суперсила".
Кадифената мека суперсила обаче има доста противници и те са обединени основно от управляващата в Шотландия Национална партия, начело с премиера Алекс Салмънд.
Привържениците на независимостта изтъкват като причина за отделянето на Шотландия основно несъгласието си с политиката, водена от Консервативната партия.
Тезата, която Алекс Салмънд изказва вече месеци наред в предизборните дебати е проста: "Никой, абсолютно никой не би управлявал Шотландия по-добре от хората, които живеят и работят в Шотландия". Според него е дошъл момента малката страна да "сграбчи бъдещето в свои ръце".
Една от тревогите, които подклажда сепаратиските настроения в Шотландия е породена от засилените настроения, подклаждани от управляеващите, начело с Камерън, които пропагандират за излизането на Великобритания от ЕС.
Против Великобритания, за ЕС
"Шотландия е за членството в ЕС" - е тезата на Националната партия, която е с "традиционно леви" политически убеждения, които не намират подкрепа при водената от Камерън политика.
"Като станем независими, ще имаме правителството, за което сме гласували", пропагандира Салманд.
Въпреки агитацията - и противниците на независимостта, и нейните застъпници се боят, че ако Шотландия се отдели от Великобритания - проблемите ще се увеличат драстично.
Ако страната гласува независимост, тя ще трябва наново да се кандидатира за членство в ЕС и НАТО, този път самостоятелно, което със сигурност ще породи икономическо и политическо напрежение и конфронтации с Обединеното кралство.
Чуй гласа на разума
Пропагандата във Великобритания от своя страна работи от месеци наред много интензивно за да не допусне разцепването на страната.
Медиите на Острова редовно призовават "гласа на разума" и пресмятат загубите за Шотландия.
Те изтъкват като аргумент, че при отговор "ДА" на мнозинството шотландци, английският паунд няма да може повече да бъде разменна монета на територията на Шотландия.
Кампанията против независимостта в самата Шотландия е ръководена от Алистър Дарлинг - основен опонент на Алекс Салмънд. "Better Together ("По-добре заедно") разчита именно на икономически аргументи, за да спре разцеплението на Великобритания.
Клинтън знае най-добре
Тази кампания получи неочаквана подкрепа и от бившия президент на САЩ Бил Клинтин, който внимателно изложи своите аргументи в полза на оставането на Шотландия в рамките на Великобритания по следния начин:
"Тъй като гласуването за независимост е решение, което трябва местните да вземат сами и понеже шотландците са станали вече легендарни със своя независим нрав, досега аз се въздържах да изказвам своята гледна точка по въпроса.
Затова сега се надявам моето изказване срещу независимостта на Шотландия от Великобритания да бъде разчетено единствено като приятелски съвет, като какъвто е и изказано".
Бил Клинтън излага аргументите си в 4 точки, като набляга на варианта за по-голяма автономия в рамките на Обединеното кралство, отколкото на този за независимост.
"Разбирам и симпатизирам на онези, които искат независимост" - казва той. "Шотландия е благословена с възхитителни човешки и природни ресурси и аз оценявам силното желание на народа за повече просперитет и социална солидарност. Въпреки това смятам, че шотландците трябва да гласуват да останат в Обединеното кралство по следните причини:
1. Предложението да се запази паунда като валута без подкрепата на Великобритания води след себе си съществен риск, на какъвто станахме свидетели и в рамките на ЕС като следствие от финансовата криза.
2. Отделянето на Шотландия изисква дълъг процес от преговори, които ще доведат до определена несигурност, което пък има потенциал да отслаби шотландската икономика.
3. Автономията, която Великобритания предлага на Шотландия, съдържа доста от плюсовете на независимостта, като изключва рисковете от това да се изпаравяш сам срещу проблемите.
4. Обединение като това между Шотландия и Англия изпраща мощно послание по света, който и без това е разкъсан от конфликти относно идентичността.
Обединението също така показва, че е възможно да уважаваме своите различни, докато работим и живеем заедно. А това е голямо предизвикателство на нашето време. Шотландците имат шанс да ни покажат модела, по който да го посрещнем".
Докато политиците пресмятат икономическите плюсове и минуси, "за" и "против" независимостта се изказаха и множество британски знаменитости.
Стинг, Хелена Бонъм Картър, Сюзън Бойл и Дейвид Бауи призоваха Великобритания да не се разцепва. От другата страна застанаха актьори като Шон Конъри и Браян Кокс.
Проучванията показват знак за равенство
Социологическите проучвания също показват колебанието на избирателите, като ту дават превес на едната гледна точка, ту на другата.
В началото на кампанията се смяташе, че шотландците по-скоро ще отхвърлят независимостта, но в последния момент стана ясно, че повечето от тях все още не са решили как ще гласуват, което прави изхода от този референдум още по-непредвидим.
Докато траеше кампанията, някои от британските медии не пропуснаха да напомнят какви предмети и стоки (освен синьото с белия кръст на флага си), не би могла да припознава повече като свои Великобритания, ако Шотландия с отдели като самостоятелна държава.
В галерията можете да видите някои от предметите, с които свързваме Шотландия.
Сред тях на първо място е едноименния скоч. От който си заслужава да отпием по едно малко с лед и сода след приключването на този референдум.
В единия случай - за да поздравим новопоявилата се държава в Европа.
А в другия - за да се поздравим за традицията, която обединява хората и народите.
НЕ,ЗА СЪЖАЛЕНИЕ.... СКОТОВЕТЕ СА ПЕКАЛЕНО ТЪПИ ,ЗА ДА КАЖАТ ЙЕССССССС