Премиерът благодари за неслучили се неща

Прессъобщение на правителството: Министър-председателят Бойко Борисов изказва своята благодарност към председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу и членовете на неговия екип за решението комисията да прекрати процедурата срещу България за прекомерен дефицит. 

"Това решение е отговор към всички, които в последните седмици се подведоха и поддадоха на опитите за различни внушения и критикуваха работата на правителството, както и знак за успешните действия на кабинета и парламентарната група на ПП ГЕРБ", заяви г-н Борисов. 

"Министерският съвет ще продължи да следва неотклонно водената досега политика на стриктна финансова дисциплина, като следващите стъпки ще бъдат в посока приемане на пакет от закони и законови промени, които да гарантират ненарушимост на тази дисциплина и икономическата  стабилност на държавата в дългосрочен план", допълни министър-председателят.

За съжаление, процедурата не е прекратена (а и няма как да бъде прекратена на този етап). Процедурата ще се прекрати когато постигнем бюджетен дефицит под 3% от БВП и това бъде отчетено официално от Евростат. Както знаем, обаче, въпреки всички предупреждения през 2010 година правителството актуализира бюджета и разду дефицита. По предварителни данни дефицитът за 2010 е над 3% от БВП, така че процедурата не може да бъде прекратена (да не говорим, че още няма и официални данни от Евростат).

В допълнение, чисто технически, Европейската комисия не може да прекрати процедурата - тя евентуално би могла да предложи прекратяване (когато стигнем дефицит под 3% от БВП). Но това не се е случило.

Това се потвърждава и от един поглед към страницата на ЕК за процедурите по свръхдефицит - комисията е публикувала комуникация. Не решение за спиране на процедурата, не предложение за спиране - а просто комуникация. (За сведение, прекратяването на процедурата се означава с думата abrogation; докато тази дума не се появи в решение на ЕК и Съвета на министрите, процедурата си е действаща).

Във вчерашната комуникация е публикувана първата полугодишна оценка на напредъка към нисък дефицит. Констатира се:

- очаква се дефицитът през 2010 г. да не е надхвърлил гласуваното в актуализирания бюджет и препоръчано като лимит от ЕС (данните на Евростат ще покажат окончателните резултати през април)

- заложеният бюджетен дефицит за 2011 е намален с 0.7% спрямо 2010 г., обаче има рискове при изпълнението му, затова може да са необходими допълнителни бюджетни мерки (споменава се изборната ситуация като възможен риск за бюджетната дисциплина)

- от горните две следва, че има адекватен прогрес към премахване на бюджетния свръхдефицит

- съответно, засега не са необходими допълнителни мерки в процедурата по свръхдефицит (т.е. няма да ни порицават и наказват засега - б.а.);

- ЕК ще продължи изкъсо да наблюдава бюджетните развития в България

Между другото, сегашната позитивна оценка лесно може да се промени в негативна - ако правителството издъни и бюджета за 2011, както издъни бюджетите за 2009 и 2010 (спомняте си, пролетта на 2010). Така че сега ЕК е оценила положително намеренията и обещанията на правителството, но по-важно е какви ще са резултатите. От тях зависи прекратяването на процедурата. Т.е. правителството тепърва ще трябва да се доказва.

Практиката досега показва, че процедурата по свръхдефицит се прекратява обикновено през май-юни на годината, следващата годината, в който свръхдефицитът е бил премахнат. Т.е. ако правителството премахне свръхдефицита през 2011, ще излезем от процедурата по свръхдефицит през май или юни 2012. Т.е. поне още година и половина България ще е в процедура по свръхдефицит. Само някоя нова ревизия на минали статистически данни може да промени това.

Новините

Най-четените