Няма дъно

"По улиците на България един вид хора привличат силно вниманието. Това са старци, които просят. Причината са техните ниски пенсии. Те живеят доста под линията на бедността, дори за страната. Много от възрастните оцеляват с по 60-70 евро на месец.

Дори в България никой не може да съществува дълго с тези пари.

Затова те протягат ръце по улиците, продават цветя или ровят в кофите, събирайки хартия. Искаме да помогнем поне на няколко такива души да си купят най-належащото за оцеляване. Става дума за по 30-50 евро на месец на човек преди Коледа.

Помогнете веднага!".

Това беше написал Томас Хейнрик Шмьокел в обръщение към своите сънародници - германци, на страницата на своята организация Steppps, малко преди да се запознаем през декември 2012 година.

Срещнахме се случайно чрез приятели, заговорихме се и той ми разказа за своя проект, който го е довел пеш от Германия до България. Отправната точка на Steppps бяха Индия, Тибет и Мианмар (само за сведение, той все още не е достигнал целта си).

Неговият "мирен поход пеша" включваше помощ от Германия във всяка страна, през която мине.

След Румъния, където го бяха стъписали бедните деца по улиците, той се беше озовал в София и онова, което го беше поразило най-вече, беше мизерията сред възрастните.

Тогава аз се присъединих към неговата кауза в България и първата ми задача беше спешно да намеря стар човек на ръба на оцеляването, на когото да даря 100 евро.

Джобни пари за един германец. Цяла пенсия за един българин.

Как се развиха нещата, ще разкажа по-надолу, но първо искам да обясня защо се сетих за тази история отпреди 2 години. Причината не е, че пак наближава Коледа и хората решават, че е добре да отворят сърцата си за малко.

Далеч по съществено от празниците е, че макар и мека засега, зимата вече започна, а за огромна част от сънародниците ни това е изпитание на живот и смърт.

И тази година много хора мръзнат.

Смразяващата гледка на кофите за боклук, пред които хора чаката на опашка, за да преровят отпадъците, които изхвърляме. Страната, в която пенсиите са под официално приетата линия на бедност. Това е България. Тук мизерията престана вече да е следствие на неосъществени реформи, на политическа алчност, на липсата на социална справедливост в самото общество.

Мизерията вече е започнала да се превръща в причина.

Хроническа бедност прерязва цялата тъкан на обществото.

Тя вече прилича на рана, от която вместо кръв, изтича всичко, което не може да понесе потискащото робство на ниския стандарт.

Бедността не позволява да изправиш главата си. Камо ли да си политически или социално неуязвим.

Е, просещите по улиците пенсионери са само миниатюрна частица от пъзела, съставляващ причината.

Но да се върнем на историята.

Тогава имах 100 евро в себе си и спешно трябваше да ги дам на някой нуждаещ се.

Изведнъж се изправих пред огромно затруднение: почти всички немощни възрастни, за които се сещах в София, живееха с пенсии около и под 100 евро, а аз се чувствах така, сякаш на никого не мога да помогна с тези пари.

Толкова малко бяха.

Пенсионерите, които познавах, не просеха, защото разчитаха на социална мрежа от роднини и познати.

Тогава попаднах на Мария М.

За нея ми казаха, че ходела на централен софийски пазар, където понякога молела хората за малко ядене. Те й давали плодове и зеленчуци от сергиите, защото освен глава лук и китка магданоз, не можела да позволи друго.

Оказа се, че това е истина. Намерих Мария и разбрах, че тя е на 86 години, има диабет, живее със сестра си - на 83 години, която е сляпа и за която се грижи, и освен това гледа 50-годишния си умствено изостанал син. Мария освен това имаше 2 други деца и 7 внуци.

В съдбата й обаче имаше още една подробност: тя живееше в собствен апартамент в един от най-хубавите столични квартали.

Изключително занемарен, но огромен. Някога тя бе виждала "добри времена", спомняше си дори и заможност покрай "партийните заслуги" на мъжа си. Мизерията обаче я беше принудила да изживява старини, които никой не би пожелал.

Така научих как се готви супа единствено от лук, как се вари бульон от карантия и колко недостойно могат да живеят трима възрастни и болни хора с около 400 лева на месец. Разбрах и още нещо: мизерията не убива хората.

Тя само отнема душите им.

Статистиката казва следното: в България живеят 272 000 души, които разчитат на минималната работна заплата - около 180 евро. 620 000 души пък работят единствено сезонно. Пенсиите вече ги обсъдихме.

Като причина, породена от огромната рана, за която казах, че е разрязала страната ни - е ясно, че обществото като цяло, а и българските политици в частност, избягват да говорят точно по тази тема и изместват фокуса постоянно върху други теми: псевдокултура, псеводполитика, псевдоновини.

Точно както в Конго не се говори за масовите изнасилвания вследствие на постоянната война, така и у нас не се говори за най-тежкия проблем: бедността.

На Айнщайн приписват мисълта: "Не можем да разрешим проблемите, като използваме същия начин на мислене, който сме използвали, когато сме ги създавали".

Което означава, че ако бедността е следствие на държавната политика, а аз силно се съмнявам, че е само следствие на това, няма как да я изкореним единствено с държавна политика.

Както 100 евро не могат да оправят живота на когото и да е, така и милиони евро не могат.

Значи трябва да се мисли по нов начин, защото много българи вече са се уверили: мизерията и бедността нямат дъно.

#1 Алилуйщина 10.12.2014 в 13:43:29

Най-точната осведоменост ,като тип- достоверност за това положение в страната ни е… „Джоузеф Щиглиц/ бивш главен икономист на Световната банка/, като споделя опита си на висш чиновник от СБ, определя и етапите, през които преминават народите и държавите, попаднали във валцовата мелница на тези съвършени оръжия на световното задкулисие - МВФ и СБ. Щиглиц описва системата пункт по пункт, разказва за етапите на премилане на националните икономики, описва глада като средство за принуда и геноцидно оръжие, непреклонността на финансовите комисари и бездуховността на наемните чиновници и политици. Особено разтърсващ е т. нар. период 3-1, който се характеризира с изпомпването и на последните жизнени сили от туземното население. В този етап действа ненаситната засмукваща помпа на монополния октопод за комунални услуги – вода, електричество, нужди от първа необходимост, обществено и здравнозастрахователни услуги и прочие. Всички тези естествени монополи обаче не са вече национална собственост. Те са отдадени под концесия или вече са притежание на т. нар. стратегически инвеститори. Забележително е, че те действат в завиден синхрон със средствата за масово осведомяване, които по специфичен начин подгряват публиката, подготвят я за последващия стрес, за събитието, което предстои да се случи, което се отлага, после пак предстои, докато хората привикнат с мисълта за неизбежност, по същия начин, както се привиква с мисълта, че слънцето залязва, както умира надеждата, макар и последна. Това също е част от системата“

#2 Run_like_hell 10.12.2014 в 14:16:37

Стига с тези глупости за световната конспирация! Бедността в България е следствие на системна държавна политика водена от БЪЛГАРИ и продиктувана от тяхната алчност. И да, абсолютно съм съгласен, бедността може да отрови всяка демократична система. И тук е разковничето- в България се води такава политика, за да няма демокрация и да може малко хора да разполагат с всички ресурси.

#3 kadebg 10.12.2014 в 15:07:15

А защо госпожата от примера не си продаде апартамента и да си купи по-малък, а с остатъка от парите да живее?

#4 John Smith 10.12.2014 в 15:09:38

"Всяка критика изотвътре на една система е палеативна и в крайна сметка несъстоятелна, поради натиска на системните фактори. Единствената обективна критика на системата е възможна „отвън”, от „птичи поглед”, но пък последната се квалифицира от участниците, потопени вътре в системата като „конспиративна” поради липса на обвързаност с йерархичните авторитети на самата система. С други думи казано – очакванията на обществото да получи честни отговори на фундаменталните въпроси за бъдещето си от авторитети, заемащи високи нива в социалната йерархия е нелепо, поради обвързаността на тези авторитети с управлението на социума. В крайна сметка, самият Джоузеф Щиглиц е част от проблема, който самият той критикува, при това значителна брънка в този проблем, защото както бе посочено в био-то му той е участвал активно в образоването, възпитанието и израстването на същия този елитарен 1% като негов професор в Йейл, Принстън, Станфорд и прочее елитни университети от бръшляновата лига." Валентин Фъртунов - лека му пръст

#5 Harry 10.12.2014 в 18:44:26

Трябва да се каже истината, какви са причините за мизерията в България! За да живее някой добре, друг трябва да е зле! Нали не мислите че българите не сме се сетили, че може да се живее добре, че не знаем да си изберем свестни управници, защото сме глупави? Ако го мислите, вие сте глупави, но по-вероятно е да не мислите, така по-лесно се живее. В колонията е зле, за да е добре в метрополията! Германия е метрополия по отношение на България, Изтокът е донор на Запада, за това там живеят богато, без да се скъсват от работа, на изток се бачка но не ти плащат. Знаете ли че работещият българин изкарва половината от това на германеца, къде отива разликата? Как го правят? Като ни назначават за управници корумпирани и алчни българомразци за техни слуги, проводници на интересите им, или мислите че ние си ги избираме? Я вижте колко снимки има Меркел с Бойко Борисов, я вижте как Жан Клод Юнкер (той си има и друго име) се прегръща с Бойко Борисов, като Тодор Живков и Брежнев! Ако го мислите, това не са ваши мисли, само сте ги чули по телевизията. Кажете на германците които познавате, Германия ограбва българите, аз го казах на моите познати от Германия, доказах им го, не им хареса.

#6 Harry 10.12.2014 в 18:49:37

Това, което е казал Алилуйщина по-долу е самата истина, или се събудете от съня на телевизиите, или ще си останете малката заспала батерийка от Матрицата, докато изцедят и последните капки енергия от вас, прожектирайки ви розови сънища.

#7 буден 10.12.2014 в 19:51:13

Алилуйщина и Хари,коментарите ви са точно в десетката.Точно така,тези,които сме осъзнали истината,не трябва да я премълчаваме.В тази система за да живеят 10 човека добре,други 500 мизерстват,докато изработват ресурсите на първите.Събуждайте хората около вас,за да нараства нашата сила.

#8 буден 10.12.2014 в 20:01:13

Джони,твоят коментар също е на място!А Валентин Фъртунов,беше истински журналист и водещ.Помня дори,че беше пуснал и анализирал част от филма Цайтгайт по тв.скат Доколкото знам,никоя друга телевизия в България,не се е осмелила да пусне тази лента.

#9 буден 10.12.2014 в 20:03:55

Имах в предвид цитат...

#10 Kozlova 10.12.2014 в 21:01:28

Значи, тук става въпрос за мизерия под екзистенциалния минимум. В една Норвегия, например, такава мизерия не може да се види. Само сега някой да не излезе с цитати, как Норвегия живее на нашия гръб, нали така, дръжте се на положение Единственото, което малко ме бърка в статията, е, че примерът не е от най-подходящите. Може да се избере баба, която няма огромен апартамент и няколко наследника, които само да я чакат да умре, за да разделят наследството, а да не се сетят да и направят седмичните покупки поне.

#11 тъп 10.12.2014 в 21:01:35

Единственото разумно и вярно написано, № 3 има най много минуси??? Наистина, що не си продаде огромния апартамент и не заживее щастливо с подопечните в малко жилище в панелен рай??? И ако апартаментчето е по Партийни причини, както става ясно, дали не е заслужено сегашното положение? А масовата публика поне да научи правописа...

#12 Run_like_hell 10.12.2014 в 21:49:09

Българите работят и хранят германците?! Опомнете се! Това е меко казано нелепо. Но какво друго да измислят другарите в Москва (едва ли е ваше хрумване). А сега и малко интересни неща: един от най-големите центрове в Германия за изследване на раковите заболявания е финансиран от.... Philip Morris! Точно така, защото на никой далновиден крупен предприемач не му е приятно да избива клиентелата си. Така и по-глобално погледнато: елитите в западния свят са наясно, че с мизерстващ народ, продуктивността е ниска, а те искат висока продуктивност.

#13 Harry 10.12.2014 в 23:33:52

По-долу писах, за хората с мисли от телевизиите, , хайде малко помислете! БВП на работещ в България е 2 пъти по-малък от този на работещ в Германия, значи 50% от това на германеца, значи работещият българин трябва да взима ПОЛОВИНАТА от заплатата на германеца! Защо не е така??? Многознайковци, сигурно гледате много тв Блумберг? Работещият германец получва 47% от изработения от него БВП, българският 15%! Къде се дява разликата, в чий джоб отива? Замисляте ли се изобщо? Или сте на сороска заплата?

#14 Nikkor 11.12.2014 в 00:57:55

Харииии, Хари...българите нямаме брутен продукт на 1/2 от немския.Това ти твърдение е такава нелепица, че няма накъде повече.Само то е достатъчно да се прекрати какъвто и разговор с тебе. И все пак. Става въпрос за пенсионери със пенсии от порядъка на 200 и кусур лева, както на моите родители.Баща ми беше главен технолог в голям машиностроителен завод, а майка ми бе директор в държавно учереждение. И не са от най-бедните пенсионери, но без моята помощ трудно ще се справят.Само лекарствата им са едни 70-80 лева.За пенсионерите с по-ниски доходи какво да говорим? Да, но...тази женица живее в "огромен апартамент" сас сестра си и ментално болния си син и има една сюрия внуци, т.е трябва да има и друго дете, което би следвало да е нормално.Те защо не й помагат, като е в такова тежко положение? Пък и наистина що не си продаде апартамента и да заживее що годе нормално?Разбирам че вече е късно да прави такива сделки, но е имала най-малкото възможност да си осигури що годе прилични старини. И хайде стига с глупостите как ние издържаме немците и американците.То преди "хранехме целия Съветски Съюз", ако си спомняш. На мен обаче думата ми е за друго. Пенсионният данък, както и здравният данък са регресивни - колкото по-висок доход, толкова по-малки вноски за пенсия и здраве.Що не го направят "ПЛОСЪК" като подоходния? Да видиш как и здравна каса и пенсионно осигуряване ще се посъвземат. А...имам и една любима тема.Докога полицаите ще се пенсионират след 20 години стаж със максимална пенсия??? На тази кастова система не трябва ли да й се сложе края? Що се касае до "будния", ми той е заспал и сънуууува ли сънува...

#15 The Seeker 11.12.2014 в 01:52:42

Примера наистина е кофти, но бабата все пак мизерства - това е грешка на роднините. Апартамента и няма връзка (нейно решение - пази го от носталгия вероятно) - при 7 внука явно има още поне 2 деца, които явно не ги е еня - а това вече е голям проблем. Наистина има много възрастни хора чиито деца/внуци са абсолютни лекета, отнасайки се така с родителите си - без значение в какви отношения са и защо! Темата за бедна БГ няма да я изговорим в коментари - особено обширна е и да "конспиративна" от която и страна да я гледаш - когато всичко това е организирано (т.е. не случайно). Споменатия комунален "октопод" вече функционира в БГ и засмуканите пари отиват в развития запад - една малка част остават в БГ (заплати на местни служители). Така, че в известен смисъл храним запада. Основната храна за запада от БГ обаче идва от концесиите - там е голямата пара. Малко по малко всяко БГ нещо става собственост на чужда фирма/корпорация - въпрос на време е да не остане нищо в БГ на БГ собственици (които не са подставени лица на чужденци). Запада няма изгода БГ да е развита (все пак сме на кръстопът) в нещо различно от туризъм и евентуално аутсорсинг услуги. Тези, които са мозъци в друга сфера - да идват в развитите страни да развиват техните икономики, а пенсионерите от запда да си доживяват годинките в "слънчева България". Не съм убеден на този етап, че хората - дори да се мотивират - имат възможност да влияят на тези процеси, на по-късен етап още по трудно. Но за възрастните хора е наистина жалко - едно време те са работили и развивали държавата и икономиката на БГ и не са предполагали, че благодарността за това е мизерия на старини...

Новините

Най-четените