Балконинг, брат

„Много си малка, за да те пуснем в Слънчев бряг" - казват кротко и боязливо родителите, докато разгневената тийнейджърка блъска чекмеджетата и вратите на шкафовете в кухнята на семейството.

Мебелите оцеляват и това е посланието на рекламата на „Икеa", която стана много популярна в социалните мрежи преди време. Посмяхме се с какво сме известни в Швеция и забравихме за нея, въпреки че находката на нечия агенция става и за заставка на българските новинарски емисии през летните месеци.

Мебелите оцеляват, но много тийнейджъри не оцеляват в прославилия се като алколохна дестинация курорт. Вчера деветнайсетгодишен шведски турист паднал от единадесетия етаж на хотел в Слънчев бряг.

Първоначалната хипотеза е, че се опитвал да прескочи от една тераса на друга. Тъжна новина. За съжаление, медиите съобщават за първата жертва за този сезон, но никой не очаква да е последната.

Статиската за предни години е за няколко трагични инцидента всяко лято.

„Модата балконинг" е доста смъртоносна. Кое му е модерното? Нищо. Алкохолът е толкова евтин и включен в ол инклузив офертата, че се насвяткваш така, че ти се приисква да полетиш. И го правиш - от терасата в басейна или от балкон на балкон. Опитите за летене никога не са завършвали добре.

Това обаче е разбираемо и ясно само в трезвено състояние.

Смъртта на деветнайсетгодишния швед беше един ден, след като британският посланик посети Слънчев бряг, за да даде начало на кампания, която насърчава отговорното поведение сред младите туристи.

Кампаниите са хубаво нещо, но едва ли някой им обръща внимание на третото голямо. Особено ако след консумацията ол инклузив в хотела започнат организирани алкохолни турове по заведенията. Призивите за отговорно поведение не служат за нищо пред хора, които са избрали дестинацията, именно за да се държат безотговорно.

Преди да поцъкаме патриотично език с възмущение „Гледай ги тия чужденци на какво са се направили!", да помислим защо.

Утехата, че „балконингът" не е измислен в България, а става популярен през 2009 в Испания след качен клип интернет, не е голяма.

Какви са притесненията на родителите, които в рекламата не искат да пуснат дъщеря си в Слънчев бряг? Тя е на видима възраст шестнайсет години и следователно освен капучино и газирани напитки, не би трябвало да получава нищо друго в заведенията. В Швеция обаче са напълно наясно, че тези правила в Слънчев бряг не важат. Там можеш така да се намармаладиш, че да ти се прииска и да полетиш. Независимо от възрастта. Съдейки по клиповете, качени в интернет, доста непълнолетни туристи се напиват на воля в Слънчев бряг, а и не само там.

Важното е сезонът да върви, а правилата да ги спазват майките и бащите, които са си пуснали децата в известния български курорт. Така ще ви отговори всеки уважаващ занаята барман и ще свие рамене, убеден, че него никакви проверки не го ловят. Ако нарушенията започват в заведенията и хотелите, а алкохолните турове са част от туристическата оферта, трябва ли да има санкции за „балконинга"?

Миналото лято хотелиери в Слънчев бряг настояваха да се въведе глоба от 300 евро за скачане от балкон в басейн.

Дори те са разбрали, че рестрикциите и спазването на правила ще опазят бизнеса им, чиято слава е предимно на алкохолна дестинация с големи излагации на напилите се и понякога фатален край. Интересно какво биха отговорили същите хотелиери на въпроса дали забраната за продажба на алколол и цигари на непълнолетни в заведенията към техните хотели важи. Новината за изискването за въвеждане на санкции за балконинг мина и замина заедно с лятото на 2014.

Остана изказването на изпълнителния директор на „Слънчев бряг" АД : „Трудно може да се ограничи този спорт или по-скоро вид изкуство, което младите чужденци упражняват в курортния комплекс". За да бъде санкционирано „изкуството", то трябвало да бъде в нарушение на нормативната уредба, а очевидно не е.

Както знаем, в изкуството правила трудно се налагат.

Грижа за овладяване на „творците" имали туроператорите и хотелиерите. По тази причина „изкуството на балконинга" продължава и през лятото на 2015. Сезонът на творчеството през 2015 започна скоро и трагично.

Остава да почакаме Слънчев бряг да влезе не само в рекламата на мебелна фирма, но и на траурни агенции в Швеция. А после пак да си поговорим за предимствата и красотата на българското Черноморие.

Смъртта на деветнадесетгодишния швед може и да е нещастен случай. Може и да е имало други причини, за които никога няма да разберем, а и няма нужда. Трагичният инцидент обаче прилича на много други през последните лета в курортния комплекс, където родителите се страхуват да пускат децата си. Слънчев бряг се нуждае от туристи. И днес да влезете в сайта на хотел с четири звезди, ще намерите оферти за седем нощувки за двойна стая ол инклузив на цена 1600 лева.

Изключително евтино за чужденци, при това без туроператор. Хотел с чудесен басейн за скачане. При толкова много хотели и свободни стаи едва ли някога ще има санкции за" балконинг" или забраната за продажба на алкохол на непълнолетни ще се спазва.

Дали някога Слънчев бряг ще привлече онези хиляди туристи, които са анулирали резервациите си за Гърция след началото на банковата ваканция? Едва ли. Евтиното излиза скъпо. Кой би искал вечерно време над терасата му да се строполява повръщано или човешко тяло, докато музика ехти от всички страни?!

#1 Dimitar 17.07.2015 в 09:28:15

Все още немога да разбера, защо за всяка тръгедия трябва да се самообвиняваме ние? Значи те правят целия център на Сл. Бряг на един голям кош за буклук, но защото са чужденци си затваряме очите, чупят хотели и всичко през което минат, затваряме си очите, крадат детски колички, затваряме си очите. Защо българите не скачаме от балкони и не се самоубиваме по най-тъпия възможен начин? Дали пък проблема ТОЗИ път не е при нас? Възможно ли е ?

#3 Гризли 17.07.2015 в 10:10:54

"Все още немога да разбера, защо за всяка тръгедия трябва да се самообвиняваме ние?" " Дали пък проблема ТОЗИ път не е при нас?" Няма ли малко противоречие тук? Вината е абсолютно наша! Хората се държат така, както им се позволява! Ако в заведенията не се сервира алкохол на малолетни и непълнолетни, ако в магазините не може да се купи алкохол, ако се арестуват всички повръщащи, пеещи, правещи секс и какво ли още не, на открито, нещата ще изглеждат съвсем иначе... Че чуждите младежи (по начина на държание по нашите курорти) са животни, е ясно, но чия е вината за това? Наша, разбира се... Буйстващите животно се държат зад ограда, иначе ще изпотъпчат всичко и всеки. Е, при нас това се случва...

#4 Dimitar 17.07.2015 в 11:29:45

Гризли не съм съгласен с теб. Човек като иска да направи нещо, ( в случая да се напие и да прескача балкони) как ще го спреш?? Много добре знаеш, че неможе. Просто като нация, мисля че трябва да погледнем малко по трезво на нещата и да видим, че това което ни се набива в канчето, че във всяко отношение проблема е в нас не е вярно. Защо българските момчета и момичета, които ходят по лагери не правят такива простотии, данеби да не се напиват ?? Брошури, клипове ала бала, ти като си бил малък не си правил глупости, правил си 100% но все пак си си използвал нещото което стои на раменете. Просто те не си използват главите. лично мое мнение е че до тук се е стигнало от промиването на мозъци и използването на мозъка колкото се може по малко. Това е моето мнение.

#6 vanko 17.07.2015 в 12:52:50

Съгласен съм с Dimitar. Човешката простотия е безкрайна. Явно е така. Следователно, не може да бъде вкарана в рамки - винаги ще има по някоя нова "звезда", която ще предизвика "теч"... Затова не е редно един човек да е отговорен за простотията на друг. Защото всичко (освен простотията) си има граници, дори и отговорността. Ние не сме единствените - достатъчно е да напишете "balconing mallorca" и да четете (или някой да ви преведе).

#7 dedo adji 17.07.2015 в 13:04:29

Макаронът дажа ценно предложение. Очаквам предприемчиви българи да направят фирма за доставка и продажба на китайски парашути и аксесоари към тях. Ще си купя акции. Предложението на гризли е малко трудно осъществимо. Не става хем да държиш буйните зверове зад ограда, хем да им вземаш парите. Даже зверовете ще избягат. И защо да плачем за европейските дебили. Ако не е балконингът, те ще намерят други начини за самоунищожение. Да не ги мислим и туристическите босове. Те бързат да си избият парите, препрани в хотелите. И по-качествени курортисти да дойдат, пак ще отчитат оборот 3.50 на вечер при пълно заведение. Няма нужда да се косим и за имиджа на България. Той е нарисуван и затвърден в очите на западноевропейците от 100+ години насам. Спомнете си, че България беше обвинена за маждусъюзническата война, българин (по месторождение, не по душа) беше обвинен за подпалването на райхстага, друг българин за атентата срещу папата. Не сме обвинени само за изгарянето на Жана д'Арк, но не е късно. България е удобен "козел отпущения", когато е неприлично или небезопасно да се обвини някой по-богат или по-мощен. Даже уточнението, че балконингът е изобретен не у нас а в Испания няма да помогне. Дайте, вместо европейските, да озаптим нашите дебили, които карат без книжка и настъпват газта на 2.5 промила. Драконовски глоби и ефективни присъди със задължително чукане на камъни ми изглеждат добра първа стъпка.

#8 Дракон с кисело зеле 17.07.2015 в 13:21:11

Вината е абсолютно наша! Хората се държат така, както им се позволява! --- `айде да не е наша вината. Шведският тъпанар е бил на деветнайсет - из цяла Европа това се води за възрастен човек. Би трябвало да е способен да носи отговорност за действията си. А "балконингът" не е българско изобретение, нито пък се практикува само в България. Същият идиот щеше да умре другаде по същия начин.

#12 deowin 17.07.2015 в 19:44:52

>Би трябвало да е способен да носи отговорност за действията си Естествено, че носи отговорност за действията си. В случая нехайността на хотелиерите не ги прави виновни за смъртта на шведа. Съответно, хотелиерите няма да ги осъдят за убийство, естествено, но може би ще ги осъдят за неуспеха им да създадат безопасни за почивка условия, за което те определено носят отговорност. Аналогично, ако в хотелската ти стая има огромен стърчащ пирон и ти се набучиш на него, това не означава, че хотелиерът е причинил физическата ти травма, и няма да бъден съден за нападение или опит за убийство - това би било нелепо. Въпреки това хотелиерът носи отговорност за безопасността на клиентите си. Ако реши да не я поема, носи наказателна отговорност, а клиентите имат тенденцията да престават да искат да ходят там.

#13 Дракон с кисело зеле 17.07.2015 в 20:03:09

Хотелиерът не може да носи отговорност за това, че някой е решил да се натряска до козирката и да скочи през балкона - а именно това е направил шведът. Единственият начин на такъв да му се осигури безопасност е да бъде поставен в стая без балкони и прозорци, през които да се хвърли. Или да му се назначи лична охрана, която да го пази от собствената му тъпотия. Съжалявам, че го казвам, обаче за тая смърт нито може да ми закърви сърцето, нито мога да обвинявам когото и да било, освен загиналия. Никога не съм рискувал нито своя, нито чужд живот на пияна глава. Този е направил и двете - рискувал е сам да се претрепе и да размаже някого под себе си. Пак хубаво, че е станало само първото. Свинщините по българските черноморски курорти са съвсем отделен въпрос. Не отричам съществуването им, но не мога да обвинявам българските хотелиери за всяка простотия, която става на тяхна територия.

#14 deowin 17.07.2015 в 20:26:32

>Хотелиерът не може да носи отговорност за това, че някой е решил да се натряска до козирката и да скочи през балкона Според мен няма и смисъл да търсим дали можем да припишем цялата отговорност на всичко това на точно една от страните. Има смисъл да се фокусираме върхо всеки един отделен детайл от случая. Все едно, в примера ми с пирона, туристът да е тръгнал към болница, да го е блъснала кола, да е получил инфекция от нестерилна спринцовка и т.н. Има ли смисъл да търсим кой е виновен за абсолютно всичко това? Не, не мисля. За стърчащия пирон може да е отговорна строителната фирма, може би и хотелиерът, защото не е упражнил контрол. За блъскането от кола може би е виновен водачът. За инфекцията може би е виновна сестрата и/или управата на болницата. И т.н. Има много детайли. Да ги скупчваш в едно само за да можеш тривиално да отхвърлиш всяка отговорност на някоя от страните за случилото се, понеже очевидно не може да се поеме цялата от тази страна, ми се струва неправилно - все едно напълно да оневиниш шофьора, защото очевидно не е виновен за пирона. В случая с шведа и в един такъв контекст като горния, хотелиерът би могъл да носи отговорност за сервиране на алкохол на видимо пияни хора, за липса на система за видеонаблюдение, за липса на охрана, която да въдворява ред и да следи клиентите да спазват правилата и да ги предпазва от самите тях, и прочие. Естествено, не съм запознат със законите в България и всичко това са предположения. Същественото беше да илюстрирам, че различните страни биха могли да носят отговорност за различни страни на проблема.

#15 dedo adji 17.07.2015 в 20:32:59

...хотелиерите няма да ги съдят за убийство, естествено, но могат да ги съдят за неуспеха им да създадат условия.... Това ми напомня за един случай, за който четох в американската преса. Беше преди доста години, когато не ползвах интернет, тъй че не чакайте линк. И така: Един дебил си затиснал онуя с клозетната седалка. И завел дело срещу хотела, че не е поставил инструкция за ползване. За избягване на неприятно огласяване хотелът му заплатил по извънсъдебно споразумение (обичайна практика там) 36000 долара. Абе Деосвине, да не си бил ти тоя юнак?

#16 Дракон с кисело зеле 17.07.2015 в 20:42:20

Доколкото ми е известно, нищо в българското законодателство не забранява сервирането на алкохол на видимо пияни хора, още повече, че нищо не казва, че този не си е купил алкохола от някой супермаркет, за да се напие в стаята, от чийто балкон се е хвърлил. Системата за видеонаблюдение и по-засилената охрана по никакъв начин не биха могли да попречат на някой пиян до безпаметност идиот да се хвърли от балкона на стаята, която е наел. Точно както не биха могли да му попречат и да си клъцне вените във ваната, ако го прихванат такива настроения. Примерът ти с пирона не ми се струва адекватен - хотелиерът е длъжен да се погрижи такива неща в стаите му да няма. Но не е длъжен да пази клиентите си от всяка глупост, която сами биха направили.

#17 deowin 17.07.2015 в 20:50:58

На мен пък една жена.. а, момент - аз пък четох в нета, че някакъв човечец на име dedo adji бил пълен дебил. Беше преди много време, така че не чакай линк, но очевидно е вярно. Ти да не си същият?

#18 deowin 17.07.2015 в 20:58:55

>Доколкото ми е известно Не става ясно доколко точно ти е известно. Имаш ли основания да твърдиш, че няма такива закони, тоест, отвъд факта, че ти лично не знаеш да има такива? >по никакъв начин не биха могли да попречат Не е и нужно. Ако по закон си длъжен да го имаш (което нито един от нас не изглежда да знае), то носиш отговорност дали го имаш, а не дали е свършило работа в конкретния случай. Ако, например, си осигурил охрана, но пазачът доказуемо е спял през това време, то той също носи отговорност. Не, не за причиняване на смъртта на шведа, а за неизвършване на работни задължения. >хотелиерът е длъжен да се погрижи такива неща в стаите му да няма Звучи като да познаваш закона в това отношение, макар че преди не изглеждаше да е така. Кое е все пак? Ако го познаваш, каква точно отговорност носи хотелиерът относно безопасността на клиентите си, така че определено включва стърчащи пирони, но определено не включва всичко друго, което изброих като вероятно?

#19 Дракон с кисело зеле 17.07.2015 в 21:27:22

Ако по закон си длъжен да го имаш (което нито един от нас не изглежда да знае), то носиш отговорност дали го имаш, а не дали е свършило работа в конкретния случай. --- Не знаем дори кой е хотелът, нито дали охраната там си е вършила работата адекватно. Можем да коментираме единствено конкретния случай - а това, което знаем за него, е, че някакъв пълнолетен според българското законодателство швед се е напил, скочил е през балкона и се е претрепал. Не виждам никаква причина да се търси отговорност за това от когото и да било, освен въпросния пълнолетен според българското законодателство швед. --- Ако по закон си длъжен да го имаш (което нито един от нас не изглежда да знае), то носиш отговорност дали го имаш, а не дали е свършило работа в конкретния случай. --- Не говорех за закон, а за мое схващане - отговорност на хотелиера е стаите, които дава, да са възможно най-изправни. Иначе, сега погледнах наредбите за продажба на алкохол и цигари в Столична община - не се споменава нищо за видимо пияни хора. Има забрана за продажба на непълнолетни, на територия на училища и квототам. В Слънчев бряг едва ли ще е особено различно.

#20 deowin 17.07.2015 в 22:27:51

>Не говорех за закон, а за мое схващане В такъв случай говорим за изцяло различни неща. Аз говорех за обективната реалност - законите и отговорностите, които те налагат. Според мен е напълно безсмислено да говорим какво било субективното възприятие на този или онзи човек за отговорността в случая, главно защото дали ти или аз мислим, че отговорността пада изцяло върху шведа или изцяло върху хотелиера, на практика няма абсолютно никакво значение за когото и да било, освен за теб и за мен.

Новините

Най-четените